Encefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą i naczyń mózgowych, i samego mózgu. W mózgu składają się na nie zwłóknienie i zgrubienie opon, zmiany zwyrodnieniowe komórek zwojowych i gleju, fragmentacja i zanik osłonek mielinowych substancji białej i nerwów czaszkowych. W małych tętnicach i tętniczkach stwierdza się nagromadzenie substancji lipidowych w błonie wewnętrznej, a w pobliżu membrana elastica interna nagromadzenie substancji szklistej. W niektórych przypadkach stwierdzono ograniczone lub bardziej rozległe pogrubienie błony podstawnej włośniczek. Szczególnie charakterystyczną nieprawidłowością jest odkładanie się wapnia w ścianie tętniczek, żył, a nawet włośniczek (pseudocalcinosis), powodujące pogrubienie ściany i zwężenie światła. Te zmiany opisano symetrycznie w globus pallidus oraz w nucleus dentatus cerebelli. Obraz kliniczny encefalopatii cukrzycowej jest nieswoisty i występują w niej takie objawy, jak: zawroty głowy, przejściowy niedowład połowiczy, upośledzenie intelektu, a także anozognozja ze stanami euforii, dyspraksja, dysdiaaochokineza i opuszkowe zaburzenia mowy. Wielu autorów krytycznie ocenia wyodrębnienie encefalopatii cukrzycowej i uważa, że chodzi tutaj o nieswoiste zmiany spowodowane chorobą dużych naczyń, nadciśnieniem i mocznicą, które u tych chorych często występują. Wprowadzenie przez Komitet Ekspertów ds. Cukrzycy WHO nazwy: choroba naczyniowa nóg zamiast powszechnie używanego określenia: miażdżyca zarostowa tętnic ma na celu: 1) uwypuklenie faktu, że zmiany w naczyniach u chorych na cukrzycę są bardziej zróżnicowane i poza miażdżycą dużych tętnic obejmują także stwardnienie tętniczek, stwardnienie typu Monckeberga i chorobę małych naczyń, w związku z czym są bardziej rozległe i docierają aż do końca kończyny, oraz 2) podkreślenie, że te zmiany w swoisty poniekąd sposób skupiają się w cukrzycy w obrębie kończyn dolnych, w których są bardziej zaawansowane niż w innych odcinkach układu naczyniowego. Zmiany naczyniowe kończyn górnych mają znacznie mniejszy zakres i nasilenie. Zamknięcie światła większej tętnicy lub większej tętniczki przez nagle lub (częściej) powoli tworzący się zakrzep powoduje martwicę najbardziej odległych odcinków stopy, czyli zgorzel stopy (gangraena pedis diabetica). Stanowi ona jedno z bardziej uciążliwych powikłań cukrzycy, którego częstość mimo postępów medycyny zwiększa się proporcjonalnie do liczby osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza ludzi starych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
- usuwanie amalgamatu smart
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 3Spośród dużej grupy odmian tego typu cukrzycy zmiany w wyspach trzustkowych występują w zapaleniach trzustki, w hemochromatozie oraz w nowotworach trzustki, zarówno …
- Patogeneza śpiączki hipermolalnejDla śpiączki hipermolalnej charakterystycznym zaburzeniem jest bardzo nasilona hiperglikemia bez kwasicy ketonowej i bardzo duży stopień odwodnienia, co w sumie doprowadza do …
Producent serwatki w proszku. Czy zagęstnik jest konieczny?
Ludzie mają duże problemy z doborem odpowiednich produktów na zdrowe śniadanie. Wiadomo, że do wyboru jest współcześnie wiele opcji, lecz dokładna analiza …- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
- Przeszczepianie trzustkiWyleczenie z cukrzycy jest teoretycznie i praktycznie możliwe przez przeszczepienie choremu na cukrzycę trzustki pobranej ze zwłok „zdrowego” (nie chorującego za życia …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- GlukagonHormon ten powoduje wyraźne zwiększenie sekrecji insuliny, przy czym powyższy efekt występuje wcześniej aniżeli przyrost glikemii. Wydzielanie insuliny przez komórki B jest …
Najnowsze komentarze