Ozonoterapia to coraz częściej wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych zabieg.  Jest ona alternatywnym sposobem leczenia różnych schorzeń zębów. Ta mało inwazyjna procedura, może też być stosowana w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Ozonoterapia jest stosowana w leczeniu próchnicy, chorób przyzębia i zakażeń kanałów korzeniowych. Wykazano też, że jej zastosowanie zmniejsza np. zapotrzebowanie na antybiotyki i inne leki. Ozon jest też stosowany do dezynfekcji narzędzi i powierzchni łuków zębowych. Zastosowanie ozonoterapii w stomatologii w ostatnich latach stale wzrasta nie tylko ze względu na jej skuteczność i bezpieczeństwo, ale również na niższe koszty wykonywania tego typu zabiegów.

Zalety stosowania ozonoterapii

Podstawową zaletą stosowania ozonoterapii w leczeniu stomatologicznym jest to, że jest ona bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia wielu schorzeń i chorób zębów i przyzębia. Wykazano, że wykorzystanie w leczeniu ozonoterapii zmniejsza też zapotrzebowanie na antybiotyki, których stosowanie u pacjentów może powodować różne efekty uboczne, m.in. nudności, wymioty i biegunkę. Dodatkowo ozonoterapia może zmniejszyć stan zapalny i ból związany z chorobami zębów. Ozon jest też wartościowym elementem wyposażenia gabinetów stomatologicznych, Można go bowiem wykorzystać też np. do dezynfekcji narzędzi i innego rodzaju stosowanych w leczeniu materiałów, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji. Zabiegi ozonoterapii są dostępne w coraz większej liczbie gabinetów stomatologicznych. Możliwa jest nie tylko ozonoterapia w Warszawie czy w Krakowie, jest też dostęp do ozonoterapii w Mikołowie oraz w wielu innych mniejszych miejscowościach.

Na czym polega ozonoterapia?

Ozonoterapia w stomatologii polega na wprowadzeniu ozonu do jamy ustnej w celu zwalczania bakterii i grzybów. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, które generuje ozon i dostarcza go do chorego miejsca za pomocą strumienia powietrza. Ozonoterapia jest bezpieczna i skuteczna, dzięki czemu zyskała popularność nie tylko wśród pacjentów, ale też wśród stomatologów.

Jak ozonoterapia może poprawić stan zdrowia zębów?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Korzyści związane z wykorzystywaniem terapii ozonowej są różne. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że gaz ozonowy skutecznie zabija bakterie, wirusy i grzyby, czyli główne przyczyny  powstawania infekcji zębów i przyzębia. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania infekcji i przyspieszyć gojenie. Dodatkowo ozonoterapia może pomóc zmniejszyć stan zapalny, co może prowadzić do mniejszego bólu podczas leczenia. Może również pomóc w stymulowaniu naturalnego procesu leczenia organizmu, co prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia. Wreszcie, ozonoterapia może zmniejszyć potrzebę bardziej inwazyjnych operacji, takich jak leczenie kanałowe czy ekstrakcje.

Dla pacjentów, oprócz możliwości pominięcia w leczeniu nieprzyjemnego borowania, ważne jest też to, że ozonoterapia charakteryzuje się też niższym kosztem leczenia. Wszystkie wskazane zalety wykorzystania ozonu w leczeniu chorób zębów sprawiają, że jest ona bardzo atrakcyjną opcją dla pacjentów, także dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na droższe zabiegi.