Do obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, nogi) potliwości, której towarzyszą zaburzenia czynności włoso- i naczynioruchowej skóry. Szczególną odmianą tych zaburzeń jest nadmierne pocenie się na twarzy na początku jedzenia, zwłaszcza niektórych potraw (np. sera). Zwiększenie przepuszczalności ściany włośniczek sprzyja występowaniu obrzęków tkanki podskórnej. Źrenice są nieco węższe i cechuje je gorsza kurczliwość i brak drżenia tęczówki pod wpływem światła. Uszkodzenie autonomicznego układu nerwowego zmienia także reakcję na hipoglikemię. Wypadnięcie objawów katecholaminowych w fazie zmniejszania stężenia glukozy we krwi powoduje, że chory nie odczuwa zbliżającego się krytycznego stanu niedocukrzenia i pierwszym jego objawem może być utrata przytomności. Nagłe zgony. U chorych z długotrwałą cukrzycą i wyraźnymi objawami neuropatii wegetatywnej, stosunkowo młodych, zaobserwowano nagłe zatrzymanie czynności serca i oddechu, które doprowadziły do zgonu. Wykluczono zawał, zaburzenia rytmu czy zaburzenia metaboliczne jako przyczynę śmierci. W części przypadków mogła ona być spowodowana nieprawidłowym odruchem ze strony serca, jednak u większości przyczyną zgonu było pierwotne zatrzymanie oddechu, które następowało w toku znieczulenia ogólnego, po wstrzyknięciu leku działającego depresyjnie na ośrodek oddechowy, w przebiegu zapalenia płuc. Przypuszcza się, że zatrzymanie oddechu w tych przypadkach jest skutkiem nieprawidłowych reakcji odruchowych na hipoksję i hiperkapnię, spowodowanych swoistym dla cukrzycy uszkodzeniem właściwych neuronów autonomicznego układu nerwowego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- ProstaglandynyWpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica …
- GlikokortykosteroidyJuż w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo …
- Przekaźniki interakcji insuliny z receptorem insulinowymPowiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie retinopatii cukrzycowejSpośród różnych proponowanych podziałów retinopatii cukrzycowej przyjęła się klasyfikacja, która wyróżnia: 1. Retinopatię prostą (retinopathia simplex, background retinopathy), która obejmuje takie zmiany, …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Inne lekiSpośród innych przewlekle stosowanych leków, które zmniejszają wydzielanie insuliny, należy wymienić ienytoinę i pochodne lenotiazyny. Opisano wyraźnie pogorszenie przebiegu cukrzycy, a nawet …
- Fizjologiczna zależność czynnościowaZależność czynnościowa pomiędzy komórkami A, B i D wysp trzustkowych jest wynikiem omówionych w poprzednich podrozdziałach mechanizmów działania hormonów wydzielanych przez poszczególne …
Najnowsze komentarze