Nazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego leczenia. W zasadzie chodzi tu o szczególny przebieg cukrzycy, najczęściej typu 1, ale także (choć znacznie rzadziej) pozostałych typów; dlatego też cukrzyca chwiejna nie została wyodrębniona w obecnej klasyfikacji WHO. Do objawów klinicznych, charakterystycznych dla cukrzycy chwiejnej, należą: niedobór masy ciała, konieczność insulinoterapii, zmienna wrażliwość na insulinę i duża skłonność do ketozy. Mechanizm patogenetyczny takiego właśnie przebiegu choroby nie jest dotąd wyjaśniony. Pewne znaczenie przypisuje się zmiennej dynamice krążenia, zmiennemu oddziaływaniu czynników antagonistycznych wobec insuliny lub przeciwciał ją wiążących (i unieczynniających), zmiennej wrażliwości wątroby na działanie tego hormonu, brakowi koordynacji między wątrobowym i tkankowym działaniem insuliny, nadmiernej lub zmniejszonej sekrecji glukagonu. Cukrzyca może mieć także chwiejny przebieg, jeżeli współistnieje z innymi chorobami. Obserwuje się to w razie kojarzenia się cukrzycy z niektórymi chorobami gruczołów wewnętrznego wydzielania, jak niedoczynność części gruczołowej przysadki, niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy, a także w zaburzeniach hormonalnych w przebiegu miesiączki lub ciąży, w chorobach wątroby, nerek, w niektórych nowotworach, niekiedy także w nerwicach. Od właściwej cukrzycy chwiejnej należy odróżnić chwiejny przebieg choroby wskutek nieprawidłowego leczenia; chodzi tu w szczególności o takie nieprawidłowości, jak przedawkowanie insuliny, niewłaściwy dobór jej preparatów, nieprzestrzeganie diety itp.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Zmiany naczyniowe w nerkachZmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej …
- multi-unit
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
Aparat na zęby stały – aparat na zęby przezroczysty cena
Posiadanie krzywych zębów to nie dla wszystkich powód do dumy. Wiadomo, że nie każdy czuje się atrakcyjnie, gdy ma krzywe zęby, dlatego …- Regulacja hormonalnaSpośród hormonów, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie insuliny w stopniu mającym znaczenie fizjologiczne, należy wymienić z jednej strony glukagon i niektóre peptydowe …
Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: ceny
Wybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
Najnowsze komentarze