Rokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono niepomyślne. W przewlekłej neuropatii symetrycznej jest ono nieco lepsze w zaburzeniach motorycznych niż czuciowych, które na ogół nie wykazują tendencji do cofania się lub wyraźnej remisji. Podobnie sprawa wygląda w neuropatii wegetatywnej. Owrzodzenia neurogenne stopy, aczkolwiek poddają się lepiej leczeniu niż zgorzel naczyniopochodna, w razie niedostatecznie wczesnego i aktywnego leczenia doprowadzają do rozległych zakażeń wymagających amputacji stopy lub kończyny. Zmiany w zakresie układu krążenia pogarszają wydolność serca i przyczyniają się do „nadwyżki” zgonów z powodu chorób serca w cukrzycy. Atonia pęcherza łączy się niemal zawsze z zakażeniem dróg moczowych, które nakładając się na współistniejącą najczęściej nefropatię cukrzycową przyspiesza wystąpienie niewydolności nerek. Zapobieganie neuropatii jest o tyle trudne, że patogeneza tego powikłania ciągle nie jest w pełni wyjaśniona. Można jednak przyjąć, że znaczna część objawów jest następstwem zaburzeń metabolicznych w neuronach obwodowych, zależnych z kolei od niedoboru insuliny i związanej z nim nieprawidłowej przemiany węglowodanów. Dlatego główne znaczenie profilaktyczne ma prawidłowe leczenie cukrzycy. W rozwiniętej już neuropatii dużą wagę należy przywiązywać do zapobiegania zakażeniom, których występowaniu powikłania neurologiczne cukrzycy wyraźnie sprzyjają. Duża liczba chorych na cukrzycę ma zmiany skórne, które są tak charakterystyczne, że naprowadzają na rozpoznanie choroby podstawowej. Patogeneza tych zmian jest zróżnicowana i jeżeli się ją przyjmie za podstawę klasyfikacji, można wyróżnić następujące grupy chorób i zespołów skórnych: 1) choroby skóry spowodowane mikroangiopatią, 2) choroby skóry zależne od makroangiopatii i neuropatii, 3) zakażenia skóry, 4) dermatozy złogowe, 5) zmiany skóry w cukrzycach wtórnych, 6) inne.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- obadaj na www.nauczyciele.org/derminax moj mily
- Zakażenia w cukrzycyW przeszłości zakażenia były częstym powikłaniem cukrzycy i niejednokrotnie w dużym stopniu przyczyniały się do niekorzystnego w niej rokowania. Od czasu odkrycia …
- Okres cukrzycy długotrwałej (powtórki)Doświadczenie kliniczne poucza, że większość chorych dostosowuje swoje zachowanie zdrowotne do otrzymanych wskazówek zwykle przez kilka tygodni do kilku miesięcy, później zaś …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna Kraków
Pizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
- Układ sercowo-naczyniowy a doustne leczenie cukrzycyW połowie lat siedemdziesiątych żywą dyskusję na temat celowości dalszego doustnego leczenia cukrzycy spowodowały raporty grupy uniwersytetów amerykańskich, dowodzące większej umieralności z …
- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
- Powikłania leczenia pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być …
Najnowsze komentarze