Wyleczenie z cukrzycy jest teoretycznie i praktycznie możliwe przez przeszczepienie choremu na cukrzycę trzustki pobranej ze zwłok „zdrowego” (nie chorującego za życia na cukrzycę) dawcy. Z badań doświadczalnych wynika, że większe nadzieje pod tym względem rokuje na przyszłość przeszczepienie izolowanych wysp trzustkowych, jednak w praktyce klinicznej podejmowano na razie głównie próby przeszczepienia całego gruczołu lub jego części. Mimo niewątpliwego postępu w wykonywaniu tego zabiegu i stosowanej następnie immunosupresji (cyklosporyna A), dotychczasowe wyniki są mało zachęcające. W 5 czołowych ośrodkach, zajmujących się tym problemem, do końca 1980 r. wykonano łącznie 128 przeszczepów trzustki ludzkiej u 118 pacjentów, z czego w okresie zamknięcia tego zestawienia żyło tylko 15, w tym 4 dłużej niż 1 rok. W ostatnich latach wprowadzono istotne zmiany w technice operacyjnej zmniejszające ryzyko samego zabiegu, jak i niebezpieczeństwa będące wynikiem odrzucenia przeszczepu; składają się na nie: 1) przeszczepienie tylko trzonu i ogona wraz z naczyniami śledzionowymi do naczyń biodrowych, 2) zamknięcie przewodów trzustkowych syntetycznym polimerem (neoprenem) oraz 3) wewnątrzotrzewnowe umieszczenie przeszczepu, co ułatwia wchłonięcie resztkowego, nieaktywnego soku trzustkowego. Można oczekiwać, że tak zmodyfikowany zabieg przeszczepienia trzustki częściej będzie uwieńczony sukcesem aniżeli to miało miejsce w przeszłości. U większości pacjentów, u których nie było doraźnych komplikacji technicznych ani wczesnego odrzucenia przeszczepu, przemiana węglowodanów po zabiegu uległa całkowitej lub prawie całkowitej normalizacji. Mimo wszystko ten sposób leczenia cukrzycy pozostaje nadal eksperymentem klinicznym, a jego przydatność oraz zakres wskazań do jego podejmowania będzie można ustalić dopiero po nagromadzeniu większej liczby przypadków w dłuższym okresie. Już dzisiaj wszakże można stwierdzić, że nawet w razie powodzenia ten typ terapii cukrzycy będzie miał — z uwagi na ograniczone możliwości pozyskania trzustki do przeszczepu — także bardzo ograniczony zasięg. Obecnie przeszczepienia trzustki dokonuje się najczęściej równocześnie z przeszczepieniem nerki pacjentom z niewydolnością nerek na tle nefropatii cukrzycowej i ze złym rokowaniem ogólnym. Prawdopodobnie także w przyszłości głównymi kandydatami do przeszczepienia trzustki będą chorzy na cukrzycę z zaawansowaną nefropatią cukrzycową oraz ci, dla których rozwój późnych powikłań cukrzycy stanowi większe zagrożenie niż przewlekła immunosupresja.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
- Postępowanie w czasie poroduPrzebieg porodu powinien być kontrolowany równocześnie przez położnika, internistę (diabetologa) i pediatrę. Obecnie najchętniej odczekuje się do porodu siłami natury (między 38 …
- Poznaj własne ciało i jego potrzebyCiało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …
- Zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowegoZaburzenia świadomości, jakie występują w śpiączce ketonowej, a także w okresie ustępowania typowych dla tego stanu nieprawidłowości metabolicznych, rozpatruje się pod kątem …
- Przekształcenie proinsulinyProinsulina ulega przekształceniu przez odłączenie peptydu C i aminokwasów, stanowiących dwupeptydowe połączenie łańcucha C z łańcuchami A i B, w wyniku kolejnego …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytoluZawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa …
- Badania kardiologiczne. Sposoby diagnostyki chorób układu krążeniaSerce to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała – zaburzenia w jego pracy mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a ostatecznie …
- Centralna poradnia cukrzycowaObejmuje ona swoim nadzorem określoną sieć poradni terenowych. Do jej zadań należy: 1. Udzielanie konsultacji chorym kierowanym przez terenowe poradnie cukrzycowe w …
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
Najnowsze komentarze