Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić na czas odpowiedniej pomocy medycznej, gdyż nie udaje się ustalić jaka substancja spowodowała zatrucie.

Dopalacze objawy zażywania

Dopalacze bardzo negatywnie wpływają na niemal wszystkie organy. Stopień ich szkodliwości zależy od wielu zmiennych takich, jak: ilość spożytego produktu, rodzaj zawartych w nim substancji, wiek i waga zażywającego, zmieszanie go z lekami lub innymi środkami psychoaktywnymi.

Jakie mogą być objawy zażycia dopalaczy? Objawy dopalaczy mogą być zróżnicowane i bardzo niejednorodne. Ze względu na wrażliwość organizmu, mogą prowadzić do: nudności, zawrotów głowy, drgawek, problemów z oddychaniem, ataków szału lub paniki, podniesienia temperatury ciała, śpiączki, bezsenności. Większa ilość spożytego dopalacza może stać się przyczyną zawału serca, udaru, a w przypadku zmiany zachowania (np. stanu depresyjnego, ataku lękowego) również prób samobójczych.

Pomimo iż produkty te zostały oficjalne zdelegalizowane i nie można już kupić ich jako „produktów kolekcjonerskich”, nadal są łatwe do nabycia za pośrednictwem Internetu. Jedyną możliwością zmniejszenia zagrożenia jest zwiększenie świadomości ludzi na temat ich działania i skutków spożycia poprzez dedykowane kampanie edukacyjne. Działania te mogą uratować życie wielu ludzi.