Wędzidełko języka to cienka błona, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Odpowiada za właściwe ruchy języka – dzięki niemu możemy poprawnie mówić i jeść. Czasami wędzidełko języka wykształca się nieprawidłowo. W takiej sytuacji konieczne może okazać się jego podcięcie. Kiedy należy wykonać zabieg podcięcia wędzidełka języka i na czym on polega?
Kiedy konieczne jest podcięcie wędzidełka języka?
Wędzidełko wykształca się nieprawidłowo u 5-10% dzieci. Błona jest wówczas zbyt gruba lub sięga do czubka języka i dolnego dziąsła. W takiej sytuacji mówimy o skróconym wędzidełku języka. Pierwsze objawy są widoczne tuż po urodzeniu. Niemowlę ze zbyt krótkim wędzidełkiem ma problemy z uchwyceniem piersi i utrzymaniem jej w buzi. W wyniku tego podczas karmienia matka może odczuwać bóle brodawek. Pojawia się także cmokanie i mlaskanie. W takim wypadku podcięcie wędzidełka języka powinno być przeprowadzone jak najszybciej, w okresie noworodkowym.
U starszych dzieci zbyt krótkie wędzidełko może prowadzić do wad wymowy. Dochodzi do zaburzenia artykulacji głosek, które wymagają styku czubka języka z górnym dziąsłem, takich jak sz, ż, cz, dż oraz r. Zbyt krótkie wędzidełko może również utrudniać przeżuwanie kęsów pokarmu i prawidłowe połykanie. Poza tym dziecko nie może wysuwać języka na brodę lub w kierunku nosa. W przypadku zaobserwowania tego typu objawów należy udać się z pociechą do logopedy lub laryngologa. Jeśli wędzidełko jest nieznacznie skrócone, lekarz zaleci ćwiczenia logopedyczne i masaże. Jeśli one nie pomogą lub wędzidełko jest znacznie skrócone, specjalista zaleci jego podcięcie.
Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka języka?
Podcięcie wędzidełka języka, nazywane fachowo frenotomią, to prosty i krótki zabieg. Trwa kilkanaście minut i nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Lekarz przecina błonę wędzidełka w poziomie. Pozwala to złączonym przez nie tkankom na większą ruchomość. Obecnie podcięcie wędzidełka coraz częściej wykonywane jest za pomocą lasera. Tę metodę stosuje między innymi Centrum implantologii i stomatologii estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic w Krakowie. Dzięki wykorzystaniu lasera krwawienie jest mniejsze, a rana goi się szybciej. Już kilka godzin po zabiegu, po ustąpieniu znieczulenia, pacjent może normalnie spożywać posiłki i wykonywać inne czynności.
Najnowsze komentarze