Powikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte kilka nerwów równocześnie, lecz nie są to zmiany symetryczne i dotyczą nerwów przebiegających w różnych obszarach ciała (mononeuiopathia multiplex). Brak dotąd danych, które pozwoliłyby ustalić częstość występowania mononeuropatii u chorych na cukrzycę, wydaje się jednak, że powikłanie to obserwuje się rzadziej aniżeli przewlekłą neuropatię symetryczną. Prawdopodobnie na jego pojawienie się wpływa wiek, gdyż obserwuje się je głównie u ludzi starszych. Ostre zapalenie nerwu może występować w każdym okresie cukrzycy, częściej jednak spotyka się je w chorobie dłużej trwającej i wówczas może współistnieć z innymi postaciami neuropatii cukrzycowej. Nie wydaje się, by zależało ono bezpośrednio od przebiegu cukrzycy i dość często występuje w łagodnych postaciach choroby, a nawet może naprowadzić na jej rozpoznanie. Przypuszcza się, że patogeneza tego powikłania jest odmienna niż pozostałych neuropatii cukrzycowych i że bezpośrednią jego przyczyną jest nagłe niedokrwienie spowodowane zaczopowaniem naczynia odżywczego. Głównymi objawami mononeuropatii są bardzo silne bóle, o promieniowaniu charakterystycznym dla zajętego nerwu, oraz niedowłady. Najczęściej tymi zmianami są dotknięte: w kończynie dolnej — nerw udowy, nerw kulszowy i nerw strzałkowy, w kończynie górnej — nerw pośrodkowy i nerw łokciowy, w klatce piersiowej — nerwy piersiowe długie, spośród nerwów czaszkowych — nerw II, IV i VI. Mimo dramatycznego na ogół przebiegu w ciągu kilku tygodni lub miesięcy następuje całkowite wyleczenie. Rozpoznanie opiera się na tych samych zasadach co w ostrym zapaleniu nerwu poza cukrzycą. Amiotrofia cukrzycowa (amyotrophia diabetica). Jest to rzadki zespół zaliczany do niesymetrycznych powikłań neurologicznych cukrzycy. Występuje u ludzi starych, początkowo jednostronnie, i cechuje go niedowład i zanik mięśni proksymalnych (miednicy, uda), natomiast zaburzenia czucia są stosunkowo niewielkie. Wystąpienie i przebieg mogą być szybkie i powolne; w pierwszym przypadku zmiany zwykle dość szybko cofają się. Zespół ten cechuje jednak skłonność do nawrotów po tej samej lub przeciwnej stronie. Badanie elektromiograficzne wykazuje zmiany zarówno w mięśniach, jak i nerwach. W obrazie histologicznym widoczny jest zanik włókien mięśniowych, którego zakres nie odpowiada ani jednostkom motorycznym, ani określonym strefom ukrwienia. Uważa się, że jest to szczególna postać niesymetrycznej neuropatii motorycznej, w której uszkodzenie dotyczy korzeni nerwowych, a nie pojedynczych nerwów obwodowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
- Główne składniki pokarmoweIlość białka w diecie jest proporcjonalna do jej wartości energetycznej. Na ogół wystarcza zalecenie spożycia 1,0 g białka na kg masy należnej, …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
Makarony bezglutenowe i niepalona kasza gryczana
Zdrowy tryb odżywiania jest ważną kwestią dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet. Panie przykładają wielką wagę do tego, co konkretnie spożywają, dlatego …
Najnowsze komentarze