Przez powikłania cukrzycy rozumie się heterogenną grupę dolegliwości i objawów, tworzących charakterystyczne zespoły, które występują w przebiegu tej choroby i o nim przesądzają. Powikłania te przyjęto dzielić na ostre i przewlekłe. Pierwszą grupę stanowią pojawiające się nagle stany głębokich zaburzeń metabolicznych, połączonych z reguły z zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, szybko doprowadzające do znacznego upośledzenia stanu ogólnego, zaburzeń świadomości i nierzadko do śmierci (śpiączki cukrzycowe). Do drugiej grupy zalicza się charakterystyczne zespoły dolegliwości i objawów, będące klinicznym wykładnikiem zmian w naczyniach, nerwach i innych narządach, które pojawiają się w miarę trwania cukrzycy i które przyczyniają się obecnie głównie do inwalidztwa i przedwczesnej umieralności w tej chorobie. Powyższy podział jest umowny, ułatwiający systematyczne omówienie różnych zespołów klinicznych w przebiegu cukrzycy, a wynikający głównie z obecnych możliwości leczenia tej choroby. W istocie rzeczy ostre zaburzenia metaboliczne, czyli śpiączki cukrzycowe, są nie tyle powikłaniem cukrzycy, co następstwem znacznego niedoboru insuliny; przed odkryciem tego hormonu stanowiły one końcową fazę choroby, zaś obecnie występują w razie niepodjęcia leczenia lub zastosowania niewłaściwego postępowania. Z kolei określenie dolegliwości i objawów, będących Wyrazem zmian w naczyniach, nerwach i innych narządach, nazwą „powikłań” może o tyle budzić zastrzeżenie, że mimo przekonywających sugestii nie udowodniono dotąd w sposób ostateczny, iż te zmiany są jedynie następstwem typowych dla cukrzycy zaburzeń metabolicznych; nie można całkowicie wykluczyć hipotezy, że są one późnym objawem cukrzycy, w mniejszym lub większym stopniu niezależnym od hiperglikemii. I tylko uwzględniając to zastrzeżenie posłużono się w tej książce nazwą „powikłania” dla określenia omawianych poniżej zespołów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Pierwotny hiperaldosteronizmU około 50% chorych z tym zespołem stwierdza się łagodne zaburzenie przemiany węglowodanów: stężenie glukozy we krwi na czczo jest na ogół …
- KalmodulinaGłównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Leczenie cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaPochodne sulfonylomocznika są obecnie najczęściej stosowanymi lekami w terapii chorych na cukrzycę. Oblicza się, że przyjmuje je około 70% wszystkich osób dotkniętych …
- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Metoda z zastosowaniem tkanki tłuszczowejWykorzystuje się tu wpływ insuliny na katabolizm glukozy w tkance tłuszczowej do CO2, Ten ostatni oznacza się manometrycznie, zaś w razie stosowania …
Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …- Neuropatia inne zaburzenia i nagłe zgonyDo obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, …
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
Najnowsze komentarze