W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie nastroju, odprężenie i relaksacja. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce jest to substancja niedozwolona. Warto też dowiedzieć się więcej na temat tej substancji, czytając ciekawostki o marihuanie, analizują teksty medyczne oraz artykuły popularnonaukowe.

Czy marihuana uzależnia?

Jak wynika z badań marihuana uzależnia nie tyle fizycznie, co psychicznie. Konopie zyskało sławę środka relaksacyjnego, który ma potęgować doznawane przyjemności i poprawiać nastrój. Główną substancją aktywną jest THC (tetrahydrokannabinol), który w zależności od dawki i organizmu może mieć działanie uspokajające, euforyzujące lub przeciwbólowe. Dłuższe stosowanie może jednak prowadzić do występowania skutków ubocznych takich, jak: drażliwości, stany lękowe, apatia czy zaburzenia snu.

narkotyk z kwiatów konopi indyjskich

Oprócz samej marihuany (narkotyk z kwiatów konopi indyjskich) można spotkać się z innymi pochodnymi konopi, czyli na przykład olejem haszyszowym i haszyszem (sprasowana żywica konopi), które powodują podobne skutki jak sama marihuana.