Mogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje alergiczne, takie jak: świąd skóry, wysypka, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, erytrodermia, złuszczające zapalenie skóry, rumień z małopłytkowością i bez niej. W razie uogólnionej reakcji alergicznej może nastąpić zgon. Częstość występowania reakcji skórnych podczas stosowania większości pochodnych sulfonylomocznika nie przekracza 0,5%, przy podawaniu acetoheksamidu i glimidyny wynosi około 1%, a podczas przyjmowania chlorpropamidu dochodzi do 1,5%. Ponieważ często występuje nadwrażliwość krzyżowa między różnymi lekami z grupy sulfonylomocznika, możliwości alternatywnego stosowania innych pochodnych z tej grupy są niewielkie. Uszkodzenie szpiku, przejawiające się agranulocytozą, małopłytkowością i niedokrwistością aplastyczną, jest powikłaniem bardzo groźnym, ale rzadkim, spotykanym najczęściej podczas stosowania karbutamidu. Innym rzadkim odczynem alergicznym jest żółtaczka cholestatyczna, którą najczęściej obserwuje się podczas stosowania karbutamidu i chlorpropamidu. Doniesiono też o sporadycznych przypadkach nadwrażliwości na światło, połączonej niekiedy z porfirynurią. Spośród innych bezpośrednich objawów niepożądanych należy wymienić niebezpieczeństwo zatrucia wodnego w czasie przyjmowania chlorpropamidu. Jest ono następstwem antydiuretycznego działania tego leku, obejmującego prawdopodobnie wzrost wydzielania ADH i wzmożenie działania ADH na cewki nerkowe, Słaby wpływ tyreostatyczny niektórych pochodnych sulfonylomocznika nie ma znaczenia praktycznego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Jony sodowe i potasoweWydzielanie insuliny przez komórki B zmniejsza się w razie niedoboru jonów sodowych i potasowych. Uważa się, że mechanizm tego zaburzenia sprowadza się …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- Nerwowa regulacja wydzielania insulinyNerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze …
- GlukagonGlukagon jest drugim hormonem wysp trzustkowych, wywierającym silny wpływ na przemianą węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie tego hormonu jest ukierunkowane na zabezpieczenia …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
- Zmiany anatomopatologiczne naczyń krwionośnych w cukrzycyZmiany w naczyniach krwionośnych (angiopathia diabetica) należą obecnie do najpowszechniej spotykanych zmian morfologicznych w cukrzycy i uważane są za późne powikłania tej …
- Insulina we krwi u chorych na cukrzycęOznaczanie insuliny (IRI) we krwi chorych na cukrzycą typu 1 ma niewielkie znaczenie, gdyż w tej postaci choroby wskutek uszkodzenia i zniszczenia …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
Najnowsze komentarze