Dzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane dla ich rówieśników, mogą też uprawiać sporty. Szczególnie dużą wartość leczniczą mają systematyczne wysiłki fizyczne włączone trwale do codziennych zajęć. Przeciwwskazaniem do większej aktywności fizycznej są: niewyrównana cukrzyca, w której wysiłek może spowodować lub pogłębić ketozę, zaawansowane przewlekle powikłanie cukrzycy, zwłaszcza retinopatia proliferacyjna, nefropatia i neuropatia, a także skłonność do hipoglikemii (np. w okresie remisji cukrzycy). U dzieci leczonych insuliną najczęstszym powikłaniem ćwiczeń gimnastycznych lub sportowych jest właśnie wystąpienie niedocukrzenia krwi. Dlatego też należy je dokładnie pouczyć o zasadach, jakich należy przestrzegać przed podejmowaniem większych wysiłków fizycznych. Najlepiej też jest organizować dla tych dzieci zajęcia gimnastyczne lub sportowe w porze przypadającej po posiłku. Dzieci podejmujące ćwiczenia powinny mieć przy sobie zawsze kilka kostek cukru. W razie organizowania wycieczki lub zawodów należy podręczną apteczkę zaopatrzyć w ampułki 40% roztworu glukozy i ampułki glukagonu (po 1 mg). O wpływie wysiłku na stan metaboliczny dziecka chorego na cukrzycę należy zawsze pamiętać, gdy zmianie ulega jego tryb życia, np. na wycieczkach, w czasie wakacji. Zachodzi wówczas często potrzeba zmniejszenia dobowej dawki insuliny. Jest natomiast wielkim błędem odstawienie chociażby jednego nawet wstrzyknięcia tego hormonu w związku z przewidywaną zwiększoną aktywnością fizyczną. Znane są przypadki wystąpienia ketonowej śpiączki cukrzycowej u dzieci, które przerwały wstrzykiwanie insuliny na jeden dzień podczas niedzielnej wycieczki. Organizowanie obozów i kolonii letnich dla dzieci chorych na cukrzycę ma właśnie na celu umożliwienie im uprawiania ćwiczeń i sportów w warunkach dobrej kontroli metabolicznej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Nerwowa regulacja wydzielania insulinyNerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze …
- Zakażenia skórySkóra jest siedliskiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, które u chorych na cukrzycę mogą występować częściej i mają na ogół bardziej gwałtowny lub …
- Patogeneza śpiączki hipermolalnejDla śpiączki hipermolalnej charakterystycznym zaburzeniem jest bardzo nasilona hiperglikemia bez kwasicy ketonowej i bardzo duży stopień odwodnienia, co w sumie doprowadza do …
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- Leki przeciwnowotworoweHamowanie biosyntezy i wydzielania insuliny przez te leki jest wynikiem ich ogólnego działania onkostatycznego. Leki alkilujące i antybiotyki, interferując w procesie transkrypcji …
Najnowsze komentarze