Mogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje alergiczne, takie jak: świąd skóry, wysypka, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, erytrodermia, złuszczające zapalenie skóry, rumień z małopłytkowością i bez niej. W razie uogólnionej reakcji alergicznej może nastąpić zgon. Częstość występowania reakcji skórnych podczas stosowania większości pochodnych sulfonylomocznika nie przekracza 0,5%, przy podawaniu acetoheksamidu i glimidyny wynosi około 1%, a podczas przyjmowania chlorpropamidu dochodzi do 1,5%. Ponieważ często występuje nadwrażliwość krzyżowa między różnymi lekami z grupy sulfonylomocznika, możliwości alternatywnego stosowania innych pochodnych z tej grupy są niewielkie. Uszkodzenie szpiku, przejawiające się agranulocytozą, małopłytkowością i niedokrwistością aplastyczną, jest powikłaniem bardzo groźnym, ale rzadkim, spotykanym najczęściej podczas stosowania karbutamidu. Innym rzadkim odczynem alergicznym jest żółtaczka cholestatyczna, którą najczęściej obserwuje się podczas stosowania karbutamidu i chlorpropamidu. Doniesiono też o sporadycznych przypadkach nadwrażliwości na światło, połączonej niekiedy z porfirynurią. Spośród innych bezpośrednich objawów niepożądanych należy wymienić niebezpieczeństwo zatrucia wodnego w czasie przyjmowania chlorpropamidu. Jest ono następstwem antydiuretycznego działania tego leku, obejmującego prawdopodobnie wzrost wydzielania ADH i wzmożenie działania ADH na cewki nerkowe, Słaby wpływ tyreostatyczny niektórych pochodnych sulfonylomocznika nie ma znaczenia praktycznego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz kliniczny cukrzycyZróżnicowanie obrazu klinicznego cukrzycy sprawiało, że już od dość dawna podejmowano próby klasyfikacji tej choroby. W ciągu ostatniego stulecia przyjmowano różne kryteria …
- Zdrowie ukryte u jabłkach.Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
- Jaki ciśnieniomierz wybrać?Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Inhibitory insulinyJako inhibitory insuliny określa się substancje, które bezpośrednio hamują komórkowe działanie tego hormonu. Należy je odróżniać od antagonistów insuliny, którymi najczęściej są …
- Stężenie IRI w surowicyStężenie IRI w surowicy (osoczu), oznaczane najczęściej w praktyce laboratoryjnej dla oceny sprawności czynnościowej komórek B, jest właśnie obarczone możliwością takiej błędnej …
- Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Olej z pestek moreli czy olej słonecznikowy. Który wybrać?Do własnej kuchni można kupić różnego rodzaju produkty. Zwykle ludzie przykładają do tego dość wielką wagę, ponieważ to co jemy ma wpływ …
- Preparaty insuliny długo działającePrzedłużenie okresu działania insuliny, przekraczające 24 h, a najczęściej sięgające 30—36 h, uzyskano przez dodanie do niej protaminy i (lub) większej ilości …
Najnowsze komentarze