Dowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, że jest to raczej następstwem zwiększonego pobierania przez wątrobę glukozy i syntezy glikogenu aniżeli zahamowania rozpadu tego wielocukru. To działanie pochodnych sulfonylomocznika występuje jedynie in vivo, natomiast związki te nie wywierają bezpośredniego wpływu na syntezę glikogenu w wątrobie in vitio. Najbardziej przekonywający jest pogląd, że gromadzenie się glikogenu w wątrobie podczas stosowania pochodnych sulfonyłomocznika jest następstwem zwiększonego wydzielania insuliny do krwi żyły wrotnej i bezpośredniego jej wpływu na przemianę węglowodanów w tym narządzie.W badaniach doświadczalnych wykazano jednak, że insulina może powodować znaczniejszy przyrost zawartości glikogenu w wątrobie, jeżeli równocześnie z tym hormonem podaje się dużą ilość glukozy, co chroni zwierzęta przed hipoglikemią i wtórną hiperglikemią (a tym samym i rozpadem glikogenu wątrobowego. Niektórzy autorzy przypuszczają, że gromadzenie się glikogenu w wątrobie może być skutkiem hamowania przez pochodne sulfonyłomocznika wydzielania glukagonu przez komórki A wysp trzustkowych. Doniesiono bowiem o zmniejszeniu wydzielania tego hormonu po podaniu tych leków, jednak w późniejszych badaniach nie potwierdzono tego zjawiska. Biorąc pod uwagę, te, jak i dawniejsze wyniki badań, w których nie stwierdzono zmian zawartości glukagonu w wyciągach trzustki zwierząt, które otrzymywały karbutamid, nie wydaje się prawdopodobne, aby zmniejszenie sekrecji glukagonu odgrywało znaczącą rolę w działaniu hipogłikemizującym omawianych leków i ich wpływie na gromadzenie się glikogenu w wątrobie. W badaniach in vitio stwierdzono, że pochodne sulfonylopiocznika wywierają bliżej jeszcze nie poznane, bezpośrednie działanie na komórki wątrobowe (hamowanie lipolizy wątrobowej i ketogenezy, hamowanie resyntezy glukozy, hamowanie proteolizy, zaś w dużych stężeniach hamowanie syntezy białka), jednak jest sprawą wątpliwą, aby miało to jakieś znaczenie w przeciwcukrzycowym działaniu tych związków.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- Stan przedmiotowy chorego na cukrzycęW cukrzycy idiopatycznej (typu 1 i 2) leczonej skutecznie i przebiegającej bez powikłań odchylenia od stanu prawidłowego są na ogół niewielkie. Znacznie …
- Trwała cukrzyca wieku niemowlęcegoZalicza się tu przypadki cukrzycy trwałej typu 1, ujawniającej się przed upływem pierwszego roku życia. Są one bardzo rzadkie i cukrzyca wieku …
- Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytoluZawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa …
- Mechanizm działania insulinyInsulina jest hormonem regulującym zużytkowanie i spichrzanie składników pokarmowych, czyli zabezpieczającym właściwe wykorzystanie pożywienia. Jej działanie biologiczne obejmuje przemianę węglowodanów, tłuszczów i …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
- Czym się różni USG płodu 4D od 3D?Ciąża jest pięknym, ale zarazem bardzo stresującym czasem dla każdego rodzica. Na szczęście, współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami diagnostycznymi, które pozwalają monitorować …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Cukrzyca ciężarnychCukrzyca ciężarnych (diabetes gravidarum, gestational diabetes). Jest to przejściowe zaburzenie przemiany węglowodanów, wyrażające się hiperglikemią i cukromoczem, które pojawia się u zdrowych …
- Zmiany anatomopatologiczne innych narządówPoza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany …
- Proinsulina i peptyd CPierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano …
Najnowsze komentarze