Leczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt leczniczy tych związków pojawia się wolniej niż pochodnych sulfonylomocznika; najczęściej glikemia zmniejsza się dopiero po upływie 6—7 dni. W przypadkach wyłącznego ich stosowania u chorych dotychczas nie leczonych wyraźna poprawa tolerancji węglowodanów następuje po upływie około 2 tygodni. Według tego samego schematu rozpoczyna się podawanie pochodnych biguanidu w razie ich skojarzonego stosowania z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika. W pierwszym przypadku nie należy zmniejszać dawki hormonu przez 4—6 dni, później zaś trzeba to czynić ostrożnie, redukując ją o 4—8 j.m./ id co kilka dni pod kontrolą glikemii i cukromoczu. W stanie wtórnej nieskuteczności pochodnych sulfonylomocznika chory otrzymuje już najczęściej najsilniej działający lek z tej grupy (chlorpropamid, glibenklamid), do którego dołącza się w dawce stopniowo wzrastającej pochodną biguanidu. Jeżeli leczenie rozpoczyna się od podania preparatów zawierających dwa leki przeciwcukrzycowe: pochodną sulfonylomocznika i pochodną biguanidu, należy na początku podawać małe dawki i stopniowo je zwiększać. W przewlekłym leczeniu pochodnymi biguanidu należy dążyć do stosowania pełnej dawki terapeutycznej (poza przypadkami cukrzycy chwiejnej), która dla fenforminy wynosi 100 mg, dla buforminy — 200 mg, a dla metforminy — do 3,0 g dziennie. Tabletki podaje się 3 razy dziennie, kapsułki i drażetki o działaniu przedłużonym 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Leki należy przyjmować pod koniec posiłku lub bezpośrednio po nim, gdyż wówczas rzadziej występują niepożądane objawy ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli jednak pozwala na to tolerancja, bardziej wskazane jest przyjmowanie ich przed posiłkiem, ze względu na znaczenie w ich działaniu hamowania jelitowego wchłaniania glukozy. Kapsułki i drażetki należy połykać nie pogryzione; ich otoczka rozpuszcza się dopiero w zasadowym środowisku dwunastnicy, co chroni lek przed działaniem kwasu solnego soku żołądkowego. Jeżeli stosowanie pochodnej biguanidu w maksymalnej tolerowanej dawce przez dostatecznie długi okres (4 tygodnie) nie daje oczekiwanego skutku, należy ją odstawić i odpowiednio zmienić program leczenia; w przypadkach nieskutecznej monoterapii w rachubę wchodzi podanie pochodnej sulfonylomocznika, w innych przypadkach — zastosowanie właściwych rodzajów i dawek insuliny.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Stosowanie pochodnych biguaniduLeczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt …
- Główne składniki pokarmoweIlość białka w diecie jest proporcjonalna do jej wartości energetycznej. Na ogół wystarcza zalecenie spożycia 1,0 g białka na kg masy należnej, …
- Immunologiczna insulinooporność przedreceptorowaZ klinicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma pytanie, jak dalece przeciwciała wiążące insulinę mogą przesądzać o zapotrzebowaniu na ten hormon u chorych …
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
- Glukagon we krwiGlukagon trzustkowy oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną, posługując się przeciwciałami skierowanymi przeciw C-końcowemu fragmentowi tego peptydu — aminokwasom 24—29. Z przeciwciałami …
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Wpływ hormonów pozatrzustkowychNa procesy metaboliczne kontrolowane przez insulinę wywierają wpływ różne hormony wytwarzane poza obszarem wysp trzustkowych. Mogą one działać pośrednio, hamując lub pobudzając …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Papryka wędzona, cukier z brzozyZakup żywności do własnej kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ to co jemy, ma oczywiście duży wpływ na nasze zdrowie. Warto się …
Najnowsze komentarze