Okres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, nieraz bardzo znacznie. Łatwo wówczas może rozwinąć się kwasica ketonowa i dziecko zapada w śpiączkę. W zakażeniach ostrych z reguły staje Się konieczne zwiększenie dobowej dawki insuliny, czasem także przejście ze stosowania 1 raz dziennie mieszaniny insulin o „pośrednim” okresie działania na 3- lub 4-krotne wstrzykiwanie w ciągu doby insuliny krótko działającej. Dziecko z cukrzycą i zakażeniem może być leczone w domu. Hospitalizacji wymagają te dzieci, u których zakażenie ma ciężki przebieg, jest zaraźliwe i wymaga izolacji (np. w.z.w.), występują objawy kwasicy ketonowej oraz wymioty uniemożliwiające normalne odżywianie. Umieszczenie w szpitalu jest także niezbędne wówczas, gdy rodzice lub otoczenie nie mają dostatecznego doświadczenia w postępowaniu z dzieckiem chorym na cukrzycę. W razie wymiotów posiłki uzupełnia się lub zastępuje dożylnym wlewem roztworu glukozy (5— 10%) bezpośrednio po wstrzyknięciu insuliny, przy czym objętość podawanego roztworu zależy od wieku i masy ciała dziecka, wartości energetycznej dotychczasowej diety i jego stanu ogólnego (stopnia odwodnienia). Po opanowaniu zakażenia wraca się do programu leczenia stosowanego uprzednio. Szczepienia. Stwarzają one, podobnie jak zakażenia, sytuacją stresową i wpływają niekorzystnie na przemianę węglowodanów. Czasem szczepienie jest bezpośrednią przyczyną ujawnienia się cukrzycy, powoduje skrócenie okresu remisji, może też wywołać przejściowe pogorszenie stanu metabolicznego w cukrzycy już istniejącej, które łatwo się opanowuje zwiększeniem dawki insuliny. Dzieci z cukrzycą prawidłowo* wyrównaną powinny być szczepione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odczyny poszczepienne nie różnią się u nich od stwierdzanych u zdrowych. Rodzice powinni być zawsze powiadomieni o szczepieniu dziecka i fakt ten powinien być także odnotowany w zeszycie samokontroli. Przeciwwskazaniami do szczepienia dziecka chorego na cukrzycę są, poza ogólnie przyjętymi: kwasica ketonowa, niewyrównanie cukrzycy, okres remisji, alergia insulinowa oraz (bardzo rzadko) nefropatia cukrzycowa.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Regulacja metaboliczna-glukozaGlukoza jako regulacja metaboliczna. Stężenie glukozy we krwi napływającej do trzustki jest najsilniejszym i najważniejszym czynnikiem fizjologicznym regulującym wytwarzanie i wyrzut insuliny. …
- Stosowanie pochodnych sulfonylomocznikaRozpoczęcie leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznika powinno być w zasadzie poprzedzone ustaleniem dobowego zapotrzebowania na insulinę i wykluczeniem przeciwwskazań do tego typu leczenia. …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
Cena aparatu na zęby – jak wygląda cena aparatu ortodontycznego?
Piękne zęby to nie tylko wrażenie natury estetycznej. Nie ma co ukrywać – wygląd zębów wpływa na samopoczucie człowieka i sposób, w …- GlikokortykosteroidyJuż w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo …
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
- Zmiany tętnic i tętniczek w cukrzycyZmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy …
Najnowsze komentarze