Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u dzieci dotkniętych tą chorobą. Zapadalność na tę postać cukrzycy u dzieci zwiększa się z wiekiem, przy czym jej krzywa ma 2 wierzchołki — pierwszy między 5 a 8 r.ż., drugi — między 11 a 12 r.ż. u chłopców i o rok wcześniej u dziewcząt. Stwierdza się także charakterystyczną sezonowość zapadalności na cukrzycę wśród dzieci, przy czym jest ona wyraźniejsza w młodszych grupach wieku. Duża dynamika przemian metabolicznych u dziecka sprawia, że ewolucja cukrzycy jest u niego szybsza aniżeli u ludzi dorosłych, i to tym, szybsza, im dziecko jest młodsze. Przeciętnie okres od wystąpienia pierwszych objawów choroby do ustalenia rozpoznania wynosi u dzieci starszych około 1 miesiąca, u dzieci młodszych 1—2 tygodnie. Spośród tych ostatnich u co piątego dziecka cukrzyca zostaje rozpoznana dopiero po wystąpieniu śpiączki cukrzycowej (ketonowej). Przyczyną tego opóźnienia jest często mylna u młodszych dzieci interpretacja objawów zależnych od hiperglikemii i ketozy i przypisywanie ich innym chorobom wieku dziecięcego, takim jak: moczenie nocne (enuresis noctuina), choroba dróg moczowych i nerek (wielomocz), zaburzenia dyspeptyczne (wymioty, bóle brzucha), niedokrwistość (ogólne osłabienie). Głównymi objawami cukrzycy są: bardzo duże pragnienie (picie zimnej wody), wielomocz i chudnięcie. Często moczenie się dziecka w nocy jest motywem skłaniającym rodziców do szukania porady lekarskiej. O ile dzieci starsze mają duży apetyt, o tyle u dzieci młodszych przeważa brak łaknienia. W badaniu przedmiotowym stwierdza się suchość skóry i błon śluzowych (języka) i znaczne wychudzenie. Czasem mogą występować objawy ketozy (charakterystyczny zapach powietrza wydechowego). Stałym początkowym objawem u dzieci chorych na tę postać cukrzycy jest znaczne powiększenie wątroby, która jest gładka i niebolesna. Jest ono spowodowane odkładaniem się dużej ilości glikogenu w jądrach hepatocytów i lipidów w cytoplazmie hepatocytów. Po podjęciu skutecznego leczenia wątroba ulega szybko zmniejszeniu. Rozpoznanie cukrzycy ustala się łatwo na podstawie prostych badań laboratoryjnych. Glikemia na czczo z reguły przekracza 11,1 mmol/1 (200 mg%), w moczu stwierdza się dużą zawartość cukru (6—10%), a najczęściej także obecność acetonu. Bardziej specjalistyczne badania wykazują zwiększenie w surowicy (osoczu) stężenia proinsuliny i małe stężenie „rzeczywistej” insuliny i peptydu C, co odzwierciedla dysfunkcję i zanik komórek B. U dzieci z cukrzycą typu 1 można często wykazać na początku choroby obecność w surowicy przeciwciał przeciw komórkom wysp trzustkowych i autoprzeciwciał insulinowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawaniaProjektowanie przyrządów do spawania to kluczowy aspekt zapewnienia wysokiej jakości i efektywności procesów spawalniczych. Dobre projekty przyrządów do spawania mogą znacznie zwiększyć …
- Wytrzymałe trampki dla chłopca sprawdzą się każdego dnia.
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
- Przeszczepianie trzustkiWyleczenie z cukrzycy jest teoretycznie i praktycznie możliwe przez przeszczepienie choremu na cukrzycę trzustki pobranej ze zwłok „zdrowego” (nie chorującego za życia …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna KrakówPizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …
- Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkoweBłonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …
- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
- Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
Najnowsze komentarze