Unieczynnienie insuliny następuje również w razie redukcji 1/3 grup sulfhydrylowych, enzymatycznego trawienia wiązań peptydowych wewnątrz cząsteczki, estryfikacji grup karboksylowych, destrukcji grup aminowych. Podobny efekt daje całkowite jodowanie cząsteczki tego hormonu. Z drugiej strony zastąpienie grup aminowych alifatycznymi grupami hydroksylowymi, estryfikacja grup alkoholowych oraz częściowe jodowanie albo zupełnie nie zmniejszają aktywności biologicznej insuliny, albo też ograniczają ją w stopniu niewielkim i odwracalnie. Insulinę inaktywują także promienie rentgenowskie przez wpływ na grupy polarne i aromatyczne oraz promienie nadfioletowe przez uszkodzenie reszt cystyny i tyrozyny. Insulina krystalizuje w punkcie izoelektrycznym pH = 5,5—5,6 w obecności jonów metali dwuwartościowych, jak Zn2+, Co2+, Cd2+. Jeden atom metalu przypada na 2 cząsteczki insuliny (jeden dimer), tak więc zawartość metali w kryształach tego hormonu jest proporcjonalna do ich masy atomowej. Kryształy zawierające metal mają formę romboedralną. Krystalizacja insuliny może odbywać się także bez obecności jonów metali, w środowisku silnie kwaśnym (pH = 2—3,5), a powstałe wówczas kryształy mają formę ortoromboidalną. Insulina występuje w postaci monomerycznej, czyli jako pojedyncza cząsteczka odpowiadająca wzorowi chemicznemu ustal-onemu przez Sangera, tylko w bardzo rozcieńczonych roztworach o małym pH. W miarę zwiększania stężenia roztworu, wzrostu jego pH, dodawania jonów metali dwuwartościowych pojedyncze cząsteczki łączą się w pary, dimery o masie cząsteczkowej około 12 000. W kryształach insulina występuje w postaci heksamerów, utworzonych przez 3 dimery, przypominających spłaszczoną kulę o potrójnej osi i wysokości 30 nm.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
Zdrowa dieta
Kiedy przygotowujemy posiłki, zazwyczaj zależy nam aby było ono smaczne, a już nieco mniej uwagi przykuwamy do tego aby było ono zdrowe. …- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Regulacja nerwowaWyspy trzustkowe są unerwione przez włókna adrenergiczne, cho- linergiczne i peptydergiczne. Włókna te docierają albo wprost do komórek wysp, albo (w większości) …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaPochodne sulfonylomocznika są obecnie najczęściej stosowanymi lekami w terapii chorych na cukrzycę. Oblicza się, że przyjmuje je około 70% wszystkich osób dotkniętych …
- Oznaczenie hemoglobiny glikozylowanej i białek glikozylowanych surowicyW diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów wykorzystuje się zjawisko glikozylacji białek, a w szczególności hemoglobiny i białek surowicy (albuminy). W krwince czerwonej dorosłego …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
Najnowsze komentarze