Rokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy typu 1 zaburzenia widzenia są najczęściej wyrazem zaawansowanych zmian w siatkówce; z reguły towarzyszą im objawy nefropatii i polineuropatii cukrzycowej, w związku z czym szansa na poprawę jest nieduża. Natomiast w cukrzycy typu 2, zwłaszcza u ludzi starych, zmiany w siatkówce są nieduże. Jeżeli u tych osób wystąpi nagle utrata wzroku, najczęściej jednostronna z powodu wylewu krwi, to po wchłonięciu się wynaczynionej krwi poprawa widzenia może być bardzo wyraźna. W retinopatii proliferacyjnej rokowanie jest najczęściej złe i szansa na poprawę widzenia jest bardzo mała lub wręcz żadna. U tych pacjentów najczęściej złe jest także rokowanie ogólne i ci, którzy utracili wzrok z powodu zmian proliferacyjnych w siatkówce, rzadko przeżywają dłużej niż 5—6 lat. Zapobieganie. Sprowadza się ono do optymalnego leczenia cukrzycy od początku choroby — z wykorzystaniem proponowanych obecnie systemów leczenia (insulina wysoko oczyszczona, ludzka, stosowana w ciągłym wlewie lub wstrzykiwana wielokrotnie w ciągu dnia). Chorzy z retinopatią proliferacyjną powinni unikać dużych wysiłków fizycznych, zwłaszcza takich, które zwiększają ogólne ciśnienie żylne (dźwiganie ciężarów), gdyż mogą one spowodować krwawienia do siatkówki lub ciała szklistego. Poza stanem metabolicznym niewiele innych czynników wpływa na rozwój retinopatii cukrzycowej, należy jednak eliminować wpływ nawet tych, które są podejrzane, że mogą nasilać rozwój zmian w siatkówce (leczenie nadciśnienia, zakażeń). Zaawansowana retinopatia cukrzycowa, a zwłaszcza retinopatia proliferacyjna, stanowią przeciwwskazanie do zajścia w ciążę.
O autorze
Podobne wpisy
Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy
23 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca steroidowaTym mianem określa się zaburzenia przemiany węglowodanów występujące w chorobie i zespole Cushinga, w ektopowym wytwarzaniu ACTH (w niektórych nowotworach), a także …
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
- Insulina we krwi w niektórych innych chorobachPoza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
- Komórki DKomórki D są podobne do komórek A i dzisiaj uważa się, że są one identyczne z opisanymi poprzednio komórkami At. W odróżnieniu …
- Regulacja nerwowaWyspy trzustkowe są unerwione przez włókna adrenergiczne, cho- linergiczne i peptydergiczne. Włókna te docierają albo wprost do komórek wysp, albo (w większości) …
- DiazoksydZwiązek ten należy do grupy tiazydów, jednak nie działa moczo- i solopędnie, natomiast silnie hamuje wydzielanie insuliny. Badania w mikroskopie elektronowym uwidoczniły, …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
Najnowsze komentarze