Przed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre objawy zależne wyłącznie od cukrzycy mogą być przyczyną pomyłek diagnostycznych. Występujące w kwasicy ketonowej ostre bóle i objawy otrzewnowe brano nieraz za symptomy „ostrego brzucha” i znane są przypadki wykonania w takich razach operacji brzusznych, np. wycięcia wyrostka robaczkowego. Z drugiej strony w cukrzycy długotrwałej charakterystyczne dla neuropatii wegetatywnej zniesienie czucia bólu może maskować obraz kliniczny ostrej choroby jamy brzusznej, wymagającej natychmiastowej interwencji chirurgicznej (niedrożność jelit, przebicie, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego). Kolejnym problemem jest kwalifikowanie do zabiegów ze wskazań przewlekłych chorych na cukrzycę z zaawansowanymi zmianami w obrębie serca, mózgu, nerek. Należy wówczas dokładnie rozważyć ryzyko zarówno zabiegu, jak i rezygnacji z niego. W tych wypadkach, w których operacja jest nieodzowna, konieczne jest dłuższe przygotowanie do niej chorego w sensie poprawy stanu krążenia, układu oddechowego i czynności nerek. U osób z nefropatią cukrzycową i częstą wówczas hipoalbuminemią i niedokrwistością należy te niedobory uzupełnić. Jest oczywiste, że przed zabiegiem należy wyrównać możliwie optymalnie samą cukrzycę. Nie zawsze jest to łatwe. W ciężkich zakażeniach, zwłaszcza w ropowicy, ropniu, zgorzeli, występuje insulinooporność słabo poddająca się działaniu nawet bardzo dużych dawek insuliny i ustępująca dopiero po opróżnieniu zbiorników ropy i ich drenażu, lub też po usunięciu tkanek zgorzelinowych. Jeśli nie ma nagłych wskazań do operacji, chorego należy przed zabiegiem obserwować przez kilka dni w szpitalu, w razie potrzeby na oddziale chorób wewnętrznych.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Poznaj własne ciało i jego potrzebyCiało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …
- GlukagonHormon ten powoduje wyraźne zwiększenie sekrecji insuliny, przy czym powyższy efekt występuje wcześniej aniżeli przyrost glikemii. Wydzielanie insuliny przez komórki B jest …
- Nauczanie pacjentówPodejmując szkolenie chorego na cukrzycę należy uwzględnić jego wiek, rodzaj cukrzycy, stan emocjonalny, poziom wykształcenia, zdolność przyswojenia sobie wiadomości, a także sytuację …
- Pizza włoska: czym kierować się przy zamówieniu? Pizza włoska Warszawa 24hMiłośnicy pizzy są zgodni w jednym: znaleźć dobrą pizzerię jest niezwykle trudno. Pizza włoska to taka, która posiada niewielką ilość składników, charakteryzuje …
- Kupuję, więc jestem – uzależnienie XXI wieku. Zakupoholizm statystyki – uzależnienie od kupowania.Jednym z najpoważniejszych uzależnień XX wieku jest zakupoholizm. Nie jest to jednak zjawisko całkiem nowe, gdyż pierwsze wzmianki na temat kompulsywnego kupowania …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie polipeptydu trzustkowegoLudzki polipeptyd trzustkowy (hPP) jest pojedynczym łańcuchem, składającym się z 36 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 4200. U ssaków różnice w budowie …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie retinopatii cukrzycowejSpośród różnych proponowanych podziałów retinopatii cukrzycowej przyjęła się klasyfikacja, która wyróżnia: 1. Retinopatię prostą (retinopathia simplex, background retinopathy), która obejmuje takie zmiany, …
- Klasyfikacja cukrzycy wg kryteriówJednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie …
- DiazoksydZwiązek ten należy do grupy tiazydów, jednak nie działa moczo- i solopędnie, natomiast silnie hamuje wydzielanie insuliny. Badania w mikroskopie elektronowym uwidoczniły, …
- Ozonoterapia w stomatologiiOzonoterapia to coraz częściej wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych zabieg. Jest ona alternatywnym sposobem leczenia różnych schorzeń zębów. Ta mało inwazyjna procedura, może …
- Farmakokinetyka insulinyWydzielona przez komórki B insulina dostaje się do krwi układu żyły wrotnej, w której jej zawartość na czczo jest przeciętnie dwa razy …
Najnowsze komentarze