Są to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach tucznych, po połączeniu się z antygenem (insuliną) powodują ich degranulację i uwolnienie biologiczne czynnych mediatorów (histamina, serotonina, bradykininy i in.). Natychmiastowa alergia insulinowa występuje najczęściej w postaci uczuleniowego odczynu skórnego, który pojawia się w krótkim czasie po wstrzyknięciu insuliny. Rzadziej występują ogólne objawy wstrząsu anafilaktycznego, a nawet opisano przypadki zgonu. Czasem może wystąpić małopłytkowość i skaza krwotoczna. Obecność reagin w surowicy można stwierdzić in vivo za pomocą testu Prausnitza-Kustnera, w którym w 24 h po wstrzyknięciu do skóry zdrowego człowieka badanej surowicy wstrzykuje się w to samo miejsce insulinę. Obecnie zawartość swoistych przeciwinsulinowych immunoglobulin E (IgEt) w surowicy oznacza się ilościowo metodą radioimmunologiczną, polegającą na wytrąceniu ich w kompleksie z insuliną, a następnie na związaniu osadu z określoną ilością znakowanej jodem radioaktywnym globuliny przeciw ludzkiej immunoglobulinie E. U chorych na cukrzycę typu 1 leczonych insuliną bez objawów uczulenia zawartość tak oznaczonych IgE, wynosi około 0,2 j./ml, natomiast w alergii insulinowej wartości te są znacznie większe, w granicach od 1,0 do 20,0 j./ml. Nie stwierdzono jednakże związku pomiędzy poziomem swoistych przeciwinsulinowych IgE, a wielkością miana wszystkich immunoglobulin E (IgE) w surowicy, ani też pomiędzy poziomem IgE, a nasileniem klinicznych objawów alergii insulinowej. Niemniej jednak ustąpieniu alergii insulinowej po zmianie rodzaju stosowanej dotąd insuliny na mniej immunogenną (np. wysoko oczyszczoną) lub po skutecznym odczuleniu towarzyszy zmniejszenie zawartości IgE, w surowicy. Reaginy mogą znikać z krwi po pewnym okresie także bez widocznej przyczyny i wówczas następuje samoistna remisja lub ustąpienie alergii insulinowej. Przeciwciała te nie powodują wzrostu zapotrzebowania na insulinę, ale w około V, przypadków natychmiastowej alergii insulinowej występuje różnego stopnia insulinooporność, zależna od dużego miana w surowicy immunoglobulin G wiążących insulinę.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Fazy uzależnienia od narkotyków. Jak rozwija się uzależnienie od narkotyków?Uzależnienie od narkotyków stanowi poważny problem medyczny, kulturowy i socjalny, dotyczący różnych grup społecznych i wiekowych. Substancje znajdujące się w narkotykach prowadzą …
- Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Rola fizjoterapii przy silnych bólach kręgosłupaBól kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Często prowadzi do ograniczenia ruchomości, a nawet …
- Musztarda na przeziębienie?Musztardę zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Już oni mieli świadomość tego, że musztarda może być używana z myślą o zdrowiu naszego organizmu. Dla nich …
- Bezpieczne wybielanie zębów w domu – pasty do wybielania zębówMało kto jest zadowolony z wyglądu i koloru swoich zębów. Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej w warunkach domowych. Takowa …
- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
- Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
- Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …
- Dieta – podstawa zdrowego stylu życia. Warzywa ekologiczne sklep internetowy, oleje roślinne – olej z pestek dyniZdrowa i zbilansowana dieta jest bez wątpienia najważniejszym elementem dbania o stan naszego organizmu. To od niej zależy jakość i długość życia, …
Najnowsze komentarze