Obejmuje ona swoim nadzorem określoną sieć poradni terenowych. Do jej zadań należy: 1. Udzielanie konsultacji chorym kierowanym przez terenowe poradnie cukrzycowe w razie trudności w ich leczeniu. W szczególnych przepadkach centralna poradnia cukrzycowa może okresowo prowadzić tych i innych pacjentów, a dopiero po uzyskaniu wyrównania cukrzycy przekazać ich do dalszego leczenia poradniom terenowym lub lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. 2. Leczenie niektórych przewlekłych powikłań cukrzycy, wymagających specjalnej aparatury i doświadczenia, jak powikłań ocznych (fotokoagulacja), powikłań nerkowych (hemodializa), choroby naczyniowej nóg łącznie ze zgorzelą i in. 3. Nadzór nad działalnością zapobiegawczą poradni terenowych, a w szczególności organizowanie badań epidemiologicznych i kierowanie nimi. 4. Szkolenie w zakresie diabetologii lekarzy i średniego personelu medycznego poradni terenowych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. 5. Nadzór nad poziomem opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycę w całym podległym regionie. Centralna poradnia cukrzycowa działa najczęściej w ścisłym powiązaniu z oddziałem specjalistycznego szpitala uniwersyteckiego lub szpitala analogicznego szczebla, a jej zaplecze stanowią laboratorium i specjalistyczne pracownie diagnostyczne oraz jednostki lecznicze tego szpitala. Łączność pomiędzy centralną poradnią cukrzycową a oddziałem szpitalnym realizuje się najlepiej przez powierzenie kierownictwa obu placówek temu samemu specjaliście diabetologowi lub lekarzowi o dużym doświadczeniu klinicznym z zakresu diabetologii. Powinien on mieć do pomocy asystentów, którzy również będą zatrudnieni i na oddziale szpitalnym, i w poradni. Poza tym w centralnej poradni cukrzycowej muszą być dostępni (najlepiej zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin) specjaliści: okulista, neurolog, pediatra, dermatolog, chirurg, położnik.
About The Author
Related Posts
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Powikłania związane z cukrzycą u dzieciDzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują …
- Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozemMłodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
- Regulacja metaboliczna-glukozaGlukoza jako regulacja metaboliczna. Stężenie glukozy we krwi napływającej do trzustki jest najsilniejszym i najważniejszym czynnikiem fizjologicznym regulującym wytwarzanie i wyrzut insuliny. …
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
- Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …
- Jaki ciśnieniomierz wybrać?Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …
- Ziarnistość komórek B w insulinieInsulina zawarta w ziarnistościach komórek B wysp trzustkowych ma budowę krystaliczną i występuje prawdopodobnie w postaci heksamerów. Przemawia za tym także obecność …
- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
Najnowsze komentarze