Powikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte kilka nerwów równocześnie, lecz nie są to zmiany symetryczne i dotyczą nerwów przebiegających w różnych obszarach ciała (mononeuiopathia multiplex). Brak dotąd danych, które pozwoliłyby ustalić częstość występowania mononeuropatii u chorych na cukrzycę, wydaje się jednak, że powikłanie to obserwuje się rzadziej aniżeli przewlekłą neuropatię symetryczną. Prawdopodobnie na jego pojawienie się wpływa wiek, gdyż obserwuje się je głównie u ludzi starszych. Ostre zapalenie nerwu może występować w każdym okresie cukrzycy, częściej jednak spotyka się je w chorobie dłużej trwającej i wówczas może współistnieć z innymi postaciami neuropatii cukrzycowej. Nie wydaje się, by zależało ono bezpośrednio od przebiegu cukrzycy i dość często występuje w łagodnych postaciach choroby, a nawet może naprowadzić na jej rozpoznanie. Przypuszcza się, że patogeneza tego powikłania jest odmienna niż pozostałych neuropatii cukrzycowych i że bezpośrednią jego przyczyną jest nagłe niedokrwienie spowodowane zaczopowaniem naczynia odżywczego. Głównymi objawami mononeuropatii są bardzo silne bóle, o promieniowaniu charakterystycznym dla zajętego nerwu, oraz niedowłady. Najczęściej tymi zmianami są dotknięte: w kończynie dolnej — nerw udowy, nerw kulszowy i nerw strzałkowy, w kończynie górnej — nerw pośrodkowy i nerw łokciowy, w klatce piersiowej — nerwy piersiowe długie, spośród nerwów czaszkowych — nerw II, IV i VI. Mimo dramatycznego na ogół przebiegu w ciągu kilku tygodni lub miesięcy następuje całkowite wyleczenie. Rozpoznanie opiera się na tych samych zasadach co w ostrym zapaleniu nerwu poza cukrzycą. Amiotrofia cukrzycowa (amyotrophia diabetica). Jest to rzadki zespół zaliczany do niesymetrycznych powikłań neurologicznych cukrzycy. Występuje u ludzi starych, początkowo jednostronnie, i cechuje go niedowład i zanik mięśni proksymalnych (miednicy, uda), natomiast zaburzenia czucia są stosunkowo niewielkie. Wystąpienie i przebieg mogą być szybkie i powolne; w pierwszym przypadku zmiany zwykle dość szybko cofają się. Zespół ten cechuje jednak skłonność do nawrotów po tej samej lub przeciwnej stronie. Badanie elektromiograficzne wykazuje zmiany zarówno w mięśniach, jak i nerwach. W obrazie histologicznym widoczny jest zanik włókien mięśniowych, którego zakres nie odpowiada ani jednostkom motorycznym, ani określonym strefom ukrwienia. Uważa się, że jest to szczególna postać niesymetrycznej neuropatii motorycznej, w której uszkodzenie dotyczy korzeni nerwowych, a nie pojedynczych nerwów obwodowych.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie nefropatii cukrzycowejNie ma specjalnej klasyfikacji nefropatii cukrzycowej, natomiast dynamika zmian zachodzących w nerkach przejawia się stopniowo zwiększającym się białkomoczem, który jest głównym objawem …
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
- Zespół rakowiakaW przypadkach tego guza (carcinoid), dającego mnogie przerzuty i powodującego charakterystyczne objawy kliniczne, może wystąpić zaburzenie przemiany węglowodanów. W pojedynczych przypadkach stwierdzano …
- Rubeosis iridisJest to proces nowotworzenia włośniczek w tęczówce. Liczne sploty naczyniowe pojawiają się na brzegu źrenicznym tęczówki (stąd nazwa), później także w obrębie …
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
- Nieprawidłowości u noworodkówDzieci urodzone przez matki chore na cukrzycę są obciążone zwiększonym zagrożeniem śmiercią lub powikłaniami w okresie okołoporodowym. Sam poród może nastąpić wcześniej; …
- Hipoglikemia poinsulinowąStany niedocukrzenia krwi o różnym nasileniu stanowią najczęstsze powikłanie, spotykane wśród chorych leczonych insuliną. Ich przyczyną jest zalecenie niewłaściwej dawki hormonu przez …
Najnowsze komentarze