Pochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być nawet przyczyną zgonu. Główne objawy niepożądane i toksyczne są związane z farmakokinetyką i samym mechanizmem działania tych leków. Szczególne znaczenie praktyczne mają objawy nietolerancji i powikłania metaboliczne. Objawy nietolerancji. Jest to grupa objawów żołądkowo-jelitowych najczęściej obserwowanych podczas leczenia chorych na cukrzycę pochodnymi biguanidu. Chociaż nie stwarzają one istotnego niebezpieczeństwa, to jednak w około 5% przypadków są przyczyną przerwania kuracji. Objawy te są wynikiem specyficznego gromadzenia się pochodnych biguanidu w ścianie i świetle przewodu pokarmowego. Odróżnia się objawy pochodzące z górnego odcinka przewodu pokarmowego (metaliczny smak w ustach, brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle w dołku sercowym) i rzadziej występujące dolegliwości ze strony dolnego odcinka (wzdęcia, biegunka). Rozpoczynanie leczenia od małych dawek oraz stosowanie leku w postaci kapsułek lub drażetek o przedłużonym działaniu znosi niepożądane objawy ze strony przewodu pokarmowego. Objawom nietolerancji nie towarzyszą zmiany morfologiczne i ustępują one zawsze po odstawieniu leku lub zmniejszeniu dawki.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zabiegi stomatologiczne u chorych na cukrzycęProblemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do …
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
- Mechanizm działania glukagonuMechanizm działania glukagonu sprowadza się do jego interakcji ze swoistymi receptorami błon różnych komórek (hepatocyty, komórki B i D wysp trzustkowych, adypocyty, …
- Obraz morfologiczny i patogeneza retinopatii cukrzycowejSpośród wymienionych w tym rozdziale mechanizmów, doprowadzających do zmian w naczyniach włosowatych, w siatkówce szczególne znaczenie patogenetyczne przypisuje się względnej hipoksji, która …
- Leczenie cukrzycy w przebiegu zakażeńZakażenia łagodne i przewlekłe, które nie pogarszają stanu metabolicznego, nie wymagają modyfikacji dotychczasowego leczenia cukrzycy. Natomiast zmiana — najczęściej przejściowa — uprzednio …
- Wpływ insuliny na przemianę tłuszczówWpływ insuliny na przemianę tłuszczów jest wynikiem zarówno oddziaływania tego hormonu na metabolizm glukozy, jak i bezpośredniej modyfikacji aktywności enzymów kontrolujących niektóre …
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
Losowanie liczb w Kaskadzie
Każdy kto lubi gry liczbowe, koniecznie powinien spróbować swoich sił w grze liczbowej Lotto. Wybór gier w tej kategorii, jest bardzo duży. …- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
Najnowsze komentarze