Objawy udaru mózgu oraz przemijających napadów ischemicznych są takie same u chorych na cukrzycę, jak i bez cukrzycy. Jak była o tym mowa wyżej, u osób z cukrzycą najczęściej występują udary typu niedokrwiennego; udary krwotoczne i złośliwe nadciśnienie zdarzają się rzadko. Ponieważ w chorobie tej nie ma też specjalnej lokalizacji zmian miażdżycowych, mogą w niej występować zespoły różnych tętnic mózgowych. Rozpoznanie ustala się na podstawie całokształtu obrazu klinicznego oraz właściwych badań dodatkowych. U około połowy chorych na cukrzycę z udarem stwierdza się równocześnie zmiany typu mikroangiopatii: retinopatię i nefiopatię. W rozpoznaniu różnicowym uwzględnia się inne choroby mózgu, zwłaszcza guzy. Krótkotrwałe epizody niedokrwienia mózgu mogą być mylnie rozpoznawane jako stany niedocukrzenia krwi.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Fazy uzależnienia od narkotyków. Jak rozwija się uzależnienie od narkotyków?Uzależnienie od narkotyków stanowi poważny problem medyczny, kulturowy i socjalny, dotyczący różnych grup społecznych i wiekowych. Substancje znajdujące się w narkotykach prowadzą …
- Rokowanie i zapobieganie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoŚmiertelność w przebiegu cukrzycowej śpiączki ketonowej ocenia się na 5—15%, przeciętnie na około 10%, przypadków. Należy oczekiwać, że w miarę szerszego stosowania …
- Fizjologiczna zależność czynnościowaZależność czynnościowa pomiędzy komórkami A, B i D wysp trzustkowych jest wynikiem omówionych w poprzednich podrozdziałach mechanizmów działania hormonów wydzielanych przez poszczególne …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Zdrowie ukryte u jabłkach.Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkoweBłonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …
- Zmiany stawów i okołostawowe w cukrzycyW cukrzycy można wyróżnić 3 rodzaje zmian w stawach i w okołostawowej tkance łącznej, które zależą od występujących w tej chorobie zaburzeń …
- Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodyczeWielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …
- Retinopatia cukrzycowaPod tą nazwą rozumie się zespół zmian w siatkówce, spowodowany swoistymi dla cukrzycy czynnościowymi i morfologicznymi nieprawidłowościami naczyń włosowatych i doprowadzający w …
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
Najnowsze komentarze