Przed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre objawy zależne wyłącznie od cukrzycy mogą być przyczyną pomyłek diagnostycznych. Występujące w kwasicy ketonowej ostre bóle i objawy otrzewnowe brano nieraz za symptomy „ostrego brzucha” i znane są przypadki wykonania w takich razach operacji brzusznych, np. wycięcia wyrostka robaczkowego. Z drugiej strony w cukrzycy długotrwałej charakterystyczne dla neuropatii wegetatywnej zniesienie czucia bólu może maskować obraz kliniczny ostrej choroby jamy brzusznej, wymagającej natychmiastowej interwencji chirurgicznej (niedrożność jelit, przebicie, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego). Kolejnym problemem jest kwalifikowanie do zabiegów ze wskazań przewlekłych chorych na cukrzycę z zaawansowanymi zmianami w obrębie serca, mózgu, nerek. Należy wówczas dokładnie rozważyć ryzyko zarówno zabiegu, jak i rezygnacji z niego. W tych wypadkach, w których operacja jest nieodzowna, konieczne jest dłuższe przygotowanie do niej chorego w sensie poprawy stanu krążenia, układu oddechowego i czynności nerek. U osób z nefropatią cukrzycową i częstą wówczas hipoalbuminemią i niedokrwistością należy te niedobory uzupełnić. Jest oczywiste, że przed zabiegiem należy wyrównać możliwie optymalnie samą cukrzycę. Nie zawsze jest to łatwe. W ciężkich zakażeniach, zwłaszcza w ropowicy, ropniu, zgorzeli, występuje insulinooporność słabo poddająca się działaniu nawet bardzo dużych dawek insuliny i ustępująca dopiero po opróżnieniu zbiorników ropy i ich drenażu, lub też po usunięciu tkanek zgorzelinowych. Jeśli nie ma nagłych wskazań do operacji, chorego należy przed zabiegiem obserwować przez kilka dni w szpitalu, w razie potrzeby na oddziale chorób wewnętrznych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
- Powikłania metaboliczneGłównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Pierwotne uszkodzenie komórek SchwannaGłównym czynnikiem uszkadzającym komórki Schwanna w cukrzycy jest nadmierne nagromadzenie się w nich sorbitolu, stanowiącego pośredni produkt szlaku poliowego. Komórki te zawierają …
Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?
Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
- Komórki AKomórki A występują zawsze w wyspach trzustkowych u człowieka i większości zwierząt. Ich liczba jest mniejsza w wyspach mieszczących się w głowie …
Najnowsze komentarze