Podskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu na drogę wprowadzenia hormonu do organizmu, jak i ze względu na dużą ilość jednorazowo podawanego hormonu, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie jego stężenia we krwi bezpośrednio po wstrzyknięciu. Zdaniem niektórych autorów okresowy hiperinsulinizm, będący następstwem podskórnego wstrzykiwania terapeutycznych dawek insuliny( może mieć istotne znaczenie w rozwoju powikłań naczyniowych w cukrzycy. Podejmowane Obecnie wysiłki, zmierzające do naśladowania naturalnych rytmów wydzielania insuliny, obejmują przewlekłe podawanie insuliny w postaci ciągłego wlewu oraz — w postaci uproszczonej — wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie małych dawek insuliny krótko działającej. Ciągły wlew insuliny. Istniejące obecnie systemy wlewu insuliny dzieli się na 2 rodzaje. Pierwszy, zwany systemem „zamkniętej pętli”, a potocznie nazywany „sztuczną trzustką”, polega na automatycznym (komputerowym) sprzężeniu ilości podawanego przez pompę hormonu z wartościami glikemii rejestrowanymi równocześnie przez swoisty czujnik glukozowy. Jedynym dotychczas w praktyce stosowanym urządzeniem tego typu jest Biostator firmy Miles. Jest to urządzenie nieprzenośne i chory „przywiązany” do niego musi pozostawać w łóżku. Biostator okazał się bardzo pomocny w salach intensywnego nadzoru metabolicznego w leczeniu śpiączek cukrzycowych. Ponadto stosowano go u chorych na cukrzycę podczas porodu. Jest on też szeroko wykorzystywany w pracach badawczych. Drugi system, zwany systemem „otwartej pętli”, polega w istocie na ciągłym wlewie insuliny, najczęściej podskórnym, ale także dożylnym, domięśniowym, a nawet dootrzewnowym, przez uprzednio zaprogramowaną pompę strzykawkową. Szybkość wlewu, czyli program pompy, ustala się na podstawie uprzednio wykonanych oznaczeń glikemii. Wprowadzenie „suchych testów”, umożliwiających szybkie oznaczenie stężenia glukozy we krwi, w dużym stopniu pomniejsza tę niedogodność. Dalszy rozwój tego typu urządzeń idzie w kierunku miniaturyzacji pompy, źródła energii i ułatwienia programowania. Wytwarzane obecnie aparaty do wlewu insuliny typu „otwartej pętli” mają masę 200—300 g i są tak niewielkie, że mogą być noszone przez chorych, umocowane np. na brzuchu, udzie lub ramieniu. Dotychczas urządzenia te stosowano przez okres od kilkunastu miesięcy do 2—3 lat u małych grup chorych. Zapewniają one lepszą kontrolę cukrzycy, jednak z ich użyciem związane są pewne niedogodności (w czasie snu, kąpieli), a nawet niebezpieczeństwa będące wynikiem zarówno usterek technicznych, jak i ryzyka hipoglikemii. Dlatego ostatecznej oceny przydatności tego typu urządzeń w przewlekłym leczeniu cukrzycy będzie można dokonać dopiero po dostatecznie długim czasie obserwacji.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cenaNa rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …
- Mechanizm działania insulinyInsulina jest hormonem regulującym zużytkowanie i spichrzanie składników pokarmowych, czyli zabezpieczającym właściwe wykorzystanie pożywienia. Jej działanie biologiczne obejmuje przemianę węglowodanów, tłuszczów i …
- Przeciwciała wiążące insulinęSą to humoralne przeciwciała należące do immunoglobulin G (IgG), w początkowym okresie także do immunoglobulin M i(IgM), które po związaniu się z …
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
- Mechanizm bioenergetycznyWiększe znaczenie wydaje się mieć drugi mechanizm bioenergetyczny, związany z przemianą glukozy w komórkach B. System transportu D-glukozy do tych komórek jest …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie polipeptydu trzustkowegoLudzki polipeptyd trzustkowy (hPP) jest pojedynczym łańcuchem, składającym się z 36 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 4200. U ssaków różnice w budowie …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
- Badania kardiologiczne. Sposoby diagnostyki chorób układu krążeniaSerce to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała – zaburzenia w jego pracy mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a ostatecznie …
- Producent serwatki w proszku. Czy zagęstnik jest konieczny?Ludzie mają duże problemy z doborem odpowiednich produktów na zdrowe śniadanie. Wiadomo, że do wyboru jest współcześnie wiele opcji, lecz dokładna analiza …
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
Najnowsze komentarze