Rokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono niepomyślne. W przewlekłej neuropatii symetrycznej jest ono nieco lepsze w zaburzeniach motorycznych niż czuciowych, które na ogół nie wykazują tendencji do cofania się lub wyraźnej remisji. Podobnie sprawa wygląda w neuropatii wegetatywnej. Owrzodzenia neurogenne stopy, aczkolwiek poddają się lepiej leczeniu niż zgorzel naczyniopochodna, w razie niedostatecznie wczesnego i aktywnego leczenia doprowadzają do rozległych zakażeń wymagających amputacji stopy lub kończyny. Zmiany w zakresie układu krążenia pogarszają wydolność serca i przyczyniają się do „nadwyżki” zgonów z powodu chorób serca w cukrzycy. Atonia pęcherza łączy się niemal zawsze z zakażeniem dróg moczowych, które nakładając się na współistniejącą najczęściej nefropatię cukrzycową przyspiesza wystąpienie niewydolności nerek. Zapobieganie neuropatii jest o tyle trudne, że patogeneza tego powikłania ciągle nie jest w pełni wyjaśniona. Można jednak przyjąć, że znaczna część objawów jest następstwem zaburzeń metabolicznych w neuronach obwodowych, zależnych z kolei od niedoboru insuliny i związanej z nim nieprawidłowej przemiany węglowodanów. Dlatego główne znaczenie profilaktyczne ma prawidłowe leczenie cukrzycy. W rozwiniętej już neuropatii dużą wagę należy przywiązywać do zapobiegania zakażeniom, których występowaniu powikłania neurologiczne cukrzycy wyraźnie sprzyjają. Duża liczba chorych na cukrzycę ma zmiany skórne, które są tak charakterystyczne, że naprowadzają na rozpoznanie choroby podstawowej. Patogeneza tych zmian jest zróżnicowana i jeżeli się ją przyjmie za podstawę klasyfikacji, można wyróżnić następujące grupy chorób i zespołów skórnych: 1) choroby skóry spowodowane mikroangiopatią, 2) choroby skóry zależne od makroangiopatii i neuropatii, 3) zakażenia skóry, 4) dermatozy złogowe, 5) zmiany skóry w cukrzycach wtórnych, 6) inne.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- Rokowanie i zapobieganie nefropatii cukrzycowejRokowanie. Do czasu leczenia substytucyjnego dializami, a zwłaszcza przeszczepieniem obcej nerki, rokowanie było złe. Chorzy od pojawienia się dużego białkomoczu nie żyją …
- Próba obciążenia glukagonemW próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu …
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …Czym jest alergiczny nieżyt nosa?
Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, dotyka coraz większą część społeczeństwa, osobom cierpiącym na tę dolegliwość warto poznać przyczyny i …Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: ceny
Wybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Przeszczepianie trzustkiWyleczenie z cukrzycy jest teoretycznie i praktycznie możliwe przez przeszczepienie choremu na cukrzycę trzustki pobranej ze zwłok „zdrowego” (nie chorującego za życia …
- Leki przeciwnowotworoweHamowanie biosyntezy i wydzielania insuliny przez te leki jest wynikiem ich ogólnego działania onkostatycznego. Leki alkilujące i antybiotyki, interferując w procesie transkrypcji …
Najnowsze komentarze