Są one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, pobieranej przez nakłucie opuszki palca wielokrotnie w ciągu dnia. Zasada oznaczania glikemii za pomocą tych testów jest taka sama, jak przy oznaczaniu „suchymi testami” glukozy w moczu, z tym że umieszczony na końcu paska układ: oksydaza glukozy, peroksydaza i chromogen, jest pokryty cienką błoną, przez którą nie przenikają elementy morfotyczne i większe molekuły obecne we krwi. Od grubości tej błony zależy objętość płynu, jaka przechodzi do mieszczącego się pod nią układu enzymów. Zmianę koloru, spowodowaną utlenianiem glukozy, a następnie chromogenu, można odczytać, porównując ze skalą zamieszczoną na opakowaniu bądź dokładniej w fotometrze odbiciowym (reflectance photometer). Najczęściej stosowanymi „suchymi testami” enzymatycznymi do wizualnego określenia glikemii są: Visidex II Ames i Haemo-Glucotest Boehringer Mannheim (w niektórych krajach dostępny pod nazwą Chemstrip). Firmy wytwarzające te testy wprowadziły na rynek odpowiednie fotometry do użytku domowego, wymagające jednak innych pasków testowych (modele firmy Ames: Dextrometer i Glucometer oraz pasek testowy Dextrostix; modele firmy Boehringer Mannheim: Reflomat i Reflocheck oraz odpowiednio paski Reflotest Glucose i Reflocheck Glucose). Zakres odczytu obejmuje stężenie glukozy od 0,55 do 22,2 mmol/1 (od 10 do 400 mg%), odpowiada więc wahaniom glikemii, jakie występują w cukrzycy, zaś samo badanie jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Czynnikiem ograniczającym powszechne posługiwanie się omawianymi testami jest stosunkowo wysoka cena zarówno fotometrów, jak i samych pasków testowych — i to także w krajach, w których są one produkowane. Z tych względów prowadzenie samokontroli polegającej na oznaczaniu glikemii przez pacjenta zaleca się w szczególnych postaciach lub okresach cukrzycy, jak cukrzyca typu 1 u dzieci i młodocianych, cukrzyca chwiejna, ciąża w cukrzycy, podwyższenie progu nerkowego dla glukozy (np. w nefropatii cukrzycowej).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: ceny
Wybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …- Zaburzenia krzepnięcia krwi w cukrzycyDo rozwoju angiopatii cukrzycowej — przede wszystkim makroangiopatii — przyczynia się nadkrzepliwość krwi. Przyczyny jej w cukrzycy można podzielić na dwie grupy. …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- Zespół rakowiakaW przypadkach tego guza (carcinoid), dającego mnogie przerzuty i powodującego charakterystyczne objawy kliniczne, może wystąpić zaburzenie przemiany węglowodanów. W pojedynczych przypadkach stwierdzano …
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …- Opieka nad noworodkiemNoworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o …
Najgroźniejsze nałogi XXI wieku – nowe uzależnienia
Współczesne życie wydaje się znacznie wygodniejsze od tego, które wiedli ludzie jeszcze ćwierć wieku temu. Jednakże coraz intensywniejszy konsumpcjonizm, szybki tryb życia, …- Insulina in vivo – wyjaśnienieCoraz powszechniejsze w ostatnich latach oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej okazało się bardzo pomocne w wyjaśnianiu wydzielania i dalszych losów insuliny …
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- Nefropatia cukrzycowaNefropatia cukrzycowa jest to zespół kliniczny występujący u chorych na cukrzycę, którego morfologicznym podłożem jest swoiste dla tej choroby stwardnienie kłębuszków (glomemlosclerosis …
Najnowsze komentarze