Zmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi w przebiegu szpiczaka i makroglobulinemii, w „chorobie bez tętna”, w nadciśnieniu złośliwym, w niedokrwistości sierpowatej), jednak wówczas występują one sporadycznie, podczas gdy w cukrzycy dominują w obrazie anatomopatologicznym choroby i przesądzają o jej klinicznym przebiegu. Główną zmianą włośniczek w cukrzycy jest pogrubienie błony podstawnej, której szerokość wynosi prawidłowo 1400—2700 nm (A), zaś w cukrzycy przekracza 3000 nm, a nawet dochodzi do 8000 nm. Zgrubienie to jest nierównomierne, często tworzą się wypustki lub dochodzi do podwojenia błony. Poszerzenie błony podstawnej jest następstwem zmiany jej metabolizmu i zmiany składu. Inną zmianą włośniczek jest stopniowa utrata komórek ściennych (perycytów), powodująca miejscowe zwiotczenie ściany i jej uwypuklanie w postaci mikrotętniaków. Z drugiej strony może dochodzić do rozplemu komórek śródbłonkowych, co przy pogrubieniu błony podstawnej powoduje niedrożność i obliterację tych naczyń. Opisane zmiany występują najczęściej w części przyżylnej włośniczek i często towarzyszy im lub je nawet wyprzedza rozszerzenie żył. Stwierdzono je w cukrzycy w siatkówce i spojówce oka, w kłębuszkach nerkowych, pniach nerwowych, mięśniach, mięśniu sercowym i w skórze. Prawdopodobnie dotyczą one naczyń włosowatych w całym organizmie. W niektórych narządach nasilenie tych zmian jest tak duże i zaburza czynność fizjologiczną tych narządów tak dalece, że daje to charakterystyczne zespoły objawów. Tymi narządami są: siatkówka i kłębuszki nerkowe, w których swoista dla cukrzycy mikroangiopatia objawia się pod postacią dobrze zdefiniowanych zespołów: retinopatii i nefropatii cukrzycowej. Ponadto przypuszcza się, że zmiany we włośniczkach odżywczych pni nerwowych (vasa neivoium) stanowią przyczynę niektórych powikłań neurologicznych cukrzycy (neuropatii cukrzycowej), zaś analogiczne zmiany we włośniczkach odżywczych ściany dużych tętnic (vasa vasorum) mogą przyczyniać się do rozwoju makroangiopatii cukrzycowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne kardiopatii cukrzycowejU chorych na cukrzycę z udarem mózgu stwierdza się bardzo często duże zmiany miażdżycowe w łuku aorty, tętnicach szyjnych i tętnicach kręgowo-pod- …
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
- Nauczanie pacjentówPodejmując szkolenie chorego na cukrzycę należy uwzględnić jego wiek, rodzaj cukrzycy, stan emocjonalny, poziom wykształcenia, zdolność przyswojenia sobie wiadomości, a także sytuację …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
- Leczenie dietąPrzez stulecia dieta stanowiła jedyny środek leczenia cukrzycy, zaś na podstawie empirycznego doboru różnych sposobów żywienia chorych powstawały różne „szkoły”, przestrzegające jednak …
Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: ceny
Wybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
Najnowsze komentarze