Opisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w związku z tym, że zaburzenia molalności płynu zewnątrzkomórkowego stanowią najważniejsze ogniwo w patogenezie tego zespołu, i Stanowi ona około 10—15% wszystkich śpiączek hiperglikemicznych, jest zatem znacznie rzadsza niż śpiączka ketonowa, jednak ze względu na gorsze rokowanie jest — w krajach rozwiniętych — częstszą przyczyną zgonu. Śpiączka hipermolalna występuje głównie u ludzi starszych, chorujących na cukrzycę typu 2, chociaż sporadycznie opisano ją także u osób młodszych, a także u dzieci z cukrzycą insulinozależną. Zwykle cukrzyca była uprzednio nie wyrównują odruchowo strat płynu; może także dotyczyć niedostatecznie jej ujawnienie się przez dłuższy czas występowała nasilona diureza i cukromocz. Zapadalności na ten typ śpiączki sprzyja nieadekwatne (niedostateczne) w stosunku do utraty spożycie płynów. Zjawisko to występuje dość często u ludzi starych, którzy z powodu upośledzenia czynności ośrodka pragnienia nie wyrównują odruchowo strat płynu; może także dotyczyć niedostatecznie pielęgnowanych (pojonych) obłożnie chorych, np. w przebiegu zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Spośród innych czynników, które obok niedoboru insuliny mogą przyczyniać się do wystąpienia hipermolalnej śpiączki cukrzycowej, należy wymienić spożycie większej ilości alkoholu (diureza poalkoholowa), stosowanie niektórych leków (zwłaszcza moczopędnych) i niektórych metod leczniczych (hipermolalne żywienie pozajelitowe, hemodializa), niektóre przewlekłe choroby, jak niewydolność nerek, stany poudarowe, choroby psychiczne. Ważne miejsce wśród przyczyn omawianej śpiączki zajmują zakażenia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
Neurochirurgia – gdzie przyjmuje dobry neurochirurg w Bydgoszczy
Chirurgiczne leczenie chorób układu nerwowego to bardzo poważna sprawa, którą zajmować mogą się jedynie wybitni specjaliści. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie …- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
Makarony bezglutenowe i niepalona kasza gryczana
Zdrowy tryb odżywiania jest ważną kwestią dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet. Panie przykładają wielką wagę do tego, co konkretnie spożywają, dlatego …- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
Musztarda na przeziębienie?
Musztardę zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Już oni mieli świadomość tego, że musztarda może być używana z myślą o zdrowiu naszego organizmu. Dla nich …- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Insulina we krwi w niektórych innych chorobachPoza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością …
- Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytoluZawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa …
- Leczenie uzdrowiskoweW Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, utworzono dla chorych na cukrzycę (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci) oddziały specjalistyczne w …
Najnowsze komentarze