Przed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre objawy zależne wyłącznie od cukrzycy mogą być przyczyną pomyłek diagnostycznych. Występujące w kwasicy ketonowej ostre bóle i objawy otrzewnowe brano nieraz za symptomy „ostrego brzucha” i znane są przypadki wykonania w takich razach operacji brzusznych, np. wycięcia wyrostka robaczkowego. Z drugiej strony w cukrzycy długotrwałej charakterystyczne dla neuropatii wegetatywnej zniesienie czucia bólu może maskować obraz kliniczny ostrej choroby jamy brzusznej, wymagającej natychmiastowej interwencji chirurgicznej (niedrożność jelit, przebicie, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego). Kolejnym problemem jest kwalifikowanie do zabiegów ze wskazań przewlekłych chorych na cukrzycę z zaawansowanymi zmianami w obrębie serca, mózgu, nerek. Należy wówczas dokładnie rozważyć ryzyko zarówno zabiegu, jak i rezygnacji z niego. W tych wypadkach, w których operacja jest nieodzowna, konieczne jest dłuższe przygotowanie do niej chorego w sensie poprawy stanu krążenia, układu oddechowego i czynności nerek. U osób z nefropatią cukrzycową i częstą wówczas hipoalbuminemią i niedokrwistością należy te niedobory uzupełnić. Jest oczywiste, że przed zabiegiem należy wyrównać możliwie optymalnie samą cukrzycę. Nie zawsze jest to łatwe. W ciężkich zakażeniach, zwłaszcza w ropowicy, ropniu, zgorzeli, występuje insulinooporność słabo poddająca się działaniu nawet bardzo dużych dawek insuliny i ustępująca dopiero po opróżnieniu zbiorników ropy i ich drenażu, lub też po usunięciu tkanek zgorzelinowych. Jeśli nie ma nagłych wskazań do operacji, chorego należy przed zabiegiem obserwować przez kilka dni w szpitalu, w razie potrzeby na oddziale chorób wewnętrznych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
- Program terapeutycznyZ tego, co powiedziano wyżej, wynika, że włączanie stałego, kontrolowanego wysiłku do programu leczenia chorych na cukrzycę wymaga przestrzegania wskazań, a w …
- https://dobra-decyzja.pl
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Zabiegi stomatologiczne u chorych na cukrzycęProblemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Pedagogika medycznaCukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych …
Laryngolog – kiedy się do niego wybrać?
Czym zajmuje się laryngolog? Laryngolog to specjalista, który zajmuje się wieloma aspektami związanymi z ludzkim zdrowiem i leczeniem. Jego wiedza i praktyka …Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
Najnowsze komentarze