Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia i euforii. Niestety ich działanie nie jest jeszcze do końca poznane, a różnorodność środków sprawia, że lekarze, nie wiedząc z czym mają do czynienia, często nie są w stanie pomóc osobie zatrutej. Jakie są najpopularniejsze substancje wchodzące w skład dopalaczy?

Dopalacze ciekawostki i produkty kolekcjonerskie?

Choć jeszcze niedawno dopalacze można było legalnie kupić, są to preparaty bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował jakiś czas temu listę pięciu najczęściej pojawiających się na rynku substancji.

MDMB-CHMICA to produkt do palenia, najczęściej występuje jako żółty proszek lub zielony susz. Prowadzi do trwałego uszkodzenia nerek, zmian w układzie oddechowym oraz problemów z układem krążenia.

3-CMC wciąga się w postaci białego proszku. Do najgroźniejszych skutków ubocznych po zażyciu należą: zaburzenie rytmu serca, wysoka temperatura, problemy z układem krążenia.

HEX-EN również występuje jako biały proszek, który można wciągać lub spożywać doustnie. Podobnie jak wcześniej wymienione negatywnie wpływa na pracę układu krwionośnego oraz prowadzi do halucynacji.

4-CEC to biały proszek z kryształkami. Zaburza rytm serca, prowadzi do skurczy mięśni i ataków paniki.

4-CMC – również biały proszek. Poważnie uszkadza układ pokarmowy. Prowadzi do ataków paniki i depresji.

Każda z wymienionych substancji może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie lub śmierci. Trudno w takiej sytuacji zgodzić się ze stwierdzeniem, że są to wyłącznie nieszkodliwe “obiekty kolekcjonerskie”.