Dzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane dla ich rówieśników, mogą też uprawiać sporty. Szczególnie dużą wartość leczniczą mają systematyczne wysiłki fizyczne włączone trwale do codziennych zajęć. Przeciwwskazaniem do większej aktywności fizycznej są: niewyrównana cukrzyca, w której wysiłek może spowodować lub pogłębić ketozę, zaawansowane przewlekle powikłanie cukrzycy, zwłaszcza retinopatia proliferacyjna, nefropatia i neuropatia, a także skłonność do hipoglikemii (np. w okresie remisji cukrzycy). U dzieci leczonych insuliną najczęstszym powikłaniem ćwiczeń gimnastycznych lub sportowych jest właśnie wystąpienie niedocukrzenia krwi. Dlatego też należy je dokładnie pouczyć o zasadach, jakich należy przestrzegać przed podejmowaniem większych wysiłków fizycznych. Najlepiej też jest organizować dla tych dzieci zajęcia gimnastyczne lub sportowe w porze przypadającej po posiłku. Dzieci podejmujące ćwiczenia powinny mieć przy sobie zawsze kilka kostek cukru. W razie organizowania wycieczki lub zawodów należy podręczną apteczkę zaopatrzyć w ampułki 40% roztworu glukozy i ampułki glukagonu (po 1 mg). O wpływie wysiłku na stan metaboliczny dziecka chorego na cukrzycę należy zawsze pamiętać, gdy zmianie ulega jego tryb życia, np. na wycieczkach, w czasie wakacji. Zachodzi wówczas często potrzeba zmniejszenia dobowej dawki insuliny. Jest natomiast wielkim błędem odstawienie chociażby jednego nawet wstrzyknięcia tego hormonu w związku z przewidywaną zwiększoną aktywnością fizyczną. Znane są przypadki wystąpienia ketonowej śpiączki cukrzycowej u dzieci, które przerwały wstrzykiwanie insuliny na jeden dzień podczas niedzielnej wycieczki. Organizowanie obozów i kolonii letnich dla dzieci chorych na cukrzycę ma właśnie na celu umożliwienie im uprawiania ćwiczeń i sportów w warunkach dobrej kontroli metabolicznej.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoŚmiertelność w przebiegu cukrzycowej śpiączki ketonowej ocenia się na 5—15%, przeciętnie na około 10%, przypadków. Należy oczekiwać, że w miarę szerszego stosowania …
- Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna KrakówPizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …
- Pierwotny hiperaldosteronizmU około 50% chorych z tym zespołem stwierdza się łagodne zaburzenie przemiany węglowodanów: stężenie glukozy we krwi na czczo jest na ogół …
- Sport – samo dobroKorzyści z aktywności fizycznej jest wiele i warto o tym pamiętać. Ludzie nauczyli się lekceważyć jak ważna to część naszego życia, a …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
- Przekaźniki interakcji insuliny z receptorem insulinowymPowiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są …
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Leczenie uzdrowiskoweW Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, utworzono dla chorych na cukrzycę (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci) oddziały specjalistyczne w …
- Jak dbać o mleczne zęby u dzieci?Oprócz wizyt u stomatologa dziecięcego ważna jest codzienna dbałość o zęby mleczne. Dbanie o mleczne zęby u dzieci jest bardzo ważne, ponieważ …
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
Najnowsze komentarze