U człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z którą trafia do różnych tkanek. W ostatnich latach poczyniono jednak obserwacje, które przemawiają za tym, że hormon ten może byćtakże wytwarzany poza obszarem trzustki. Ma to miejsce u bezkręgowców: u mięczaków substancję o właściwościach biologicznych i immunologicznych insuliny wytwarzają komórki rozsiane w ścianie przewodu pokarmowego i oddają ją do hemolimfy; u muchy mięsnej jest ona wytwarzana przez neurosekrecyjne komórki części grzbietowej mózgu, której usunięcie wywołuje zespół przypominający cukrzycę. Substancję o właściwościach insuliny otrzymano także z jednokomórkowych eukariontów (pierwotniaki, grzyby) i z bakterii. U kręgowców również stwierdzono w mózgu, w pniu nerwu błędnego i w niektórych tkankach (wątroba, mięśnie) obecność substancji, którą zidentyfikowano jako insulinę, a której stężenie było niezależne od stężenia tego hormonu we krwi. W mózgu kręgowców obecne są receptory insulinowe, a ich liczba i powinowactwo nie zmieniają się w stanach hipo- i hiperglikemii. Te obserwacje przemawiają za miejscowym wydzielaniem insuliny w układzie nerwowym i w innych tkankach kręgowców. Znaczenie tego zjawiska nie jest dotąd wyjaśnione. Być może stanowi ono pozostałość przekazanego w rozwoju filogenetycznym systemu regulacji metabolicznej niższych organizmów, nie można jednak wykluczyć, że pełni ono w układzie nerwowym i w niektórych innych narządach określone, na razie nie poznane funkcje [106]. To miejscowe wytwarzanie insuliny w mózgu, nerwach i innych tkankach nie jest w stanie skompensować jej niedoboru, spowodowanego zniszczeniem lub dysfunkcją komórek B wysp trzustkowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
Fazy uzależnienia od narkotyków. Jak rozwija się uzależnienie od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków stanowi poważny problem medyczny, kulturowy i socjalny, dotyczący różnych grup społecznych i wiekowych. Substancje znajdujące się w narkotykach prowadzą …- DiazoksydZwiązek ten należy do grupy tiazydów, jednak nie działa moczo- i solopędnie, natomiast silnie hamuje wydzielanie insuliny. Badania w mikroskopie elektronowym uwidoczniły, …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
- Doustny test tolerancji glukozyO ile stwierdzenie cukrzycy u dzieci, zwłaszcza młodszych, na podstawie obrazu klinicznego może nastręczać trudności, to zakres badań laboratoryjnych potrzebnych do ustalenia …
- GlikokortykosteroidyJuż w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo …
Czym jest alergiczny nieżyt nosa?
Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, dotyka coraz większą część społeczeństwa, osobom cierpiącym na tę dolegliwość warto poznać przyczyny i …- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
Najnowsze komentarze