W tym typie nadwrażliwości pojawiają się — wskutek proliferacji limfocytów pomocniczych (TH) — uczulone limfocyty, które w dalszym kontakcie z antygenem (insuliną) uwalniają mediatory zwane limfokinami. Te z kolei „przyciągają” do miejsca reakcji granulocyty i makrofagi i indukują cytotoksyczne działanie tych ostatnich. Inne limtokiny zwiększają przepuszczalność naczyń, bądź też mogą wywierać nieswoisty wpływ cytotoksyczny. Zmiany te zaczynają się rozwijać dopiero w kilka godzin po podaniu antygenu i osiągają maksymalne nasilenie po 24—48 h. Ten typ reakcji nosi nazwę nadwrażliwości późnej (reakcji typu tuberkulinowego). Jest on charakterystyczny dla późnej alergii insulinowej. W skórze osób z tym typem alergii stwierdza się nacieki utworzone głównie przez małe komórki limfocytopodobne. Ponieważ podobne nacieki stwierdzano w wyspach trzustkowych we wczesnym okresie cukrzycy typu 1, przez pewien czas próbowano tłumaczyć przyczynę tej postaci cukrzycy nadwrażliwością typu komórkowego na endogenną (nieprawidłową?) insulinę. Obecnie jednak wiadomo, że w procesie autoimmunizacji, który doprowadza do zniszczenia komórek B wysp trzustkowych i do wystąpienia cukrzycy typu 1, odczyny nadwrażliwości, związane zarówno z obecnością uczulonych limfocytów T, jak i udziałem przeciwciał humoralnych, są skierowane przeciwko innym aniżeli insulina elementom komórek B. W celu rozpoznania in vitro odpowiedzi (nadwrażliwości) typu komórkowego wykonuje się test rozetkowy, test hamowania migracji leukocytów, test transformacji blastycznej limfocytów, zaś z pomocą przeciwciał monoklonalnych można określić wielkość poszczególnych subpopulacji limfocytów T. Obecność „uczulonych” na insulinę komórek T nie zwiększa zapotrzebowania na insulinę i nie powoduje insulinooporności. Dość często jednak w miarę ustępowania nadwrażliwości komórkowej i klinicznych objawów późnej alergii insulinowej obserwuje się podwyższenie w surowicy miana przeciwciał wiążących ten hormon.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Glukagon we krwiGlukagon trzustkowy oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną, posługując się przeciwciałami skierowanymi przeciw C-końcowemu fragmentowi tego peptydu — aminokwasom 24—29. Z przeciwciałami …
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …Zaskakujące dyniowe tiramisu
Tiramisu to klasyczny deser, znany i kochany przez większość. Jednak czasem nawet klasyka może się przejeść. Zwykle klasyczne tiramisu warto więc czasami …- Rozpoznanie różnicowe i leczenie nefropatii cukrzycowejRozpoznanie różnicowe. Nastręcza ono duże trudności z tego względu, że z cukrzycą kojarzą się często różne choroby nerek. Najczęściej różnicuje się nefropatię …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
Najnowsze komentarze