Do najpowszechniejszych pomiarów przepływu krwi w kończynach należy określenie wskaźnika oscylometrycznego i temperatury skóry: oba te parametry ulegają zmniejszeniu w chorobie naczyniowej nóg, zaś w zaawansowanym zwężeniu tętnic oscylacje znikają zupełnie. Objawem charakterystycznym dla segmentowego zamknięcia lub zwężenia dużych tętnic proksymalnych (np. tętnicy udowej) jest zniknięcie oscylacji i spadek ciśnienia skurczowego w razie zgięcia grzbietowego stopy w stawie skokowym na okres 30 s (vanishing exercise test). Dokładne określenie przepływu naczyniowego krwi w kończynach uzyskuje się, stosując takie metody pomiarowe, jak: sligmooscylografia, reoangiogralia, lotopletyzmograiia i pletyzmografia okluzyjna. Mają one zastosowanie w rozpoznawaniu niezbyt nasilonych zaburzeń przepływu w początkowym okresie cukrzycy typu 1, ponadto dla celów badawczych (np. oceny wpływu leków). Stosowanie metody pletyzmogralicznej do badania przepływu naczyniowego krwi u chorych ze zgorzelą stopy wymaga stosowania uszczelniających wkładów plastykowych jednorazowego użytku. Obecnie szerokie praktyczne zastosowanie w diagnostyce angiologicznej znajduje badanie ultrasonograficzne wg Dopplera, które służy do pomiaru szybkości przepływu krwi, a które w kończynach dolnych umożliwia pomiar ciśnienia skurczowego na dowolnej wysokości i w ten sposób pozwala ustalić miejsce zwężenia lub przeszkody w tętnicy. W chorobie naczyniowej nóg w cukrzycy ciśnienie skurczowe jest z reguły w okolicy kostki niższe niż na ramieniu. Metoda Dopplera dostarcza także informacji o stanie naczyń za pomocą pomiaru szybkości przepływu krwi: miejsce zwężenia łub zamknięcia światła ustala się na podstawie sygnałów słuchowych. Badanie radiologiczne uwidacznia zwapnienia nie tylko wzdłuż przebiegu dużych tętnic, ale także małych tętniczek, w tym także tętniczek śródstopia, a nawet palców. Poza tym pokazuje zmiany w obrębie kości i stawów stopy. Ponieważ w cukrzycy zmiany w tętnicach i tętniczkach mają charakter rozlany i z reguły sięgają aż do końca kończyny, arteriografia kończyn ma tu mniejszą przydatność diagnostyczną. Niekiedy może jednak wystąpić niedrożność odcinkowa większego pnia tętnicy i wówczas badanie to umożliwia dokładne umiejscowienie przeszkody i stanowi zarazem wskazówkę do leczenia operacyjnego.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Badania kardiologiczne. Sposoby diagnostyki chorób układu krążeniaSerce to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała – zaburzenia w jego pracy mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a ostatecznie …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Nefropatia cukrzycowaNefropatia cukrzycowa jest to zespół kliniczny występujący u chorych na cukrzycę, którego morfologicznym podłożem jest swoiste dla tej choroby stwardnienie kłębuszków (glomemlosclerosis …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
- Neuropatia układu moczowo-płciowyW obrębie tego układu najważniejszymi zaburzeniami są: atonia pęcherza moczowego i impotencja. Niedowład pęcherza moczowego jest typowym objawem neuropatii układu autonomicznego. Stwierdza …
- Choroby trzustkiCukrzyca po całkowitym chirurgicznym usunięciu trzustki (co najmniej 90% gruczołu) należy u człowieka do dużej rzadkości. W związku jednak z doskonaleniem techniki …
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cenaNa rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …
- Cukrzyca typu dorosłych u młodocianychTen szczególny rodzaj cukrzycy typu 2 występuje u dzieci rzadko i dotąd niewiele jest informacji na temat jego częstości w populacjach poniżej …
- Musztarda na przeziębienie?Musztardę zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Już oni mieli świadomość tego, że musztarda może być używana z myślą o zdrowiu naszego organizmu. Dla nich …
Najnowsze komentarze