Opisano występowanie w surowicy następujących białkowych inhibitorów: 1. W 1953 r. Bornstein i Park wykazali w surowicy zwierząt z cukrzycą alloksanową, a później także u ludzi chorych na cukrzycę, obecność lipoproteiny hamującej wpływ insuliny na zużytkowanie glukozy przez przeponę szczura. Aktywność tej lipoproteiny była zależna od hormonu wzrostu oraz hormonów kory nadnerczy i wiązano ją z hamowaniem fosforylacji glukozy (heksokinazy). 2. W przebiegu kwasicy ketonowej Field i Stetten opisali pojawienie się w surowicy substancji białkowej, należącej do frakcji globulin, ale niezależnej od hormonu wzrostu, która również hamowała działanie insuliny in vitro. Później doniesiono o występowaniu w surowicy chorych na cukrzycę inhibitora białkowego, występującego we frakcji globulin a2, którego aktywność zwiększała się bardzo znacznie w kwasicy cukrzycowej. Pojawieniem się w surowicy (lub zwiększeniem aktywności) białkowych inhibitorów w surowicy tłumaczono insulinooporność, która występuje w tej fazie choroby. 3. W 1958 r. Vallance-Owen i wsp. donieśli, że pewna frakcja albumin hamuje aktywność insuliny in vitro i nazwali ją synalbuminą. W toku dalszych badań autorzy ci wyrazili pogląd, że synalbumina jest łańcuchem B cząsteczki insuliny i że jej działanie hamujące czynność tego hormonu jest wynikiem konkurencyjnego udziału w procesach wymagających udziału insuliny. Synalbuminę stwierdzono we krwi zarówno w cukrzycy jawnej, jak i w stanach utajonej nietolerancji węglowodanów i na tych obserwacjach oparto hipotezę sugerującą, że jej obecność we krwi jest wyrazem zaburzenia biosyntezy insuliny przekazywanego jako autosomalna cecha dominująca. Inni autorzy jednak nie potwierdzili tych spostrzeżeń i patofizjologiczne znaczenie synalbuminy budzi dzisiaj wiele wątpliwości.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
Lampy operacyjne zabiegowe. Jaka lampa zabiegowa jest najlepsza?
Każdy szpital, czy też gabinet kosmetyczny musi zaopatrzyć się w wysokiej jakości lampy zabiegowe. Jak wiadomo wykorzystywane są one przy realizowaniu różnego …- Zakażenia w cukrzycyW przeszłości zakażenia były częstym powikłaniem cukrzycy i niejednokrotnie w dużym stopniu przyczyniały się do niekorzystnego w niej rokowania. Od czasu odkrycia …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
Najnowsze komentarze