Jest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem zanik jest poprzedzony przerostem tej tkanki, lub też zmiana ogranicza się tylko do tworzenia się charakterystycznych „guzów” w miejscu wstrzykiwania insuliny (Hpohypertrophia insulinica). Wyraźne zaniki tkanki tłuszczowej obserwuje się głównie u dzieci i kobiet, u mężczyzn częściej występuje jej przerost. Patogeneza tego powikłania insulinoterapii nie jest ostatecznie wyjaśniona. Obecnie dość powszechny jest pogląd, że przyczyną lipodystrofii jest reakcja immunologiczna na insulinę, a zwłaszcza jej „zanieczyszczenia”. Według innej teorii natomiast istotne znaczenie w wywołaniu opisanych tu zmian ma miejscowy wpływ metaboliczny, bądź samej insuliny, bądź jej domieszek (proinsuliny). Częste występowanie zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej u kobiet przemawia ponadto za patogennym znaczeniem estrogenów w rozwoju tego powikłania. Lipodystrofia insulinowa nie sprawia żadnych dolegliwości, natomiast w razie znacznego nasilenia stanowi problem kosmetyczny. Czasami szybkość wchłaniania insuliny wstrzykiwanej w okolicy „dołów” lub „guzów” insulinowych zmienia się, co może wpływać na skuteczność wyrównania cukrzycy. Należy na to zwracać szczególną uwagę u dzieci, które chętnie wstrzykują insulinę w te miejsca, ponieważ sprawia im to mniej bólu, prawdopodobnie wskutek zaniku nerwów czuciowych w tym obszarze. Wystąpienie lipodystrofii insulinowej stanowi wskazanie do stosowania insulin wysoko oczyszczonych. Przejście na insuliny monokomponentne powoduje z reguły ustąpienie opisanych zmian w ciągu kilku miesięcy. Ustępowanie zaników tkanki tłuszczowej obserwowano także po stosowaniu insuliny jednoszczyiowej (MP, SP), w tym także po stosowaniu krajowej insuliny ChO Polfa, chociaż skutek nie był wówczas tak wyraźny, jak po zastosowaniu insulin monokomponentnych. Tym powikłaniom zapobiega się do pewnego stopnia przez częstą zmianę miejsca wstrzykiwania hormonu, tak by w tę samą okolicę nie wstrzykiwać go częściej niż jeden raz w miesiącu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Rokowanie i zapobieganie nefropatii cukrzycowejRokowanie. Do czasu leczenia substytucyjnego dializami, a zwłaszcza przeszczepieniem obcej nerki, rokowanie było złe. Chorzy od pojawienia się dużego białkomoczu nie żyją …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …- DiazoksydZwiązek ten należy do grupy tiazydów, jednak nie działa moczo- i solopędnie, natomiast silnie hamuje wydzielanie insuliny. Badania w mikroskopie elektronowym uwidoczniły, …
Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: ceny
Wybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Zaburzenia krzepnięcia krwi w cukrzycyDo rozwoju angiopatii cukrzycowej — przede wszystkim makroangiopatii — przyczynia się nadkrzepliwość krwi. Przyczyny jej w cukrzycy można podzielić na dwie grupy. …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
Najnowsze komentarze