Przeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne po usunięciu trzustki lub w chorobach tego gruczołu, w hemochromatozie, w wyspiaku wydzielającym glukagon, w akromegalii, chorobie Cushinga, w gruczolaku chromochłonnym rdzenia nadnerczy. Leki te są nieskuteczne i przeciwwskazane również w niektórych postaciach lub okresach cukrzycy typu 2: w razie dużego zapotrzebowania na insulinę, w cukrzycy niewyrównanej, we wszystkich przypadkach kwasicy ketonowej, stanach przedśpiączkowych i śpiączkach cukrzycowych. Przeciwwskazaniem do stosowania pochodnych sulfonylomocznika jest także cukrzyca w ciąży ze względu na przechodzenie tych związków przez barierę łożyskową i ryzyko uszkodzenia płodu. W praktyce lekarz rzadko staje przed tym zagadnieniem, ponieważ z reguły chodzi wówczas o młode kobiety z cukrzycą typu 1. W razie konieczności wykonania zabiegu operacyjnego u chorych na cukrzycę typu 2, skutecznie dotąd leczonych pochodnymi sulfonylomocznika, należy je odstawić i zastosować okresowo insulinę. To samo dotyczy pacjentów, u których wystąpiły ostre zakażenia. Gruźlica wikłająca cukrzycę nie jest zasadniczo przeciwwskazaniem do stosowania pochodnych sulfonylomocznika — poza okresami obostrzeń. Szczególny problem stanowi doustne leczenie cukrzycy typu 2 z chwilą wystąpienia późnych powikłań tej choroby. Zmiany naczyniowe w siatkówce (retinopathia) nie stanowią przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika, natomiast leków tych (podobnie jak i pochodnych biguanidu) nie wolno podawać w razie zaawansowanych powikłań ze strony nerek (nephropathia) przebiegających z retencją związków azotowych. Mimo wysuwanych w latach siedemdziesiątych zastrzeżeń obecność zmian w dużych naczyniach (macroangiopathia diabetica) nie wyklucza możliwości doustnej terapii cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznika. W razie jednak wystąpienia gwałtownych powikłań naczyniowych (zawał mięśnia sercowego, udar mózgu) wskazane jest przejście na leczenie insuliną. W zgorzeli cukrzycowej stopy należy przejść na leczenie insuliną przynajmniej w okresie postępu martwicy i dołączenia się zakażenia. Dokładne badania wykazały, że choroby wątroby i dróg żółciowych (z wyjątkiem ostrych i podostrych procesów zapalnych) nie stanowią przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika o krótkim okresie działania (tolbutamid, glibenklamid), natomiast zaleca się ostrożność w stosowaniu leków o działaniu przedłużonym (chłorpropamid), ponieważ opisano sporadyczne występowanie wówczas żółtaczki cholestatycznej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Halucynki – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Odmiany grzybów halucynogennych , działanie
Grzyby halucynogenne (znane również jako grzyby psylocybinowe) to znane produkty, które można spożywać zarówno w stanie surowym, jak i suszu. W formie …- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
- endokrynolog olkusz
Moczenie nocne u chłopców – leczenie
Moczenie nocne u chłopców powinno wzbudzić niepokój rodziców lub opiekunów. Nie można pozostawić tego problemu pod pretekstem, że z czasem dziecko z …Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …- Doustny test tolerancji glukozyO ile stwierdzenie cukrzycy u dzieci, zwłaszcza młodszych, na podstawie obrazu klinicznego może nastręczać trudności, to zakres badań laboratoryjnych potrzebnych do ustalenia …
- Metoda z zastosowaniem tkanki tłuszczowejWykorzystuje się tu wpływ insuliny na katabolizm glukozy w tkance tłuszczowej do CO2, Ten ostatni oznacza się manometrycznie, zaś w razie stosowania …
- Neuropatia układu autonomicznegoUszkodzenie nerwów układu autonomicznego w cukrzycy daje liczne i zróżnicowane objawy, co jest wynikiem rozległej funkcji regulacyjnej tego układu w organizmie. Zmiany …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Potencjalna nietolerancja glukozyDawniej stan ten nazywano cukrzycą potencjalną lub (retrospektywnie) stanem przedcukrzycowym (piaediabetes). Rozpoznaje się ją u osób, u których test tolerancji glukozy daje …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Zmiany naczyniowe w nerkachZmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej …
Najnowsze komentarze