Komórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze widoczne jąderko. Pomiędzy obiema błonkami jądra znajduje się wyraźnie zaznaczona przestrzeń okołojądrowa. Istotnym składnikiem cytoplazmy są ziarnistości zawierające insulinę. Mają one u człowieka różną wielkość i kształt. Ich przeciętna średnica wynosi 250—300 nm; zajmują one około 5% objętości cytoplazmy. Barwione wg Gomoriego hematoksyliną chromową przybierają kolor ciemnoniebieski, zaś pod wpływem odczynnika aldehydowo-fuksynowego barwią się na kolor purpurowofioletowy. Ponieważ sama insulina nie daje tych reakcji barwnych, należy wnioskować, że zabarwieniu ulega białko związane z hormonem. Obecność insuliny w ziarnistościach komórek B wykazano metodą immunofluorescencyjną już w połowie lat. pięćdziesiątych. Badania w mikroskopie elektronowym wykazały, że ziarnistości mieszczą się w cienkich woreczkach w postaci pojedynczego lub kilku zbitych tworów, oddzielonych dość szeroką przestrzenią od otaczającej błonki. Kształt ich zależy od gatunku: są one okrągłe u szczura i królika, pałeczkowate u psa i wielokształtne u człowieka. Przy bardzo dużym powiększeniu uwidacznia się ich struktura krystaliczna, co przemawia za tym, że insulina jest w nich odkładana w postaci heksamerów Komórki B zawierają ponadto w cytoplazmie dobrze wykształcone organelle, które stają się dobrze widoczne wówczas, gdy liczba ziarnistości maleje. Mitochondria mają kształt owalny i można w nich wyróżnić zarówno podwójny zarys błonki, jak i poprzecznie przebiegające grzebienie. W pobliżu jądra mieści się aparat Golgiego, w którego wnętrzu stwierdza się substancję bezpostaciową łub ziarnistą, stanowiącą materiał do tworzenia ziarnistości. Do licznych zatok i kanalików siateczki śródplazmatycznej przyczepione są rybosomy, stwierdza się też wolne rybosomy, zaś wewnątrz tego układu widoczna jest bezpostaciowa lub drobnoziarnista substancja. Komórki B dorosłego człowieka wytwarzają w ciągu doby 1—2 mg insuliny, co odpowiada 24—48 j.m. Ilość tego hormonu, jaką można wyekstrahować z trzustki, jest jednak większa, gdyż znaczna jego część jest spichrzona w ziarnistościach. Zależy ona także od liczby komórek B, zawartości w nich ziarnistości oraz stosunku całkowitej masy wysp do masy trzustki. Dlatego z trzustki dzieci uzyskuje się przeciętnie 4 j.m. z 1 g gruczołu, zaś u dorosłych 2 j.m. z 1 g gruczołu. Wynika stąd, że trzustka dorosłego człowieka zawiera 100—200 j.m. insuliny. Przeciętnie 6% aktywności insulinowej ekstrahowanej z trzustki stanowi proinsulina.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- leczenie kanalowe bytom
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Alergia skórna późnaJest to miejscowy odczyn skórny typu tuberkulinowego, pojawiający się w 18—24 h po podaniu insuliny w miejscu wstrzyknięcia. Występuje twarde, ciemnoczerwone, swędzące …
- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
- ProstaglandynyWpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Nefropatia cukrzycowaNefropatia cukrzycowa jest to zespół kliniczny występujący u chorych na cukrzycę, którego morfologicznym podłożem jest swoiste dla tej choroby stwardnienie kłębuszków (glomemlosclerosis …
- Nauczanie rodzinyEdukacji w zakresie wyżej przedstawionych problemów wymagają także najbliżsi członkowie rodziny chorego, z którymi pozostaje on w stałym kontakcie (rodzice, współmałżonek, dzieci). …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
Najnowsze komentarze