Zawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa aniżeli w osoczu. W przeciwieństwie do innych tkanek w nerwach występuje on głównie w postaci wolnej, a tylko 20% jego ogólnej puli jest związane w formie fosfoinozytydów. Przyczyna tego zjawiska jest nie znana i tylko przypuszcza się, że może ono dowodzić, że w nerwach następuje szybka przemiana w cyklu fosfatydyloinozytolu. Cykl ten ma istotne znaczenie w przewodzeniu bodźców narwowych: hydroliza fosfolipidów błony bezpośrednio przylegającej do włókna osiowego (aksolemmy) ułatwia przepływy jonowe, które towarzyszą zjawisku przewodzenia stanów pobudzenia. W cukrzycy doświadczalnej (alloksanowej i streptozotocynowej) zawartość wolnego mioinozytolu w nerwach zmniejsza się średnio o 20—40%. Przyczyną może być utrudnienie — wobec braku insuliny — transportu mioinozytolu z krwi do wnętrza włókien nerwowych, a także zwolnienie przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu wskutek osłabienia aktywności niektórych enzymów (w szczególności transferazy CDP-diacylogliceroloinozytolowej). Zmniejszeniu stężenia wolnego mioinozytolu w nerwach towarzyszy zwolnienie przewodzenia bodźców motorycznych. Skuteczne leczenie insuliną i przywrócenie normo- glikemii zapobiega tym zaburzeniom. U ludzi chorych na cukrzycę zmniejsza się ogólnoustrojowa pula mioinozytolu i zwiększa jego wydalanie z moczem. Bardzo małe jest stężenie tego związku w płynie mózgowo-rdzeniowym. W pojedynczych, jak dotąd, badaniach u ludzi z neuropatią cukrzycową stwierdzono co prawda mniejszą zawartość fosfolipidów w nerwach, jednak mogło to być wyrazem zmniejszenia ogólnej masy nerwów wskutek zaniku włókien osiowych. Stężenie wolnego mioinozytolu w nerwach, oznaczone w kilku badanych pośmiertnie przypadkach cukrzycy, mieściło się natomiast w granicach prawidłowych. Według tej teorii uszkodzenie komórek Schwanna i demielinizacja są zjawiskiem wtórnym w stosunku do zaburzenia przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu, występującego w włóknach osiowych. Dotąd jednak nie ustalono, jakie są mechanizmy tej zależności. Należy dodać, że zwiększenie spożycia mioinozytolu (w formie dodania do pożywienia 1—2 g dziennie u ludzi) nie daje jednoznacznej poprawy klinicznej w sensie ustępowania objawów neuropatii cukrzycowej. Nadmierne zaś karmienie tym związkiem zwierząt (szczurów) zdrowych oraz z cukrzycą powodowało zaburzenia czynności nerwów. Z powyższego przeglądu wynika konieczność dalszych badań w celu ustalenia roli zaburzenia przemiany fosfolipidów w rozwoju neuropatii cukrzycowej i udziału niedoboru wolnego mioinozytolu w tym zaburzeniu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Musztarda na przeziębienie?
Musztardę zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Już oni mieli świadomość tego, że musztarda może być używana z myślą o zdrowiu naszego organizmu. Dla nich …- Unieczynnienie insulinyUnieczynnienie insuliny następuje również w razie redukcji 1/3 grup sulfhydrylowych, enzymatycznego trawienia wiązań peptydowych wewnątrz cząsteczki, estryfikacji grup karboksylowych, destrukcji grup aminowych. …
- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
Zyski i straty z picia alkoholu. Pić czy nie pić? – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Żyjemy szybko, w nieustannym stresie. Często nie radzimy sobie z codziennymi sytuacjami w pracy, przerastają nas problemy w domu. Szukamy wtedy ratunku, …- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie retinopatii cukrzycowejSpośród różnych proponowanych podziałów retinopatii cukrzycowej przyjęła się klasyfikacja, która wyróżnia: 1. Retinopatię prostą (retinopathia simplex, background retinopathy), która obejmuje takie zmiany, …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
Najnowsze komentarze