Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u dzieci dotkniętych tą chorobą. Zapadalność na tę postać cukrzycy u dzieci zwiększa się z wiekiem, przy czym jej krzywa ma 2 wierzchołki — pierwszy między 5 a 8 r.ż., drugi — między 11 a 12 r.ż. u chłopców i o rok wcześniej u dziewcząt. Stwierdza się także charakterystyczną sezonowość zapadalności na cukrzycę wśród dzieci, przy czym jest ona wyraźniejsza w młodszych grupach wieku. Duża dynamika przemian metabolicznych u dziecka sprawia, że ewolucja cukrzycy jest u niego szybsza aniżeli u ludzi dorosłych, i to tym, szybsza, im dziecko jest młodsze. Przeciętnie okres od wystąpienia pierwszych objawów choroby do ustalenia rozpoznania wynosi u dzieci starszych około 1 miesiąca, u dzieci młodszych 1—2 tygodnie. Spośród tych ostatnich u co piątego dziecka cukrzyca zostaje rozpoznana dopiero po wystąpieniu śpiączki cukrzycowej (ketonowej). Przyczyną tego opóźnienia jest często mylna u młodszych dzieci interpretacja objawów zależnych od hiperglikemii i ketozy i przypisywanie ich innym chorobom wieku dziecięcego, takim jak: moczenie nocne (enuresis noctuina), choroba dróg moczowych i nerek (wielomocz), zaburzenia dyspeptyczne (wymioty, bóle brzucha), niedokrwistość (ogólne osłabienie). Głównymi objawami cukrzycy są: bardzo duże pragnienie (picie zimnej wody), wielomocz i chudnięcie. Często moczenie się dziecka w nocy jest motywem skłaniającym rodziców do szukania porady lekarskiej. O ile dzieci starsze mają duży apetyt, o tyle u dzieci młodszych przeważa brak łaknienia. W badaniu przedmiotowym stwierdza się suchość skóry i błon śluzowych (języka) i znaczne wychudzenie. Czasem mogą występować objawy ketozy (charakterystyczny zapach powietrza wydechowego). Stałym początkowym objawem u dzieci chorych na tę postać cukrzycy jest znaczne powiększenie wątroby, która jest gładka i niebolesna. Jest ono spowodowane odkładaniem się dużej ilości glikogenu w jądrach hepatocytów i lipidów w cytoplazmie hepatocytów. Po podjęciu skutecznego leczenia wątroba ulega szybko zmniejszeniu. Rozpoznanie cukrzycy ustala się łatwo na podstawie prostych badań laboratoryjnych. Glikemia na czczo z reguły przekracza 11,1 mmol/1 (200 mg%), w moczu stwierdza się dużą zawartość cukru (6—10%), a najczęściej także obecność acetonu. Bardziej specjalistyczne badania wykazują zwiększenie w surowicy (osoczu) stężenia proinsuliny i małe stężenie „rzeczywistej” insuliny i peptydu C, co odzwierciedla dysfunkcję i zanik komórek B. U dzieci z cukrzycą typu 1 można często wykazać na początku choroby obecność w surowicy przeciwciał przeciw komórkom wysp trzustkowych i autoprzeciwciał insulinowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie śpiączki mleczanowejMa ono na celu: 1) przywrócenie pH krwi do wartości nie stanowiącej bezpośredniego zagrożenia życia i 2) zahamowanie gromadzenia się anionu mleczanowego …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
Coraz częściej poszukiwany transport medyczny
W ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …- Zaburzenia krzepnięcia krwi w cukrzycyDo rozwoju angiopatii cukrzycowej — przede wszystkim makroangiopatii — przyczynia się nadkrzepliwość krwi. Przyczyny jej w cukrzycy można podzielić na dwie grupy. …
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
Bezpieczne wybielanie zębów w domu – pasty do wybielania zębów
Mało kto jest zadowolony z wyglądu i koloru swoich zębów. Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej w warunkach domowych. Takowa …- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
W jakim celu stosuje się ozonoterapię?
Ozonoterapia to zabieg medyczny, który zyskuje na popularności w ostatnich latach. Terapia ta wykorzystuje mieszankę gazów, składającą się z tlenu i ozonu, …
Najnowsze komentarze