W związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego hormonu docierającego do niej z krwią żyły wrotnej, zmiana aktywności komórek D wysp trzustkowych nie znajduje tak wyraźnego odzwierciedlenia w zachowaniu się stężenia somatostatyny we krwi obwodowej,- jak w płynie zbieranym podczas perfuzji izolowanej trzustki. Somatostatynę oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną (somatostatin-Uke immunoreactivity, SLI), przy czym w celu oddzielenia nieswoistego białka o masie cząsteczkowej około 160 000 (big plasma somatostatin) osocze należy wpierw ekstrahować kwaśnym alkoholem. Stężenie tak oznaczonej SLI w osoczu ludzi zdrowych wynosi na czczo poniżej 30 ng w 1 l. Wartość ta obejmuje zarówno SS14, jak i SS28 [173]. Po posiłku mieszanym lub po doustnym obciążeniu glukozą przyrost stężenia SLI w osoczu jest na ogół niewielki, około 10 ng/1, większy po posiłku tłuszczowo-białkowym aniżeli po glukozie i nieco większy u ludzi starszych niż u młodych. Umiarkowane zmniejszenie tego stężenia stwierdzono na czczo i po posiłku testowym u ludzi otyłych bez zaburzenia tolerancji węglowodanów. Z dotychczasowych badań wynika, że u ludzi chorych na cukrzycę wartości SLI w osoczu krwi obwodowej na czczo i po bodźcach nie różnią się od tych, które stwierdza się u ludzi zdrowych. Jednakże u zwierząt z niewyrównaną cukrzycą samoistną (szczury BB/W) i doświadczalną (alloksanową, streptozotocynową) stwierdzono zwiększone stężenie SLI zarówno we krwi żyły wrotnej, jak i we krwi pozawątrobowej. Zmniejszały się one po podjęciu skutecznego leczenia insuliną. U zwierząt tych obserwowano także nieprawidłowe reakcje na bodźce stymulujące komórki D. Problem, czy i jaką rolę odgrywa zmiana aktywności komórek D w cukrzycy. Największe stężenie somatostatyny w osoczu, sięgające kilku, a nawet kilkunastu tysięcy ng/1, stwierdzono w guzach wychodzących z komórek D (soma- tostatinoma), także w innych nowotworach wydzielających ektopowo ten hormon (rak płuca, rak grasicy). Zwiększenie tego stężenia w niektórych przypadkach rdzeniastego raka tarczycy wykorzystano dla śledzenia skuteczności jego leczenia. Umiarkowany wzrost wartości SLI w osoczu występuje w marskości wątroby. Somatostatyna (SLI) jest także obecna w płynie mózgowo-rdzeniowym (prawidłowe stężenie około 30 ng/1); jej zawartość zmienia się w niektórych chorobach układu nerwowego, co może mieć znaczenie diagnostyczne (zwiększenie stężenia SLI w guzach mózgu i rdzenia, w encefalopatii metabolicznej, zmniejszenie — w stwardnieniu rozsianym).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki mleczanowejSpośród omawianych w tym rozdziale śpiączek występujących u chorych na cukrzycę rokowanie w śpiączce mleczanowej jest najgorsze. Śmiertelność wśród chorych, u których …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Fibromalgia
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
Armani Exchange – jak otworzyć sklep?
Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
- Preparaty insuliny długo działającePrzedłużenie okresu działania insuliny, przekraczające 24 h, a najczęściej sięgające 30—36 h, uzyskano przez dodanie do niej protaminy i (lub) większej ilości …
- Nauczanie rodzinyEdukacji w zakresie wyżej przedstawionych problemów wymagają także najbliżsi członkowie rodziny chorego, z którymi pozostaje on w stałym kontakcie (rodzice, współmałżonek, dzieci). …
- Cukrzyca steroidowaTym mianem określa się zaburzenia przemiany węglowodanów występujące w chorobie i zespole Cushinga, w ektopowym wytwarzaniu ACTH (w niektórych nowotworach), a także …
- Obraz kliniczny i leczenie cukrzycyNa ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z …
Zyski i straty z picia alkoholu. Pić czy nie pić? – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Żyjemy szybko, w nieustannym stresie. Często nie radzimy sobie z codziennymi sytuacjami w pracy, przerastają nas problemy w domu. Szukamy wtedy ratunku, …- Etiopatogeneza mikroangiopatii cukrzycowejMechanizm rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej mimo licznych badań ciągle nie jest wyjaśniony do końca. Czynniki środowiskowe nie odgrywają tu — w przeciwieństwie do …
Najnowsze komentarze