Pod tą nazwą rozumie się zespół zmian w siatkówce, spowodowany swoistymi dla cukrzycy czynnościowymi i morfologicznymi nieprawidłowościami naczyń włosowatych i doprowadzający w razie znacznego zaawansowania tych zmian do zaburzenia widzenia. Epidemiologia. Retinopatia należy do częstych powikłań cukrzycy. W Polsce w badaniach przekrojowych stwierdzono ją u około 1/3 wszystkich osób z tą chorobą (32% wg [24], 29% wg). Podobną ogólną częstość występowania retinopatii stwierdzono w koordynowanych przez WHO wielonarodowych badaniach (przekrojowych) choroby naczyniowej w cukrzycy, przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych. Niewielkie różnice, jakie w tych badaniach zanotowano w niektórych krajach (nieco mniejsza częstość w Indiach), przypisuje się raczej niedostatecznemu wystandaryzowaniu metod diagnostycznych, chociaż nie można wykluczyć swoistych lokalnych wpływów, np. pośredniego działania swoistych dla poszczególnych regionów świata konstelacji antygenów HLA. Częstość występowania retinopatii u osób z cukrzycą zmienia się bardzo i czasem trwania choroby: o ile we wczesnym jej okresie zmiany na dnie oka stwierdza się rzadko, to w przypadkach długo trwających są one objawem powszechnym, a ich nasilenie może doprowadzić do wyraźnego upośledzenia wzroku. Należy zarazem dodać, że u niewielkiej grupy chorych (około 10%) zmian tych nie stwierdza się nawet po bardzo długim (do 30 lat) okresie trwania choroby. Na rozwój retinopatii cukrzycowej wyraźnie wpływa stopień zaburzenia przemiany węglowodanów. Zamieszczone w tab. 71 wyniki obliczeń wskazują na wysoki stopień korelacji pomiędzy częstością występowania tego powikłania a wartościami glikemii. Wykładnikiem tej zależności jest prawdopodobnie także znamienna korelacja między występowaniem retinopatii cukrzycowej a niedoborem masy ciała i koniecznością stosowania insuliny; oba te wskaźniki charakteryzują cukrzycę o cięższym przebiegu i trudniejszą do wyrównania. Natomiast wiek chorych i ich płeć nie wydają się odgrywać znaczącej roli. W innym badaniu także stwierdzono szczególnie wysokie współczynniki korelacji pomiędzy występowaniem retinopatii proliferacyjnej a hiperglikemią, Wyraźny (odwracalny) postęp zmian w siatkówce w czasie ciąży zależy prawdopodobnie częściowo również od częstego w jej przebiegu pogarszania się stanu metabolicznego w cukrzycy, a być może także od bardziej swoistego wpływu niektórych hormonów łożyskowych. Odwracalne pogorszenie retinopatii obserwuje się także w zakażeniach, w których dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonów działających antagonistycznie wobec insuliny. Podkreśla się też nasilanie się rozwoju retinopatii cukrzycowej pod wpływem nadciśnienia, jednak z dokładnych badań wynika, że zależność ta może być uwarunkowana współistnieniem nefropatii cukrzycowej; u osób chorych na cukrzycę bez białkomoczu nie stwierdzono korelacji między nadciśnieniem a częstością i stopniem zaawansowania swoistych dla cukrzycy zmian w siatkówce.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- Akcesoria pomocne dla osób niezdolnych do samodzielnego poruszania sięOsoby starsze, niepełnosprawne ruchowo czy po urazach kończyn dolnych mogą mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. Na szczęście istnieje wiele sprzętów, które …
- Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodyczeWielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- Zdrowie ukryte u jabłkach.Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …
- Przyczyny uzależnień. Skąd się biorą uzależnienia?Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Problem dotyczy wszystkich grup społecznych i nie ogranicza się wyłącznie do alkoholizmu, narkomanii czy …
- Inne meliturieSpośród innych cukrów, których obecność w moczu wymaga różnicowania z cukrzycą, należy wymienić maltozę i mannoheptulozę. Maltoza — produkt trawienia skrobi — …
- Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozemMłodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …
- Rola psychiki w mechanizmie powstawania uzależnienia – czynniki psychiczne.Podłoże powstawania uzależnienia jest niezmiernie skomplikowane. Zaplatają się tu różnorodne czynniki, prowadzące człowieka w szpony nałogu. Spośród najważniejszych wyróżnia się czynniki psychiczne, …
- AkromegaliaW przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około …
Najnowsze komentarze