Encefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą i naczyń mózgowych, i samego mózgu. W mózgu składają się na nie zwłóknienie i zgrubienie opon, zmiany zwyrodnieniowe komórek zwojowych i gleju, fragmentacja i zanik osłonek mielinowych substancji białej i nerwów czaszkowych. W małych tętnicach i tętniczkach stwierdza się nagromadzenie substancji lipidowych w błonie wewnętrznej, a w pobliżu membrana elastica interna nagromadzenie substancji szklistej. W niektórych przypadkach stwierdzono ograniczone lub bardziej rozległe pogrubienie błony podstawnej włośniczek. Szczególnie charakterystyczną nieprawidłowością jest odkładanie się wapnia w ścianie tętniczek, żył, a nawet włośniczek (pseudocalcinosis), powodujące pogrubienie ściany i zwężenie światła. Te zmiany opisano symetrycznie w globus pallidus oraz w nucleus dentatus cerebelli. Obraz kliniczny encefalopatii cukrzycowej jest nieswoisty i występują w niej takie objawy, jak: zawroty głowy, przejściowy niedowład połowiczy, upośledzenie intelektu, a także anozognozja ze stanami euforii, dyspraksja, dysdiaaochokineza i opuszkowe zaburzenia mowy. Wielu autorów krytycznie ocenia wyodrębnienie encefalopatii cukrzycowej i uważa, że chodzi tutaj o nieswoiste zmiany spowodowane chorobą dużych naczyń, nadciśnieniem i mocznicą, które u tych chorych często występują. Wprowadzenie przez Komitet Ekspertów ds. Cukrzycy WHO nazwy: choroba naczyniowa nóg zamiast powszechnie używanego określenia: miażdżyca zarostowa tętnic ma na celu: 1) uwypuklenie faktu, że zmiany w naczyniach u chorych na cukrzycę są bardziej zróżnicowane i poza miażdżycą dużych tętnic obejmują także stwardnienie tętniczek, stwardnienie typu Monckeberga i chorobę małych naczyń, w związku z czym są bardziej rozległe i docierają aż do końca kończyny, oraz 2) podkreślenie, że te zmiany w swoisty poniekąd sposób skupiają się w cukrzycy w obrębie kończyn dolnych, w których są bardziej zaawansowane niż w innych odcinkach układu naczyniowego. Zmiany naczyniowe kończyn górnych mają znacznie mniejszy zakres i nasilenie. Zamknięcie światła większej tętnicy lub większej tętniczki przez nagle lub (częściej) powoli tworzący się zakrzep powoduje martwicę najbardziej odległych odcinków stopy, czyli zgorzel stopy (gangraena pedis diabetica). Stanowi ona jedno z bardziej uciążliwych powikłań cukrzycy, którego częstość mimo postępów medycyny zwiększa się proporcjonalnie do liczby osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza ludzi starych.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- usuwanie amalgamatu smart
- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Trycholog / Chodzież - wypadanie włosów, łysienie
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
- ProlactinomaU chorych z guzem (gruczolakiem, rakiem) części gruczołowej przysadki, wytwarzających zwiększoną ilość prolaktyny, obserwuje się nieprawidłową tolerancję glukozy, która wyraża się nadmiernym …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
- Program terapeutycznyZ tego, co powiedziano wyżej, wynika, że włączanie stałego, kontrolowanego wysiłku do programu leczenia chorych na cukrzycę wymaga przestrzegania wskazań, a w …
Najnowsze komentarze