Poza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany w wątrobie, natomiast zmiany morfologiczne w innych tkankach i narządach omówiono w rozdziale G łącznie z klinicznym opisem przewlekłych powikłań cukrzycy dotyczących skóry, narządu ruchu, jamy ustnej i soczewki. Powiększenie wątroby jest częstym objawem spostrzeganym w cukrzycy. Jego przyczyną jest odkładanie się lipidów w cytoplazmie hepatocytów, zaś glikogenu w jądrach tych komórek. Stłuszczenie wątroby występuje najczęściej w cukrzycy typu 2 skojarzonej z otyłością i jest raczej następstwem otyłości i nasilonej lipogenezy. W cukrzycy typu 1 natomiast, zwłaszcza niewyrównanej, powiększenie wątroby jest wywołane przede wszystkim, odkładaniem się glikogenu w komórkach tego narządu. Gromadzenie tego wielocukru jest z kolei następstwem zwiększonej resyntezy glukozy spowodowanej niedoborem insuliny. Podaniu dostatecznej ilości insuliny i wyrównaniu metabolizmu towarzyszy z reguły zmniejszenie wątroby. Nie wydaje się, aby cukrzyca sama prowadziła do wystąpienia marskości wątroby. Częste kojarzenie się obu tych stanów chorobowych jest wynikiem większej zapadalności chorych na cukrzycę na wirusowe zapalenie wątroby oraz faktu, że marskość wątroby jest stanem sprzyjającym ujawnieniu się cukrzycy (typu 2) u osób genetycznie do tej choroby predysponowanych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Rozpoznanie zaburzeń przemiany węglowodanówDo badań laboratoryjnych pomocnych w rozpoznaniu zaburzeń przemiany węglowodanów i mających stąd istotne znaczenie w diagnostyce i kontroli wyrównania cukrzycy należy oznaczenie …
- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
- Cukrzyca steroidowaTym mianem określa się zaburzenia przemiany węglowodanów występujące w chorobie i zespole Cushinga, w ektopowym wytwarzaniu ACTH (w niektórych nowotworach), a także …
Dieta – podstawa zdrowego stylu życia. Warzywa ekologiczne sklep internetowy, oleje roślinne – olej z pestek dyni
Zdrowa i zbilansowana dieta jest bez wątpienia najważniejszym elementem dbania o stan naszego organizmu. To od niej zależy jakość i długość życia, …- Komórki DKomórki D są podobne do komórek A i dzisiaj uważa się, że są one identyczne z opisanymi poprzednio komórkami At. W odróżnieniu …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
Najnowsze komentarze