Są one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, pobieranej przez nakłucie opuszki palca wielokrotnie w ciągu dnia. Zasada oznaczania glikemii za pomocą tych testów jest taka sama, jak przy oznaczaniu „suchymi testami” glukozy w moczu, z tym że umieszczony na końcu paska układ: oksydaza glukozy, peroksydaza i chromogen, jest pokryty cienką błoną, przez którą nie przenikają elementy morfotyczne i większe molekuły obecne we krwi. Od grubości tej błony zależy objętość płynu, jaka przechodzi do mieszczącego się pod nią układu enzymów. Zmianę koloru, spowodowaną utlenianiem glukozy, a następnie chromogenu, można odczytać, porównując ze skalą zamieszczoną na opakowaniu bądź dokładniej w fotometrze odbiciowym (reflectance photometer). Najczęściej stosowanymi „suchymi testami” enzymatycznymi do wizualnego określenia glikemii są: Visidex II Ames i Haemo-Glucotest Boehringer Mannheim (w niektórych krajach dostępny pod nazwą Chemstrip). Firmy wytwarzające te testy wprowadziły na rynek odpowiednie fotometry do użytku domowego, wymagające jednak innych pasków testowych (modele firmy Ames: Dextrometer i Glucometer oraz pasek testowy Dextrostix; modele firmy Boehringer Mannheim: Reflomat i Reflocheck oraz odpowiednio paski Reflotest Glucose i Reflocheck Glucose). Zakres odczytu obejmuje stężenie glukozy od 0,55 do 22,2 mmol/1 (od 10 do 400 mg%), odpowiada więc wahaniom glikemii, jakie występują w cukrzycy, zaś samo badanie jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Czynnikiem ograniczającym powszechne posługiwanie się omawianymi testami jest stosunkowo wysoka cena zarówno fotometrów, jak i samych pasków testowych — i to także w krajach, w których są one produkowane. Z tych względów prowadzenie samokontroli polegającej na oznaczaniu glikemii przez pacjenta zaleca się w szczególnych postaciach lub okresach cukrzycy, jak cukrzyca typu 1 u dzieci i młodocianych, cukrzyca chwiejna, ciąża w cukrzycy, podwyższenie progu nerkowego dla glukozy (np. w nefropatii cukrzycowej).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
- ProstaglandynyWpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
Makarony bezglutenowe i niepalona kasza gryczana
Zdrowy tryb odżywiania jest ważną kwestią dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet. Panie przykładają wielką wagę do tego, co konkretnie spożywają, dlatego …- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
Najnowsze komentarze