Na ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu obrazu klinicznego i posługując się bardzo prostymi badaniami laboratoryjnymi (oznaczenie cukromoczu, acetonurii, glikemii, zasobu zasad i pH krwi). U pacjentów leczonych insuliną lub silnie działającymi pochodnymi sulfonylomocznika należy wykluczyć stan niedocukrzenia krwi, który również może powodować zaburzenia świadomości. Odróżnienie obu tych zespołów na ogół nie nastręcza trudności. Z chwilą rozpoznania śpiączki cukrzycowej należy ustalić jej rodzaj, co ma znaczenie dla podjęcia właściwie ukierunkowanego leczenia. Większy problem diagnostyczny stanowią stany śpiączkowe występujące u chorych na cukrzycę na innym tle, zwłaszcza gdy doprowadzają do hiperglikemii i ketozy lub gdy te ostatnie im towarzyszą. Może to się zdarzyć w śpiączce mózgowej (udar), w niewydolności nerek (śpiączka mocznicowa), w zatruciach (np. glikolem etylenowym, metanolem, paraldehydem, salicylanami). W rozpoznaniu różnicowym pomocne są wówczas objawy kliniczne charakterystyczne dla tych stanów, a także wyniki swoistych badań pomocniczych. Szczególnym problemem jest ketoza pojawiająca się u chorych na cukrzycę nadużywających alkoholu. U tych osób stężenie związków ketonowych w moczu i krwi jest umiarkowanie zwiększone, jeżeli oznacza się je za pomocą „suchych testów”, ponieważ większość z nich wskutek przewagi procesów redukcyjnych w alkoholowej kwasicy ketonowej występuje w postaci P-hydroksymaślanu, który nie reaguje z nitroprusydkiem sodowym. Również glikemia jest mniejsza niż w ketonowej śpiączce cukrzycowej (poniżej 16,6 mmol/1 = 300 mg%), zaś zasób zasad i pH krwi są często prawidłowe; w razie -obfitych wymiotów może rozwinąć się zasadowica hipochloremiczna i hipokaliemia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
- „Suche testy" do enzymatycznego oznaczania glikemiiSą one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie …
- Leczenie cukrzycy w przebiegu zakażeńZakażenia łagodne i przewlekłe, które nie pogarszają stanu metabolicznego, nie wymagają modyfikacji dotychczasowego leczenia cukrzycy. Natomiast zmiana — najczęściej przejściowa — uprzednio …
Lampy operacyjne zabiegowe. Jaka lampa zabiegowa jest najlepsza?
Każdy szpital, czy też gabinet kosmetyczny musi zaopatrzyć się w wysokiej jakości lampy zabiegowe. Jak wiadomo wykorzystywane są one przy realizowaniu różnego …- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?
Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Śpiączka hipermolalnaOpisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w …
- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
Najnowsze komentarze