W cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być specyficzne dla tej choroby zmiany zwyrodnieniowe oraz zanik komórek zwojowych i gleju, została później oceniona krytycznie. Natomiast charakterystyczne zmiany morfologiczne stwierdza się w nerwach obwodowych. Najczęściej spotykanym obrazem jest odcinkowa demielinizacja włókien osiowych, powiększenie, a później zwyrodnienie, skurczenie się i zanik komórek Schwanna oraz obrzęk ruchowej płytki końcowej złączy nerwowo-mięśniowych. Rzadziej stwierdza się zmniejszenie liczby komórek zwojowych w rogach tylnych i — w mniejszym stopniu — w rogach przednich, jak również w zwojach korzeni tylnych. Występuje także zmniejszenie liczby bezrdzennych włókien nerwowych zaopatrujących narządy jamy brzusznej. Z nowszych badań przeprowadzonych głównie na zwierzętach z cukrzycą doświadczalną (alloksanową, streptozotocynową) i samoistną (szczury BB/W) wynika, że najwcześniejszą zmianą jest uszkodzenie neuronów i zanik włókien osiowych, natomiast odcinkowa demielinizacja (iremielinizacja) tych włókien oraz zwyrodnienie komórek Schwanna następuje później. W sumie jednak zmiany histologiczne w nerwach obwodowych, aczkolwiek wyraźne, są stosunkowo mało nasilone mimo częstych i dokuczliwych dolegliwości spowodowanych neuropatią cukrzycową (neuropathia diabetica). W tłumaczeniu patogenezy tych zmian przytacza się kilka hipotez i jest prawdopodobne, że w poszczególnych postaciach klinicznych neuropatii cukrzycowej mechanizmy doprowadzające do tego powikłania cukrzycy są różne.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …
- MetyloksantynyLeki te wyraźnie nasilają wydzielanie insuliny in vitro. Jest to rezultatem hamowania fosfodiesterazy i zwiększenia stężenia cAMP w komórkach B. Charakterystyczne, że …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Przekłuwanie uszu – ile kosztuje?Tanie i jednocześnie bardzo skuteczne metody na poprawę wizerunku, zyskują wciąż na popularności. Choć na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej możliwości …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie nefropatii cukrzycowejNie ma specjalnej klasyfikacji nefropatii cukrzycowej, natomiast dynamika zmian zachodzących w nerkach przejawia się stopniowo zwiększającym się białkomoczem, który jest głównym objawem …
- Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholuAlkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Przygotowania do wesela – od czego je rozpocząć? Restauracja na bankiety Bydgoszcz: wina dla gości weselnychPrzygotowanie do wesela do czas pełen stresu i nerwów. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć wszystkie czynności, które zagwarantują nam i naszym gościom niezapomniane …
- Ozonoterapia w stomatologiiOzonoterapia to coraz częściej wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych zabieg. Jest ona alternatywnym sposobem leczenia różnych schorzeń zębów. Ta mało inwazyjna procedura, może …
- Śpiączka hipermolalnaOpisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w …
- Wyspiak wydzielający somatostatynęZaburzenie przemiany węglowodanów, dające obraz łagodnej cukrzycy, stwierdzono we wszystkich prawie dotychczas opisanych przypadkach guzów wydzielających somatostatynę, wychodzących z komórek D wysp …
Najnowsze komentarze