W tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka choroba, występująca prawie wyłącznie w cukrzycy, najczęściej u osób starszych. Typowymi objawami są: bóle ucha i wyciek. W przewodzie słuchowym zewnętrznym widoczna jest polipowata ziarnina. W obrazie radiologicznym ucha i wyrostka sutkowatego nie stwierdza się na ogół zmian i chorobę rozpoznaje się na podstawie badania klinicznego. Czynnikiem zakaźnym jest najczęściej pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). To zakażenie daje bardzo groźne powikłania, jak: zapalenie kości podstawy czaszki, porażenia nerwów czaszkowych (w połowie przypadków porażenie nerwu twarzowego), ropień mózgu, zapalenie opon mózgowych. Śmiertelność dochodzi do 50%. Leczenie zachowawcze (antybiotykami) jest na ogół mało skuteczne i w ponad połowie przypadków konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmienionych zapalnie tkanek. U chorych z niewyrównaną cukrzycą i kwasicą ketonową występuje inne rzadkie, równie groźne zakażenie grzybicze — mukormykoza nosa i opon mózgowych (mucormycosis rhinocerebralis). Wywołują ją grzyby należące do rodzaju Mucor, Rhizopus i Absidia. Objawami są krwista wydzielina z nosa, martwica małżowin nosowych, obrzęk okołooczodołowy, a następnie — wskutek zakrzepów naczyń wewnątrzczaszkowych oraz zapalenia opon mózgowych i mózgu — porażenia nerwów czaszkowych II—V, drgawki, niedowłady i śpiączka. W przypadkach nie leczonych rozwój choroby jest szybki i zgon następuje w ciągu tygodnia. Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego i stwierdzenia grzybów w tkance pobranej z małżowin nosowych. Leczenie sprowadza się do szybkiego wyrównania cukrzycy i stosowania amfoterycyny B. Cukrzyca predysponuje do innych uogólnionych zakażeń grzybami. Poza kandydozą skóry i błon śluzowych (jamy ustnej, pochwy, sromu) i dróg moczowych u chorych na cukrzycę częściej występuje kryptokokoza, histoplazmoza, kokcydioidomykoza i blastomykoza. Oblicza się, że 10—20% chorych z tymi zakażeniami grzybiczymi stanowią osoby z cukrzycą.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zakupoholizm terapia, leczenie. Jak można pohamować żądzę zakupów?Zakupoholizm to jeden z największych problemów współczesnych społeczeństw. Jeszcze niedawno niektórzy specjaliści traktowali niekontrolowane kupowanie jako problem natury społecznej, jednak coraz mocniej …
- Okres cukrzycy długotrwałej (powtórki)Doświadczenie kliniczne poucza, że większość chorych dostosowuje swoje zachowanie zdrowotne do otrzymanych wskazówek zwykle przez kilka tygodni do kilku miesięcy, później zaś …
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Klasyfikacja cukrzycy wg kryteriówJednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie …
- Inhibitory białkoweOpisano występowanie w surowicy następujących białkowych inhibitorów: 1. W 1953 r. Bornstein i Park wykazali w surowicy zwierząt z cukrzycą alloksanową, a …
- Implant czy proteza ruchoma, co wybrać?Jeśli chodzi o uzupełnianie braków w uzębieniu, pacjenci mają do wyboru dwie główne opcje: implanty lub protezy ruchome. Oba te sposoby leczenia …
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- Trwała cukrzyca wieku niemowlęcegoZalicza się tu przypadki cukrzycy trwałej typu 1, ujawniającej się przed upływem pierwszego roku życia. Są one bardzo rzadkie i cukrzyca wieku …
Najnowsze komentarze