Podskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu na drogę wprowadzenia hormonu do organizmu, jak i ze względu na dużą ilość jednorazowo podawanego hormonu, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie jego stężenia we krwi bezpośrednio po wstrzyknięciu. Zdaniem niektórych autorów okresowy hiperinsulinizm, będący następstwem podskórnego wstrzykiwania terapeutycznych dawek insuliny( może mieć istotne znaczenie w rozwoju powikłań naczyniowych w cukrzycy. Podejmowane Obecnie wysiłki, zmierzające do naśladowania naturalnych rytmów wydzielania insuliny, obejmują przewlekłe podawanie insuliny w postaci ciągłego wlewu oraz — w postaci uproszczonej — wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie małych dawek insuliny krótko działającej. Ciągły wlew insuliny. Istniejące obecnie systemy wlewu insuliny dzieli się na 2 rodzaje. Pierwszy, zwany systemem „zamkniętej pętli”, a potocznie nazywany „sztuczną trzustką”, polega na automatycznym (komputerowym) sprzężeniu ilości podawanego przez pompę hormonu z wartościami glikemii rejestrowanymi równocześnie przez swoisty czujnik glukozowy. Jedynym dotychczas w praktyce stosowanym urządzeniem tego typu jest Biostator firmy Miles. Jest to urządzenie nieprzenośne i chory „przywiązany” do niego musi pozostawać w łóżku. Biostator okazał się bardzo pomocny w salach intensywnego nadzoru metabolicznego w leczeniu śpiączek cukrzycowych. Ponadto stosowano go u chorych na cukrzycę podczas porodu. Jest on też szeroko wykorzystywany w pracach badawczych. Drugi system, zwany systemem „otwartej pętli”, polega w istocie na ciągłym wlewie insuliny, najczęściej podskórnym, ale także dożylnym, domięśniowym, a nawet dootrzewnowym, przez uprzednio zaprogramowaną pompę strzykawkową. Szybkość wlewu, czyli program pompy, ustala się na podstawie uprzednio wykonanych oznaczeń glikemii. Wprowadzenie „suchych testów”, umożliwiających szybkie oznaczenie stężenia glukozy we krwi, w dużym stopniu pomniejsza tę niedogodność. Dalszy rozwój tego typu urządzeń idzie w kierunku miniaturyzacji pompy, źródła energii i ułatwienia programowania. Wytwarzane obecnie aparaty do wlewu insuliny typu „otwartej pętli” mają masę 200—300 g i są tak niewielkie, że mogą być noszone przez chorych, umocowane np. na brzuchu, udzie lub ramieniu. Dotychczas urządzenia te stosowano przez okres od kilkunastu miesięcy do 2—3 lat u małych grup chorych. Zapewniają one lepszą kontrolę cukrzycy, jednak z ich użyciem związane są pewne niedogodności (w czasie snu, kąpieli), a nawet niebezpieczeństwa będące wynikiem zarówno usterek technicznych, jak i ryzyka hipoglikemii. Dlatego ostatecznej oceny przydatności tego typu urządzeń w przewlekłym leczeniu cukrzycy będzie można dokonać dopiero po dostatecznie długim czasie obserwacji.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Jak przygotować się do wizyty w gabinecie urologicznym?Do wizyty w gabinecie urologicznym powinny skłonić nas niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie choćby jak problemy z oddawaniem moczu czy …
- Hormony gruczołu tarczowegoHormony gruczołu tarczowego działają diabetogennie u zwierząt z częściowo usuniętą trzustką oraz pogarszają przebieg cukrzycy u ludzi i zwierząt. Jest jednak wątpliwe, …
- Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
- Choroba dużych naczyńPodłożem anatomicznym choroby dużych naczyń jest miażdżyca tętnic, w mniejszym stopniu stwardnienie tętniczek oraz stwardnienie tętnic typu Monckeberga. Zmiany te nie są …
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Pierwotne uszkodzenie komórek SchwannaGłównym czynnikiem uszkadzającym komórki Schwanna w cukrzycy jest nadmierne nagromadzenie się w nich sorbitolu, stanowiącego pośredni produkt szlaku poliowego. Komórki te zawierają …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
Najnowsze komentarze