receptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie sprowadza się do hamowania napływu jonów wapniowych do cytozolu. Somatostatyna oddziaływa w ten sposób niezależnie od wpływu na stężenie cAMP, albowiem hamuje także czynności (np. wydzielanie hormonów) stymulowane przez ten nukleotyd. Działanie somatostatyny znoszą jonofory, otwierające kanały wapniowe błony komórkowej. Niektórzy badacze uważają, że pierwotnym zjawiskiem występującym pod wpływem interakcji somatostatyny ze swoistym receptorem błonowym, jest zahamowanie wypływu jonów potasowych z komórek, co z kolei uniemożliwia gromadzenie się jonów wapniowych w cytozolu. W związku z tym mechanizmem działania somatostatyna hamuje wiele funkcji typu pobudzenie-reakcja, w których przebiegu jony wapniowe odgrywają kluczową rolę. W przewodzie pokarmowym hormon ten upośledza liczne czynności związane z trawieniem i wchłanianiem składników pożywienia. W wyspach trzustkowych somatostatyna zmniejsza wydzielanie glukagonu przez komórki A i wydzielanie insuliny przez komórki B. Wrażliwość komórek A na hamujące działanie tego hormonu jest około 50 razy większa niż komórek B, jednak na te ostatnie działa on dłużej. W doświadczeniach na psach hamowanie wydzielania insuliny przez egzogenną somatostatynę, mierzone długością okresu połowicznego ponownego wzrostu, było 4-krotnie dłuższe od hamowania wydzielania glukagonu. Somatostatyna zmniejsza także wydzielanie komórek PP, co stwierdzono zarówno in vitro (podczas per- fuzji izolowanej trzustki), jak i in vivo w warunkach stymulacji tych komórek (acetylocholiną, ceruleiną, 2-dezoksyglukozą). W wyspach trzustkowych powyższe efekty wywołuje głównie somatostatyna wytwarzana w komórkach D i przenoszona następnie drogą połączeń międzykomórkowych lub z krwi zatok do innych komórek wysp. Przypuszcza się jednak, że na komórki te podobnie działać może także somatostatyna wytwarzana poza trzustką i docierająca do nich przez układ krążenia. Z drugiej strony jest prawdopodobne, że somatostatyna wytwarzana w komórkach D wywiera znaczący wpływ poza obszarem wysp — przede wszystkim w przewodzie pokarmowym — i że to jej działanie ma na celu koordynowanie pasażu, trawienia i wchłaniania składników pożywienia z funkcją „narządu wyspowego” trzustki. Somatostatyna trzustkowa nie wywiera żadnego bezpośredniego wpływu na przemianę substratów energetycznych, a ewentualne skutki metaboliczne zmiany aktywności komórek D są wynikiem wpływu wydzielonej przez nie somatostatyny na czynność komórek A i B wysp trzustkowych.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
- http://domoweinspiracje.com.pl/kim-jest-lilly-marchel/
- Przyjęcie urodzinowe w domu – jak je zorganizować? Pizza w nocy KrakówDomowe przyjęcia cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To sposób na urządzenie niewielkiej, taniej i wygodnej imprezy okolicznościowej dla każdego, kto …
- „Suche testy" do enzymatycznego oznaczania glikemiiSą one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Preparaty insuliny o „pośrednio" długim okresie działaniaNależą tu te insuliny, których okres aktywności mieści się pomiędzy 12 a 24 h. Wysiłki producentów zmierzają przy tym do uzyskania preparatów, …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
- Regulacja nerwowaWyspy trzustkowe są unerwione przez włókna adrenergiczne, cho- linergiczne i peptydergiczne. Włókna te docierają albo wprost do komórek wysp, albo (w większości) …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- Pranie w twoim telefonieKorzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …
Najnowsze komentarze