Jest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem zanik jest poprzedzony przerostem tej tkanki, lub też zmiana ogranicza się tylko do tworzenia się charakterystycznych „guzów” w miejscu wstrzykiwania insuliny (Hpohypertrophia insulinica). Wyraźne zaniki tkanki tłuszczowej obserwuje się głównie u dzieci i kobiet, u mężczyzn częściej występuje jej przerost. Patogeneza tego powikłania insulinoterapii nie jest ostatecznie wyjaśniona. Obecnie dość powszechny jest pogląd, że przyczyną lipodystrofii jest reakcja immunologiczna na insulinę, a zwłaszcza jej „zanieczyszczenia”. Według innej teorii natomiast istotne znaczenie w wywołaniu opisanych tu zmian ma miejscowy wpływ metaboliczny, bądź samej insuliny, bądź jej domieszek (proinsuliny). Częste występowanie zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej u kobiet przemawia ponadto za patogennym znaczeniem estrogenów w rozwoju tego powikłania. Lipodystrofia insulinowa nie sprawia żadnych dolegliwości, natomiast w razie znacznego nasilenia stanowi problem kosmetyczny. Czasami szybkość wchłaniania insuliny wstrzykiwanej w okolicy „dołów” lub „guzów” insulinowych zmienia się, co może wpływać na skuteczność wyrównania cukrzycy. Należy na to zwracać szczególną uwagę u dzieci, które chętnie wstrzykują insulinę w te miejsca, ponieważ sprawia im to mniej bólu, prawdopodobnie wskutek zaniku nerwów czuciowych w tym obszarze. Wystąpienie lipodystrofii insulinowej stanowi wskazanie do stosowania insulin wysoko oczyszczonych. Przejście na insuliny monokomponentne powoduje z reguły ustąpienie opisanych zmian w ciągu kilku miesięcy. Ustępowanie zaników tkanki tłuszczowej obserwowano także po stosowaniu insuliny jednoszczyiowej (MP, SP), w tym także po stosowaniu krajowej insuliny ChO Polfa, chociaż skutek nie był wówczas tak wyraźny, jak po zastosowaniu insulin monokomponentnych. Tym powikłaniom zapobiega się do pewnego stopnia przez częstą zmianę miejsca wstrzykiwania hormonu, tak by w tę samą okolicę nie wstrzykiwać go częściej niż jeden raz w miesiącu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wenopatia cukrzycowaW cukrzycy stwierdza się zmniejszenie napięcia żylnego, wzrost obwodowego ciśnienia żylnego oraz rozszerzenie żył, zwłaszcza w ich odcinku przylegającym do włośniczek. Te …
- Dynamika zmian stężenia insuliny we krwi u ludziW żywym organizmie komórki B podlegają zmiennym wpływom naturalnej regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej, co znajduje wyraz w ciągłych zmianach stężenia tego …
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
- AkromegaliaW przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Rozpoznanie różnicoweNa ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
- Statystyki uzależnień. Uzależnienie po polskuWydawać by się mogło, że nowy wiek przyniósł ze sobą nową jakość życia, nowe podejście, nowe… uzależnienia. Jednak jak podaje opublikowany w …
- Dieta – podstawa zdrowego stylu życia. Warzywa ekologiczne sklep internetowy, oleje roślinne – olej z pestek dyniZdrowa i zbilansowana dieta jest bez wątpienia najważniejszym elementem dbania o stan naszego organizmu. To od niej zależy jakość i długość życia, …
- Fizjologiczna zależność czynnościowaZależność czynnościowa pomiędzy komórkami A, B i D wysp trzustkowych jest wynikiem omówionych w poprzednich podrozdziałach mechanizmów działania hormonów wydzielanych przez poszczególne …
Najnowsze komentarze