Oblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji ogólnej. Kobiety są nią bardziej zagrożone aniżeli mężczyźni: o ile w ogólnej populacji osób z miażdżycą zarostową kończyn dolnych stosunek mężczyzn do kobiet wynosi od 4 : 1 do 6 : 1, o tyle w cukrzycy 2 : 1, lub nawet 1 : 1. Z koordynowanych przez WHO wielonarodowych badań nad chorobą naczyniową w cukrzycy wynika, że częstość amputacji wśród tych chorych, będących w średnim wieku, wynosi średnio 2,2% wśród mężczyzn i 1,4% wśród kobiet. Należy sądzić, że odsetki te są większe w starszych grupach wieku, bowiem spośród determinant określających występowanie i nasilenie choroby naczyniowej nóg w cukrzycy na pierwszym miejscu należy wymienić właśnie wiek chorych. Zwykłym badaniem klinicznym stwierdza się objawy choroby naczyniowej nóg u około 25°/o osób z cukrzycą powyżej 50 r.ż., natomiast określając wskaźnik oscylometryczny, temperaturę skóry, a zwłaszcza stosując bardziej dokładne metody pomiaru przepływu krwi w kończynach dolnych, nieprawidłowe wyniki uzyskuje się u ponad 50% tych chorych. Spośród innych czynników wpływających na występowanie i rozwój choroby naczyniowej nóg w cukrzycy należy wymienić czas trwania cukrzycy, jej niewyrównanie (hiperglikemia) i cięższy przebieg (leczenie insuliną). Oba ostatnie czynniki wydają się nawet silniej wpływać na chorobę naczyniową nóg niż na chorobę niedokrwienną serca. W rozwoju tej pierwszej mniejszą natomiast rolę odgrywa prawdopodobnie niezależny wpływ nadciśnienia, otyłości i hipercholesterolemii. Być może, te różnice uwarunkowań tłumaczą odmienność geograficznego zróżnicowania choroby niedokrwiennej serca i choroby naczyniowej nóg. Co prawda najmniejszą częstość choroby naczyniowej nóg zanotowano w krajach Dalekiego Wschodu (Tokio, Hong-Kong), zarazem jednak stwierdzono, że wśród Indian Oklahoma, których cechuje bardzo duża zapadalność na chorobę niedokrwienną serca, częstość występowania choroby naczyniowej nóg jest bardzo mała. Choroba naczyniowa nóg może być przyczyną ciężkiego kalectwa, rzadziej natomiast niż pozostałe choroby dużych naczyń jest bezpośrednią przyczyną śmierci; najczęściej zdarza się to w ciężkiej posocznicy, w razie powikłań pooperacyjnych (w około 20% przypadków po dużych amputacjach), lub też w przypadku odmowy zgody chorego na wykonanie koniecznej amputacji i toksemii w przebiegu postępującej zgorzeli. W zestawieniu Mroszczyka w Łodzi, opartym na analizie wyników badania pośmiertnego, zgorzel stopy była bezpośrednio przyczyną zgonu 3,0% mężczyzn i 2,3% kobiet, łącznie 2,6% badanych sekcyjnie zmarłych chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz kliniczny cukrzycyZróżnicowanie obrazu klinicznego cukrzycy sprawiało, że już od dość dawna podejmowano próby klasyfikacji tej choroby. W ciągu ostatniego stulecia przyjmowano różne kryteria …
- ProlactinomaU chorych z guzem (gruczolakiem, rakiem) części gruczołowej przysadki, wytwarzających zwiększoną ilość prolaktyny, obserwuje się nieprawidłową tolerancję glukozy, która wyraża się nadmiernym …
- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
Jedzenie na domową imprezę – pizza w nocy na telefon. Pizzerie Warszawa
Tak zwane domówki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To tanie i wygodne rozwiązanie na zorganizowanie niewielkiego przyjęcia urodzinowego, spotkania z …- Interakcja z innymi lekamiNajczęściej występuje i ma największe znaczenie interakcja pochodnych sulfonylomocznika z lekami, które nasilają i przedłużają ich działanie hipoglikemizujące. Mechanizm tej interakcji jest …
- Rodzaje cukrzycy u dzieciOkoło 1—5% wszystkich przypadków cukrzycy rozpoznaje się przed 15 r.ż. Dość duży zakres tego odsetka zależy do pewnego stopnia od braku — …
- Wyspiak wydzielający somatostatynęZaburzenie przemiany węglowodanów, dające obraz łagodnej cukrzycy, stwierdzono we wszystkich prawie dotychczas opisanych przypadkach guzów wydzielających somatostatynę, wychodzących z komórek D wysp …
- Swoisty system transportuW usuwaniu nadmiaru cholesterolu z komórek do wątroby, która jest głównym narządem wydalającym go z organizmu, szczególną rolę odgrywa swoisty system transportu …
Podniesienie dna zatoki szczękowej jako zabieg przygotowywawczy przed leczeniem implantologicznym
Utrata naturalnych zębów w pewnym momencie zawsze doprowadza do rozpoczęcia procesu degradacji tkanki kostnej w jamie ustnej. Jest to związane z tym, …
Najnowsze komentarze