Pochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie endogennej insuliny. Na podstawie dotychczasowego doświadczenia ustalono następujące kryteria kliniczne, ułatwiające kwalifikowanie chorych do leczenia tymi związkami: Dobowe zapotrzebowanie na insulinę. Jest to kryterium szczególnie ważne i pozostaje ono w związku z mechanizmem działania przeciwcukrzycowego pochodnych sulfonylomocznika. Najlepiej rokują na skuteczne leczenie tymi związkami ci chorzy, których dobowe zapotrzebowanie na insulinę nie przekracza 20—30 j.m. W razie zapotrzebowania na insulinę przekraczającego 40 j.m. dziennie leczenie tymi związkami zwykle zawodzi. Należy jednak wspomnieć, że w pojedynczych przypadkach insulinooporności pochodne sulfonylomocznika były skuteczne także wówczas, gdy dobowe zapotrzebowanie na ten hormon było bardzo duże. U chorych tych rzeczywisty deficyt endogennej insuliny był prawdopodobnie niewielki i podanie pochodnych sulfonylomocznika przez pobudzenie komórek B wystarczająco go wyrównywało. Masa ciała. Chorzy otyli lepiej oddziaływają na doustne leczenie pochodnymi sulfonylomocznika aniżeli chorzy szczupli, mimo zbliżonego zapotrzebowania na insulinę i mimo że jedni i drudzy reprezentują ten sam (2) typ cukrzycy. Wiek wystąpienia (ujawnienia się) cukrzycy. Leczenie pochodnymi sulfonylomocznika jest najczęściej skuteczne u osób, u których choroba ta ujawniła się po 40 r.ż. W tym bowiem wieku najczęściej występuje cukrzyca insulino- niezależna (typ 2). Czas trwania cukrzycy i leczenia insuliną. W miarę upływu czasu trwania choroby, a zwłaszcza leczenia jej insuliną (z różnych wskazań), szansa na pomyślne wyniki skutecznego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika maleje. Wiąże się to z wielkością zapotrzebowania na insulinę, które w miarę trwania choroby zwiększa się. U pacjentów leczonych tym hormonem w dawce dobowej do 40 j.m. przez okres 5 lat istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo skuteczności terapii pochodnymi sulfonylomocznika. Także u tych chorych, którzy nie byli leczeni insuliną, po dłuższym czasie doustne leczenie omawianymi związkami przestaje być skuteczne. Nie stwierdzono wpływu płci ani też wyraźnie dziedzicznego podłoża występowania cukrzycy na wyniki leczenia tej choroby pochodnymi sulfonylomocznika.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Klasyfikacja cukrzycy wg kryteriówJednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie …
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Wysiłek fizycznyDzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
W jakim celu stosuje się ozonoterapię?
Ozonoterapia to zabieg medyczny, który zyskuje na popularności w ostatnich latach. Terapia ta wykorzystuje mieszankę gazów, składającą się z tlenu i ozonu, …Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna Kraków
Pizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
- Oddział szpitalnyJest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy …
Najnowsze komentarze