receptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie sprowadza się do hamowania napływu jonów wapniowych do cytozolu. Somatostatyna oddziaływa w ten sposób niezależnie od wpływu na stężenie cAMP, albowiem hamuje także czynności (np. wydzielanie hormonów) stymulowane przez ten nukleotyd. Działanie somatostatyny znoszą jonofory, otwierające kanały wapniowe błony komórkowej. Niektórzy badacze uważają, że pierwotnym zjawiskiem występującym pod wpływem interakcji somatostatyny ze swoistym receptorem błonowym, jest zahamowanie wypływu jonów potasowych z komórek, co z kolei uniemożliwia gromadzenie się jonów wapniowych w cytozolu. W związku z tym mechanizmem działania somatostatyna hamuje wiele funkcji typu pobudzenie-reakcja, w których przebiegu jony wapniowe odgrywają kluczową rolę. W przewodzie pokarmowym hormon ten upośledza liczne czynności związane z trawieniem i wchłanianiem składników pożywienia. W wyspach trzustkowych somatostatyna zmniejsza wydzielanie glukagonu przez komórki A i wydzielanie insuliny przez komórki B. Wrażliwość komórek A na hamujące działanie tego hormonu jest około 50 razy większa niż komórek B, jednak na te ostatnie działa on dłużej. W doświadczeniach na psach hamowanie wydzielania insuliny przez egzogenną somatostatynę, mierzone długością okresu połowicznego ponownego wzrostu, było 4-krotnie dłuższe od hamowania wydzielania glukagonu. Somatostatyna zmniejsza także wydzielanie komórek PP, co stwierdzono zarówno in vitro (podczas per- fuzji izolowanej trzustki), jak i in vivo w warunkach stymulacji tych komórek (acetylocholiną, ceruleiną, 2-dezoksyglukozą). W wyspach trzustkowych powyższe efekty wywołuje głównie somatostatyna wytwarzana w komórkach D i przenoszona następnie drogą połączeń międzykomórkowych lub z krwi zatok do innych komórek wysp. Przypuszcza się jednak, że na komórki te podobnie działać może także somatostatyna wytwarzana poza trzustką i docierająca do nich przez układ krążenia. Z drugiej strony jest prawdopodobne, że somatostatyna wytwarzana w komórkach D wywiera znaczący wpływ poza obszarem wysp — przede wszystkim w przewodzie pokarmowym — i że to jej działanie ma na celu koordynowanie pasażu, trawienia i wchłaniania składników pożywienia z funkcją „narządu wyspowego” trzustki. Somatostatyna trzustkowa nie wywiera żadnego bezpośredniego wpływu na przemianę substratów energetycznych, a ewentualne skutki metaboliczne zmiany aktywności komórek D są wynikiem wpływu wydzielonej przez nie somatostatyny na czynność komórek A i B wysp trzustkowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rozpoznanie różnicoweNa ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu …
- Zabiegi chirurgiczne u chorych na cukrzycęPrzeciętnie co druga osoba z rozpoznaną cukrzycą staje wobec konieczności poddania się operacji. Schorzenie to nie stanowi obecnie przeciwwskazania do interwencji chirurgicznych …
- http://wszystkieleki.pl
- Farmakokinetyka insulinyWydzielona przez komórki B insulina dostaje się do krwi układu żyły wrotnej, w której jej zawartość na czczo jest przeciętnie dwa razy …
- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
Pranie w twoim telefonie
Korzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …- Jony sodowe i potasoweWydzielanie insuliny przez komórki B zmniejsza się w razie niedoboru jonów sodowych i potasowych. Uważa się, że mechanizm tego zaburzenia sprowadza się …
- Regulacja metaboliczna-glukozaGlukoza jako regulacja metaboliczna. Stężenie glukozy we krwi napływającej do trzustki jest najsilniejszym i najważniejszym czynnikiem fizjologicznym regulującym wytwarzanie i wyrzut insuliny. …
- Alergia insulinowaWłaściwości antygenowe insuliny sprawiają, że podczas leczenia tym hormonem mogą wystąpić stany nadwrażliwości. Częstość miejscowych alergicznych odczynów skórnych u chorych leczonych insuliną …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
Najnowsze komentarze