Podobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te ostatnie powodują w zasadzie zmniejszenie stężenia glukozy we krwi tylko u chorych na cukrzycę, jednak wykazano, że oddziałują one także na metabolizm człowieka zdrowego. Spośród licznych badań z tego zakresu na uwagę zasługuje omówienie 2 zjawisk, które stanowią z kolei podstawę dla kilku hipotez. Pierwszym zjawiskiem jest zmniejszenie syntezy ATP wskutek hamowania oksydacyjnej fosforylacji. Wykazano, że pochodne biguanidu gromadzą się w błonie mitochondrialnej i powodując zmianę jej potencjału elektrycznego zwalniają transport elektronów w łańcuchu oddechowym. Natężenie (ilościowe) tego efektu jest determinowane budową rodnika przy azocie Nt i fenformina działa silniej niż buformina czy metformina. Niedobór ATP i zwiększenie stężenia wewnątrzkomórkowego ADP i AMP przez aktywację fosfofruktokinazy nasilają glikolizę beztlenową, z czym wiąże się zwiększenie przenikania glukozy z przestrzeni zewnątrzkomórkowej do komórek, zmniejszenie zapasu glikogenu i zwiększenie wytwarzania mleczanu. To zjawisko występuje przy stężeniach fenforminy od 2-10-5 do 2* 10-4 mol/1 (5—20 gg/1); są to stężenia 20—50-krotnie większe od stwierdzanych we krwi chorych na cukrzycę, jednak w niektórych narządach (przewód pokarmowy, wątroba) stężenia takie występują po podaniu leczniczych dawek tej pochodnej biguanidu. Drugim ważnym zjawiskiem jest zmniejszenie wydzielania insuliny przez pochodne biguanidu w warunkach hiperglikemii lub hiperaminoacydemii. W badaniach doświadczalnych, podając zwierzętom duże dawki fenforminy lub metforminy, uzyskano co prawda krótkotrwałe przyrosty wydzielania insuliny, jednak nie wydaje się, aby odgrywały one istotną rolę w wywoływaniu utrzymującej się później długo hipoglikemii. U ludzi natomiast stwierdza się znacznie mniejszy przyrost insulinemii (IRI) po doustnym podaniu glukozy lub po dodwunastniczym wlewie aminokwasów, jeżeli tym osobom podano uprzednio leki z grupy biguanidu. Zjawisko to występuje sźczególnie wyraźnie u otyłych chorych na cukrzycę, u których stężenie insuliny na czczo i po obciążeniu różnymi bodźcami jest wyraźnie zwiększone.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie retinopatii cukrzycowejRokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy …
- Ozonoterapia w stomatologiiOzonoterapia to coraz częściej wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych zabieg. Jest ona alternatywnym sposobem leczenia różnych schorzeń zębów. Ta mało inwazyjna procedura, może …
- Oliwa z oliwek extra virgine – zastosowanie i właściwości zdrowotne. Grecka oliwa z oliwek sprzedaż – sklep internetowyOliwa z oliwek to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych. Korzyści ze spożywania tego produktu na zimno jest bardzo wiele. Regularne spożywanie oliwy …
- DiazoksydZwiązek ten należy do grupy tiazydów, jednak nie działa moczo- i solopędnie, natomiast silnie hamuje wydzielanie insuliny. Badania w mikroskopie elektronowym uwidoczniły, …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Cena aparatu na zęby – jak wygląda cena aparatu ortodontycznego?Piękne zęby to nie tylko wrażenie natury estetycznej. Nie ma co ukrywać – wygląd zębów wpływa na samopoczucie człowieka i sposób, w …
- Jaki ciśnieniomierz wybrać?Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
- Obraz kliniczny cukrzycyZróżnicowanie obrazu klinicznego cukrzycy sprawiało, że już od dość dawna podejmowano próby klasyfikacji tej choroby. W ciągu ostatniego stulecia przyjmowano różne kryteria …
- Neuropatia układu moczowo-płciowyW obrębie tego układu najważniejszymi zaburzeniami są: atonia pęcherza moczowego i impotencja. Niedowład pęcherza moczowego jest typowym objawem neuropatii układu autonomicznego. Stwierdza …
Najnowsze komentarze