Zawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa aniżeli w osoczu. W przeciwieństwie do innych tkanek w nerwach występuje on głównie w postaci wolnej, a tylko 20% jego ogólnej puli jest związane w formie fosfoinozytydów. Przyczyna tego zjawiska jest nie znana i tylko przypuszcza się, że może ono dowodzić, że w nerwach następuje szybka przemiana w cyklu fosfatydyloinozytolu. Cykl ten ma istotne znaczenie w przewodzeniu bodźców narwowych: hydroliza fosfolipidów błony bezpośrednio przylegającej do włókna osiowego (aksolemmy) ułatwia przepływy jonowe, które towarzyszą zjawisku przewodzenia stanów pobudzenia. W cukrzycy doświadczalnej (alloksanowej i streptozotocynowej) zawartość wolnego mioinozytolu w nerwach zmniejsza się średnio o 20—40%. Przyczyną może być utrudnienie — wobec braku insuliny — transportu mioinozytolu z krwi do wnętrza włókien nerwowych, a także zwolnienie przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu wskutek osłabienia aktywności niektórych enzymów (w szczególności transferazy CDP-diacylogliceroloinozytolowej). Zmniejszeniu stężenia wolnego mioinozytolu w nerwach towarzyszy zwolnienie przewodzenia bodźców motorycznych. Skuteczne leczenie insuliną i przywrócenie normo- glikemii zapobiega tym zaburzeniom. U ludzi chorych na cukrzycę zmniejsza się ogólnoustrojowa pula mioinozytolu i zwiększa jego wydalanie z moczem. Bardzo małe jest stężenie tego związku w płynie mózgowo-rdzeniowym. W pojedynczych, jak dotąd, badaniach u ludzi z neuropatią cukrzycową stwierdzono co prawda mniejszą zawartość fosfolipidów w nerwach, jednak mogło to być wyrazem zmniejszenia ogólnej masy nerwów wskutek zaniku włókien osiowych. Stężenie wolnego mioinozytolu w nerwach, oznaczone w kilku badanych pośmiertnie przypadkach cukrzycy, mieściło się natomiast w granicach prawidłowych. Według tej teorii uszkodzenie komórek Schwanna i demielinizacja są zjawiskiem wtórnym w stosunku do zaburzenia przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu, występującego w włóknach osiowych. Dotąd jednak nie ustalono, jakie są mechanizmy tej zależności. Należy dodać, że zwiększenie spożycia mioinozytolu (w formie dodania do pożywienia 1—2 g dziennie u ludzi) nie daje jednoznacznej poprawy klinicznej w sensie ustępowania objawów neuropatii cukrzycowej. Nadmierne zaś karmienie tym związkiem zwierząt (szczurów) zdrowych oraz z cukrzycą powodowało zaburzenia czynności nerwów. Z powyższego przeglądu wynika konieczność dalszych badań w celu ustalenia roli zaburzenia przemiany fosfolipidów w rozwoju neuropatii cukrzycowej i udziału niedoboru wolnego mioinozytolu w tym zaburzeniu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
Rola fizjoterapii przy silnych bólach kręgosłupa
Ból kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Często prowadzi do ograniczenia ruchomości, a nawet …Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
Ozonoterapia w stomatologii
Ozonoterapia to coraz częściej wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych zabieg. Jest ona alternatywnym sposobem leczenia różnych schorzeń zębów. Ta mało inwazyjna procedura, może …- Dynamika zmian stężenia insuliny we krwi u ludziW żywym organizmie komórki B podlegają zmiennym wpływom naturalnej regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej, co znajduje wyraz w ciągłych zmianach stężenia tego …
- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
- Szczególne sytuacje życiowe chorych na cukrzycęUstalone leczenie cukrzycy, zapewniające pełne wyrównanie metaboliczne tej choroby w normalnych warunkach życiowych, może okazać się niewystarczające w sytuacjach, w których wskutek …
Najnowsze komentarze