Opisano występowanie w surowicy następujących białkowych inhibitorów: 1. W 1953 r. Bornstein i Park wykazali w surowicy zwierząt z cukrzycą alloksanową, a później także u ludzi chorych na cukrzycę, obecność lipoproteiny hamującej wpływ insuliny na zużytkowanie glukozy przez przeponę szczura. Aktywność tej lipoproteiny była zależna od hormonu wzrostu oraz hormonów kory nadnerczy i wiązano ją z hamowaniem fosforylacji glukozy (heksokinazy). 2. W przebiegu kwasicy ketonowej Field i Stetten opisali pojawienie się w surowicy substancji białkowej, należącej do frakcji globulin, ale niezależnej od hormonu wzrostu, która również hamowała działanie insuliny in vitro. Później doniesiono o występowaniu w surowicy chorych na cukrzycę inhibitora białkowego, występującego we frakcji globulin a2, którego aktywność zwiększała się bardzo znacznie w kwasicy cukrzycowej. Pojawieniem się w surowicy (lub zwiększeniem aktywności) białkowych inhibitorów w surowicy tłumaczono insulinooporność, która występuje w tej fazie choroby. 3. W 1958 r. Vallance-Owen i wsp. donieśli, że pewna frakcja albumin hamuje aktywność insuliny in vitro i nazwali ją synalbuminą. W toku dalszych badań autorzy ci wyrazili pogląd, że synalbumina jest łańcuchem B cząsteczki insuliny i że jej działanie hamujące czynność tego hormonu jest wynikiem konkurencyjnego udziału w procesach wymagających udziału insuliny. Synalbuminę stwierdzono we krwi zarówno w cukrzycy jawnej, jak i w stanach utajonej nietolerancji węglowodanów i na tych obserwacjach oparto hipotezę sugerującą, że jej obecność we krwi jest wyrazem zaburzenia biosyntezy insuliny przekazywanego jako autosomalna cecha dominująca. Inni autorzy jednak nie potwierdzili tych spostrzeżeń i patofizjologiczne znaczenie synalbuminy budzi dzisiaj wiele wątpliwości.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- Czym jest proteza modularna?Protezy są dla wielu pacjentów jedynym sposobem na odzyskanie satysfakcji i komfortu życia. Osoby, które mają wady wrodzone lub zostały poddane amputacji …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
- Czy implanty zębowe wystarczają na całe życie?Implanty stomatologiczne to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie brakujących zębów. Ale czy rzeczywiście wystarczą na całe życie? Odpowiedź nie jest …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Interpretacja siatki centylowej dla chłopcówSiatka centylowa jest świetnym wskaźnikiem wagi i wzrostu. Wbrew pozorom interpretuje się ją bardzo łatwo. Siatka centylowa chłopców obejmuje wiek do osiemnastego …
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
Najnowsze komentarze