W tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka choroba, występująca prawie wyłącznie w cukrzycy, najczęściej u osób starszych. Typowymi objawami są: bóle ucha i wyciek. W przewodzie słuchowym zewnętrznym widoczna jest polipowata ziarnina. W obrazie radiologicznym ucha i wyrostka sutkowatego nie stwierdza się na ogół zmian i chorobę rozpoznaje się na podstawie badania klinicznego. Czynnikiem zakaźnym jest najczęściej pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). To zakażenie daje bardzo groźne powikłania, jak: zapalenie kości podstawy czaszki, porażenia nerwów czaszkowych (w połowie przypadków porażenie nerwu twarzowego), ropień mózgu, zapalenie opon mózgowych. Śmiertelność dochodzi do 50%. Leczenie zachowawcze (antybiotykami) jest na ogół mało skuteczne i w ponad połowie przypadków konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmienionych zapalnie tkanek. U chorych z niewyrównaną cukrzycą i kwasicą ketonową występuje inne rzadkie, równie groźne zakażenie grzybicze — mukormykoza nosa i opon mózgowych (mucormycosis rhinocerebralis). Wywołują ją grzyby należące do rodzaju Mucor, Rhizopus i Absidia. Objawami są krwista wydzielina z nosa, martwica małżowin nosowych, obrzęk okołooczodołowy, a następnie — wskutek zakrzepów naczyń wewnątrzczaszkowych oraz zapalenia opon mózgowych i mózgu — porażenia nerwów czaszkowych II—V, drgawki, niedowłady i śpiączka. W przypadkach nie leczonych rozwój choroby jest szybki i zgon następuje w ciągu tygodnia. Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego i stwierdzenia grzybów w tkance pobranej z małżowin nosowych. Leczenie sprowadza się do szybkiego wyrównania cukrzycy i stosowania amfoterycyny B. Cukrzyca predysponuje do innych uogólnionych zakażeń grzybami. Poza kandydozą skóry i błon śluzowych (jamy ustnej, pochwy, sromu) i dróg moczowych u chorych na cukrzycę częściej występuje kryptokokoza, histoplazmoza, kokcydioidomykoza i blastomykoza. Oblicza się, że 10—20% chorych z tymi zakażeniami grzybiczymi stanowią osoby z cukrzycą.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki mleczanowejSpośród omawianych w tym rozdziale śpiączek występujących u chorych na cukrzycę rokowanie w śpiączce mleczanowej jest najgorsze. Śmiertelność wśród chorych, u których …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- GlukagonGlukagon jest drugim hormonem wysp trzustkowych, wywierającym silny wpływ na przemianą węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie tego hormonu jest ukierunkowane na zabezpieczenia …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie retinopatii cukrzycowejSpośród różnych proponowanych podziałów retinopatii cukrzycowej przyjęła się klasyfikacja, która wyróżnia: 1. Retinopatię prostą (retinopathia simplex, background retinopathy), która obejmuje takie zmiany, …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Hormon wzrostuWbrew swej nazwie hormon wzrostu odgrywa ważną rolę w kontroli przemiany materii także po zakończeniu wzrostu, zarówno przez pobudzanie syntezy białek, jak …
Przyjęcie urodzinowe w domu – jak je zorganizować? Pizza w nocy Kraków
Domowe przyjęcia cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To sposób na urządzenie niewielkiej, taniej i wygodnej imprezy okolicznościowej dla każdego, kto …Makarony bezglutenowe i niepalona kasza gryczana
Zdrowy tryb odżywiania jest ważną kwestią dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet. Panie przykładają wielką wagę do tego, co konkretnie spożywają, dlatego …- Struktura przestrzenna insulinyStruktura przestrzenna insuliny jest determinowana przez dodatkowe wiązania wodorowe oraz wiązania jonowe i zmienne oddziaływanie hydrofobowe łańcuchów bocznych. Mieszczące się wewnątrz jej …
Najnowsze komentarze