Przeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne po usunięciu trzustki lub w chorobach tego gruczołu, w hemochromatozie, w wyspiaku wydzielającym glukagon, w akromegalii, chorobie Cushinga, w gruczolaku chromochłonnym rdzenia nadnerczy. Leki te są nieskuteczne i przeciwwskazane również w niektórych postaciach lub okresach cukrzycy typu 2: w razie dużego zapotrzebowania na insulinę, w cukrzycy niewyrównanej, we wszystkich przypadkach kwasicy ketonowej, stanach przedśpiączkowych i śpiączkach cukrzycowych. Przeciwwskazaniem do stosowania pochodnych sulfonylomocznika jest także cukrzyca w ciąży ze względu na przechodzenie tych związków przez barierę łożyskową i ryzyko uszkodzenia płodu. W praktyce lekarz rzadko staje przed tym zagadnieniem, ponieważ z reguły chodzi wówczas o młode kobiety z cukrzycą typu 1. W razie konieczności wykonania zabiegu operacyjnego u chorych na cukrzycę typu 2, skutecznie dotąd leczonych pochodnymi sulfonylomocznika, należy je odstawić i zastosować okresowo insulinę. To samo dotyczy pacjentów, u których wystąpiły ostre zakażenia. Gruźlica wikłająca cukrzycę nie jest zasadniczo przeciwwskazaniem do stosowania pochodnych sulfonylomocznika — poza okresami obostrzeń. Szczególny problem stanowi doustne leczenie cukrzycy typu 2 z chwilą wystąpienia późnych powikłań tej choroby. Zmiany naczyniowe w siatkówce (retinopathia) nie stanowią przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika, natomiast leków tych (podobnie jak i pochodnych biguanidu) nie wolno podawać w razie zaawansowanych powikłań ze strony nerek (nephropathia) przebiegających z retencją związków azotowych. Mimo wysuwanych w latach siedemdziesiątych zastrzeżeń obecność zmian w dużych naczyniach (macroangiopathia diabetica) nie wyklucza możliwości doustnej terapii cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznika. W razie jednak wystąpienia gwałtownych powikłań naczyniowych (zawał mięśnia sercowego, udar mózgu) wskazane jest przejście na leczenie insuliną. W zgorzeli cukrzycowej stopy należy przejść na leczenie insuliną przynajmniej w okresie postępu martwicy i dołączenia się zakażenia. Dokładne badania wykazały, że choroby wątroby i dróg żółciowych (z wyjątkiem ostrych i podostrych procesów zapalnych) nie stanowią przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika o krótkim okresie działania (tolbutamid, glibenklamid), natomiast zaleca się ostrożność w stosowaniu leków o działaniu przedłużonym (chłorpropamid), ponieważ opisano sporadyczne występowanie wówczas żółtaczki cholestatycznej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Namiastki cukru i sztuczne środki słodząceNamiastkami (surogatami) cukru nazywa się obdarzone słodkim smakiem substancje zbliżone do glukozy, które swego czasu zaliczano do „nieszkodliwych węglowodanów”. Obecnie w żywieniu …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 2W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, w typie 2 tej choroby zmiany w wyspach są niewielkie i mało swoiste. Większość zmian stwierdzanych …
- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
Jak wyrobić książeczkę sanepidowską w Krakowie?
Książeczka sanepidowska jest niezbędnym dokumentem dla każdej osoby, która pragnie prowadzić własną działalność gospodarczą w Krakowie, a także dla pracowników gastronomii czy …- Zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowegoZaburzenia świadomości, jakie występują w śpiączce ketonowej, a także w okresie ustępowania typowych dla tego stanu nieprawidłowości metabolicznych, rozpatruje się pod kątem …
- Choroba dużych naczyńPodłożem anatomicznym choroby dużych naczyń jest miażdżyca tętnic, w mniejszym stopniu stwardnienie tętniczek oraz stwardnienie tętnic typu Monckeberga. Zmiany te nie są …
Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?
Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
Najnowsze komentarze