W tym typie nadwrażliwości pojawiają się — wskutek proliferacji limfocytów pomocniczych (TH) — uczulone limfocyty, które w dalszym kontakcie z antygenem (insuliną) uwalniają mediatory zwane limfokinami. Te z kolei „przyciągają” do miejsca reakcji granulocyty i makrofagi i indukują cytotoksyczne działanie tych ostatnich. Inne limtokiny zwiększają przepuszczalność naczyń, bądź też mogą wywierać nieswoisty wpływ cytotoksyczny. Zmiany te zaczynają się rozwijać dopiero w kilka godzin po podaniu antygenu i osiągają maksymalne nasilenie po 24—48 h. Ten typ reakcji nosi nazwę nadwrażliwości późnej (reakcji typu tuberkulinowego). Jest on charakterystyczny dla późnej alergii insulinowej. W skórze osób z tym typem alergii stwierdza się nacieki utworzone głównie przez małe komórki limfocytopodobne. Ponieważ podobne nacieki stwierdzano w wyspach trzustkowych we wczesnym okresie cukrzycy typu 1, przez pewien czas próbowano tłumaczyć przyczynę tej postaci cukrzycy nadwrażliwością typu komórkowego na endogenną (nieprawidłową?) insulinę. Obecnie jednak wiadomo, że w procesie autoimmunizacji, który doprowadza do zniszczenia komórek B wysp trzustkowych i do wystąpienia cukrzycy typu 1, odczyny nadwrażliwości, związane zarówno z obecnością uczulonych limfocytów T, jak i udziałem przeciwciał humoralnych, są skierowane przeciwko innym aniżeli insulina elementom komórek B. W celu rozpoznania in vitro odpowiedzi (nadwrażliwości) typu komórkowego wykonuje się test rozetkowy, test hamowania migracji leukocytów, test transformacji blastycznej limfocytów, zaś z pomocą przeciwciał monoklonalnych można określić wielkość poszczególnych subpopulacji limfocytów T. Obecność „uczulonych” na insulinę komórek T nie zwiększa zapotrzebowania na insulinę i nie powoduje insulinooporności. Dość często jednak w miarę ustępowania nadwrażliwości komórkowej i klinicznych objawów późnej alergii insulinowej obserwuje się podwyższenie w surowicy miana przeciwciał wiążących ten hormon.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- GlukagonHormon ten powoduje wyraźne zwiększenie sekrecji insuliny, przy czym powyższy efekt występuje wcześniej aniżeli przyrost glikemii. Wydzielanie insuliny przez komórki B jest …
- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
- Leczenie dietąPrzez stulecia dieta stanowiła jedyny środek leczenia cukrzycy, zaś na podstawie empirycznego doboru różnych sposobów żywienia chorych powstawały różne „szkoły”, przestrzegające jednak …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Preparaty insulinyDostępna na rynku i powszechnie dotąd stosowana insulina jest otrzymywana z trzustek wieprzowych i bydlęcych. Mianuje się ją w jednostkach międzynarodowych (j.m.). …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
Najnowsze komentarze